Brexit
3.1.2019
Kategorie: Společnost

Brexit: Další dějství

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RICHARD HARTMANN

Ohlédnutí za rokem 2018 a výhled do roku nového před nás staví nepřehlédnutelné události vystupování Velké Británie z Evropské unie. Krátký oddechový čas, který jako by nastal během vánočních svátků, je spíše oddechovou pauzou před další klíčovou kampaní o skutečný výsledek brexitu než oslava svátku míru, pokoje a usmíření.

Kampaň obou nesmiřitelných táborů se ve skutečnosti už naplno rozjela v prosinci, když britská premiérka předložila parlamentu potupnou smlouvu a nastala nepřehledná patová politická situace.

Odpůrci vystoupení Velké Británie z Evropské unie zesílili svoji kampaň za nové referendum, která je založena na katastrofické vizi úpadku a všeobecného kolapsu, pokud by se Velká Británie stala opravdu nezávislou a ocitla by se mimo jednotný unijní trh se všemi jeho regulacemi a pravidly. Zprávy o razantním poklesu HDP, frontách na hranicích v Doveru, nedostatku léků nebo třeba o Britech, kteří jisto jistě uvíznou na kontinentu, pokud se tam vydají v době Velikonoc, neberou konce. Vše se násobí obavami z hrozícího odchodu Skotska ze spojeného království a nemožnosti rozumného hraničního režimu na hranicích s Irskem.

Všudypřítomný strach útočící na obyčejného člověka a jeho jistoty všedního dne, to je ve zkratce kampaň, na jejímž konci má zůstat Velká Británie v nějaké formě závislosti na Evropské unii, nebo přímo její součástí, pokud by se konalo „opravné“ referendum a dopadlo „podle plánu“.

Proti primitivnímu strachu ovšem stojí hrdost Britů, kteří ji dokázali projevit v klíčových okamžicích (naposledy během druhé světové války), jejich vědomí a historická zkušenost, že dokáží být úspěšní a postarat se o sebe lépe, nežli by to za ně udělal francouzský, německý nebo jiný bruselský úředník. A to je podstata sporu o brexit, kde nejde o nic jiného než o zodpovězení základní otázky: „Kdo bude ve Velké Británii nadále zdrojem legitimní moci a legitimního vládnutí?“.

Budou to občané, kteří svěřují svoji primární moc britskému parlamentu a ten užívá legitimně svého zmocnění v souladu s vůlí občanů? Nebo to bude elitní post-moderní aristokracie s pocitem vlastní výjimečnosti a nadřazenosti, pro kterou nejsou názory lidí směrodatné? Pokus zvrátit výsledek referenda je za daných okolností přímým pokusem o destrukci autentického britského demokratického systému, o zpochybnění legitimity moci a v důsledku toho o zpochybnění právního státu. V tom tkví veliké nebezpečí „opravného“ referenda, a právě proto sledujeme další dějství vystupování Velké Británie z Evropské unie s napětím a vědomím dějinného okamžiku. Dotýká se i nás, které osudové střetnutí s hydrou elitářství a post-moderního otroctví ještě čeká.

 

Autor:  

 

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 174 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.