vesnice
18.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Brát peníze obcím je lumpárna

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplovaObce v minulých týdnech zachraňovaly stát. Namísto poděkování jim stát krátí rozpočty. Má na to právo?Měla jsem to v přímém přenosu. Starostky i primátorky šily po nocích roušky, starostové objížděli seniory s obědy a desinfekcí, všichni společně překládali nesrozumitelná opatření do srozumitelna, vydávali ze svých rozpočtů mimořádné výdaje, ze sebe sama mimořádné výkony, a do toho všeho, často bez ohledu na vlastní bezpečí, dál řídili obce a města se vším, co k tomu patří. Nejedli, nespali… zkrátka jeli na 200%. Podobně kraje s hejtmany v čele.

Nebýt tedy samosprávy a tisíců dalších lidí z obcí a měst, stát by žádný Covid 19 nezvládl ani náhodou, a veškerá opatření by si mohl strčit za klobouk.

Odměna přišla záhy. Stát krátí obcím peníze, a ministryně financí se vyjádřila, že obce to ustojí. V překladu – ustojí to občané v těch obcích.

Jistěže ustojí, protože obce ustojí všechno – ví si rady i tam, kde stát tápe, šetří tam, kde stát rozhazuje, protože než obce nakoupí cokoli, třikrát si ověří, že nakupuje hospodárně. A nepotřebují k tomu ani zákon o zakázkách. Mnoho obcí aktuálně podporuje malé firmy na svém území, protože se umí vžít do jejich situace – promíjí nájmy, nebo na nájmy přispívají, pořídily vlastní desinfekce…a tak dále.

Samospráva tak k dnešnímu dni vydala už ze svého více jak dvě miliardy, přičemž tím de facto suplovala stát. Proč ji tedy nepotrestat…

Brát obcím peníze z rozpočtového určení daní je ale na hraně ústavnosti. Jednou jsou daná pravidla, kolik peněz má na výkon samosprávy jít, a nelze to měnit podle toho, jak se vláda vyspí. Právo na samosprávu je totiž jedním z ústavních práv, a musí být finančně zajištěno. A obce by si to proto neměly nechat líbit.

Co tedy s tím?
Je několik možností vzdoru.

Prvním a logickým krokem samosprávy je hlasité odmítnutí této “zpronevěry” za bílého dne ve stylu Milý státe, zkusil jsi to hezky, my to ale odmítáme, protože nemůžeš své povinnosti házet na nás. To se stalo, ale evidentně marně. Stát to slyší, ale jako by člověk hrách na stěnu házel.

Druhým krokem by mohla být “stávka”. A to ve stylu “Státe, vzal jsi nám peníze, a my tedy nemůžeme vykonávat státní správu v podobě stavebních úřadů, matrik, dopravní agendu a tak dále a tak dále, kterou nám stejně plně nehradíš, tak si to prosím od 1. dalšího měsíce zajisti nějak sám. My na to prostě nemáme, protože jsi nám vzal část našich peněz, které byly, světe div se, právě na výkon státní správy”. Neboť jak se do lesa volá, tak by se z něj mělo ozývat. Jenže to obce neudělají, protože by to odnesli zase jen lidi dole – nefungovalo by to, co fungovat má. Opět tak stát i zde spoléhá na obětavost lidí na radnících. Právem.

Třetí možností je “obchod”. Obchod ve stylu “Co za to, státe?” Sebral jsi nám peníze, ale máš v rukou zákony. A my chceme nový zákon o obcích, my chceme nový volební zákon, nový zákon o veřejných zakázkách a změnu zákona o přístupu k informacím, aby nemohl kde kdo paralyzovat nesmyslnými žádostmi chod obce či města. Zkrátka když jsi nám neefektivně sebral peníze, efektivně naprav už dávno přežité a zneužitelné právní normy, a to podle logických požadavků praxe. A my tu lumpárnu s krácením financí velkoryse přehlédneme a zvládneme. Jak taky jinak.

A co když stát nebude slyšet na nic z toho? Pak nezbývá, než se obrátit na Ústavní soud a zeptat se ho, zda z peněz určených zákonem pro samosprávu může stát plnit své vlastní závazky, nebo zda je musí vyplatit samosprávě tak, jak měl. Troufám si tvrdit, že b) je správně. Protože když chcete platit své povinnosti a své přísliby, nemůžete je taky vzít z cizích účtů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 683 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...
loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.