JOHNSON CORBYN
21.10.2019
Kategorie: Politika

Brexit a krize státu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSituace s Brexitem je dle mého soudu důkazem krize nejen britského státu v Evropské unii. Liberálové chtějí zůstat za každou cenu v EU , labouristé nevědí kam se přidat a unionisté mlží.

Boris Johnson vyhověl požadavku Dolní sněmovny a odeslal do Bruselu nepodepsaný dopis se žádostí o odklad Brexitu. Poslal ale ještě jeden podepsaný dopis, v němž vyzývá EU, aby byl termín Brexitu dodržen. Třetí dopis pak poslal britský vyslanec u EU, který vysvětluje, že první dopis byl odeslán proto, že to britský parlament vyžaduje.

V sobotu se uskutečnil v Londýně velký pochod zastánců členství Británie v EU a jeho účastnící prý přijali s „jásotem“ zprávu o odkladu hlasování k nové dohodě mezi Británií a EU. Je pozoruhodný i důvod, který vedl k pozdržení hlasování o nové dohodě s EU v Dolní sněmovně. Poslanec na Konzervativní stranu (který byl ale za neloajální postoj k vládě Johnsona ze strany vyloučen) se dušoval, že sice chce, aby Británie opustila EU ke konci října, ale má „vážné obavy z toho, že se nestihne převést dohoda s EU do britského práva“. Proto tedy odpůrci nové dohody hlasovali o odkladu jejího projednávání až do doby, než bude její obsah implementován do britského práva.

Kdybychom byli v Česku, rok by na to nestačil! V Británii se ale vše řeší docela rychle a do politiky tam nyní výrazně zasahují soudy, tu ve Skotsku, tu v Anglii, tu Nejvyšší soud. Lze tudíž předpokládat, že ona „implementace“ může proběhnout velmi rychle a dříve či později bude muset Dolní sněmovna o smlouvě s EU hlasovat. Pokud by deset unionistických poslanců ze Severního Irska dohodu podpořilo, byla by téměř jistě schválena. Argumenty proti nové dohodě jsou ostatně také „staronové“. Vůdce Brexit Party Nigel Farage jí označuje opět jako „kapitulantskou“ a požaduje co nejrychleji uspořádat nové volby. Za „horší než smlouvu dojednanou Theresou Mayovou“ označuje novou dohodu i vůdce Labour Party Jeremy Corbyn. Ten se vůbec nezabývá takovým „detailem“ jako byl původní požadavek EU, aby celá Británie byla v celní unii s EU. Zatímco nová dohoda vyřešila tento problém tak, že Británie vystoupí z celní unie s EU celá a pak „dovolí“, aby Severní Irsko bylo v režimu celní unie s EU a o tom by se hlasovalo v Británii co čtyři roky.

Nicméně, osobně se mi jeví jako podstatný faktor současného „boje o Brexit“ vysoký počet britských občanů, kteří mají kosmopolitní cítění a nepovažují Velkou Británii za stát, za který by bylo potřeba cokoli obětovat. Navíc, pokud řada expertů či „taky expertů“ dokola opakuje, že tak zvaný „tvrdý Brexit“, tj. okamžité skončení celní unie mezi Británií a EU na konci října a nástup platnosti cel způsobí „nedozírné následky a problémy se zásobováním“, mohou tyto informace vést k odmítání Brexitu jako takového. Ta část britské populace, která naopak Brexit podporuje, zase naopak počítá s jistými problémy, které ale kompenzuje úplný návrat rozhodovacích pravomocí do rukou britské vlády.

Není zřejmě vůbec náhoda, že právě státy bývalé východní Evropy dnes v souvislosti s krizí kolem Brexitu i s migrační krizí upozorňují na nezastupitelnou roli národního státu. Vždyť právě tyto státy zažily v éře reálného socialismu a RVHP teorii „omezené suverenity“ v praxi. Sovětský svaz rozhodoval o tom, co se kde bude vyrábět a pěstovat tak, aby to bylo výhodné právě a jenom pro SSSR. Proto pokusy bruselské byrokracie a Evropské komise obecně rozhodovat o tom, co se kde v kterém státě EU „šustne“, připomínají někdejší roli SSSR v „táboru míru a socialismu“.

V Británii může k menší ochotě části populace (zejména mladých lidí) brát se za svůj stát přispět i jazyk (anglicky se dnes člověk domluví skoro všude) a teorie globalizace, která „maže hranice“. Přispívá k tomu i teorie o tom, že člověk ovlivňuje klima na Zemi a mladí proto považují problém záchrany planety za mnohem palčivější než návrat suverenity nad svým územím do rukou londýnské vlády.

Je tedy nějaké východisko ze současné situace ve Velké Británii? Jistě by jím bylo vyhlášení předčasných voleb. Hlavní opoziční strana (Labour Party) však má z výsledku voleb oprávněné obavy, protože její vůdce, levicový socialista Corbyn, není nijak zvláště populární. Johnson se naopak může spolehnout na to, že naprostá většina voličů Konzervativní strany souhlasí s jeho politikou odchodu z EU a to dokonce i za podmínek okamžitého návratu celních kontrol na hranice. Proto zatím labouristé odmítají předčasné volby, protože by je ve většinovém volebním systému drtivě prohrály.

Nicméně, dříve nebo později volby budou, a vyhlídky Konzervativní strany nejsou špatné. Uvidíme, zda se britská opozice pokusí Johnsona svrhnout z postu premiéra, jak občas vyhrožuje. Nic zásadního by tím ale nevyřešila a i ona není v otázce Brexitu vůbec jednotná. Británie jako stát je ale zcela jistě v těžké krizi, k čemuž přispívají svým dílem i skotští nacionalisté. A bezpochyby, zásadně se na této krizi podílela i EU svou politikou „irské pojistky“, které se vzdala velmi nerada. To, že EU byla donucena přiznat, že Severní Irsko je součástí Velké Británie, pomohlo k dosažení nové dohody. Politika EU se tak o krizi státu obecně v celé EU zasloužila lví měrou svou politikou přehlížení zájmů států, které jí tvoří.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 900,00 Kč
Vybráno 2.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 782 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.