brexit-676x225
13.12.2018
Kategorie: Politika

Brexit: EU dotlačila Velkou Británii tam, kde jí chtěla mít

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zoufalý pokus Theresy Mayové, zřejmě nejzoufalejší v její politické kariéře, je cesta do zemí EU s požadavkem na změnu dohody o Brexitu nebo alespoň o „upřesnění nepřesností“. A EU je ochotna velkoryse přijmout Británii zpátky.

 

Poslední pokus britské premiérky protlačit dohodu o odchodu Velké Británie z EU britskou Dolní sněmovnou, je zřejmě odsouzen k nezdaru. Státy EU včetně Česka stojí za dohodou a sotva se najde někdo, kdo by na půdě EU v Bruselu či ve Štrasburku byl ochoten upravit text těžce se rodící dohody. Nicméně, současné potíže Mayové jsou důsledkem její ochoty přistoupit na v zásadě diktát EU v otázce Severního Irska. Právě otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem se stala jakýmsi lakmusovým papírkem záměru EU. Trvání na tom, že Severní Irsko zůstane v celní unii s EU, pak donutilo Mayovou k přijetí teze o setrvání celé Velké Británie v celní unii s EU. S původním požadavkem, aby v celní unii bylo jenom Severní Irsko, se do Dolní sněmovny vůbec neodvážila vstoupit. Aby si zachovala tvář a vytvořila alespoň na první pohled přijatelný kompromis v otázce irské hranice, přijala do dohody k Severnímu Irsku „zbytek“ Británie.

Hlasování o dohodě s EU mělo proběhnout 11. prosince. Vzhledem k tomu, že Mayová po konzultacích dospěla k jedinému možnému závěru, a to hlasování o smlouvě odložit, se aktivizovala britská radikální levice v Labouristické straně. Její předseda Jeremy Corbyn obvinil Mayovou nejprve z pohrdání sněmovnou, po zrušeném hlasování jí kritizoval za to, že „utekla“. I tak lze z opozičních lavic Dolní sněmovny nazvat pokus britské premiérky zachránit, co se dá. A zdá se, že se zachránit moc nedá.

Výsledek, tj. dohoda o vystoupení Británie z EU, je z větší části určen především pro vnitřní britskou politiku a má povzbudit ty politické proudy, které byly a stále jsou radikálně proti odchodu Británie z EU. Vyjádření soudních autorit EU k možnosti zrušit jednostranně z pozice Británie rozhodnutí o odchodu z EU, tj. že to lze, je dalším promyšleným krokem bruselského vedení EU. K této strategii patří i různé „analýzy“, speciálně dávám do uvozovek proto, že jsou vesměs založeny na tom, že Británii po odchodu z EU čeká ekonomický pokles ať s dohodou či bez dohody. Malování „čerta na zeď“, jak by bylo lépe tyto předpovědi pojmenovat, mají jediný cíl. Dále prohloubit skepsi v britské veřejnosti a vynutit si zrušení Brexitu. O nic víc či míň bruselská administrativa nehraje.

Je dobré si možná připomenout odchod některých členů z britské vlády na čele s Borisem Johnsonem v polovině letošního roku. Právě jejich odchod byl zásadním zlomem v jednání s Bruselem. Mayová totiž byla ochotná v otázce hranice na Irském ostrově ustoupit, zatímco Johnson a další v žádném případě. Proto se zrodila dohoda, která zatlačila Británii do kouta. V britské politice tak došlo pouze k odložení rozkolu ve vládě o půl roku.

Tvrdý postoj EU k možnosti cokoli v dojednané smlouvě změnit, je jen pokračováním tlaku na Británii s nadějí, že se „něco stane“ a Británie v EU zůstane. Byla by to ale především sebevražda dnes vládnoucích konzervativců. Pokud by Británie nakonec přeci jenom EU opustila a navíc bez dohody, žádné drama nenastane. Strašení Brexitem bez dohody díky „nedozírným ekonomickým škodám“ je možná účinné v politické rovině, zmatek by ale poškodil i ekonomiku EU. Je proto velmi pravděpodobné, že žádný konec světa nenastane ani v případě Brexitu bez dohody. Obchod mezi EU a Británií bude pokračovat i v nových pobrexitových časech. Podezírám ale bruselské byrokraty právě a jenom z toho, že chtěli evropské veřejnosti ukázat Brexit jako „zhoubu“ a všem dalším potencionálním odchodům z EU bránit – podívejte, jak jsme s Británií zatočili! Nechte si zajít chuť!

barton
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč

Celkem za měsíc: 23 750,00 Kč
Vybráno 67.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 23 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.