duomo-3425074_1280
28.5.2018
Kategorie: Společnost

Bouře v Římě

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Prezident Mattarella odmítl jmenovat ministrem financí známého protivníka eura. Navrhovaná vláda tím padla.

Již téměř složená vláda dvou protisystémových stran, Hnutí pěti hvězd (M5S) a Legy, nebude. Designovaný premiér Giuseppe Conte trval na tom, že ministrem financí musí být Paolo Savona, veterán italské politické scény. Tedy fakticky na tom jeho prostřednictvím trval předseda Legy Matteo Salvini, který jej do funkce navrhl. Prezident však Savonu odmítl jmenovat. Conte vzápětí na svoji funkci rezignoval.

Situace má některé zábavné paralely s tou českou, někdy jen přepólované. Články na iDnesu a spol. nepokrývají záležitost ani zdaleka v takovém detailu, jaký by si zasloužila. Pojďme se nejdříve podívat na pár osob, které v italském dramatu hrají roli.

Paolo_Savona

Paolo Savona přišel o prezidentův souhlas hlavně proto, že je vytrvalým a hlasitým kritikem vstupu Itálie do eurozóny. Ve své poslední knize označil euro za „německou klec“ a jeho přijetí za „historickou chybu“. Slovy dnešního mediálního žargonu je tedy nedostatečně proevropský. 81-letý Savona už jednou ve vládě byl, v letech 1993-1994 coby ministr průmyslu a obchodu.

Sergio_Mattarella

Sergio Mattarella je prezidentem Itálie od roku 2015. V Itálii se prezident nevolí přímo. Volí jej poslanci a senátoři (podobně jako to bývalo u nás před zavedením přímé volby), a to na sedmileté období. Mattarellu prosadila v lednu 2015 levicová Demokratická strana (PD) pod vedením Mattea Renziho. Tím pádem je bývalý ústavní soudce vnímán jako zástupce klasického establishmentu; rozhodně mezi ním a rebelskými M5S a Legou není moc lásky.

Italský prezident má ústavou zakotvené právo odmítat navržené ministry a historicky tohoto práva občas využil. Otázka je, zda je může odmítat z libovolných důvodů. To v konečné instanci může posoudit jedině italský ústavní soud, který dosud tento problém nikdy neřešil – při všech dřívějších případech se našel jiný kompromisní kandidát.

Mattarella zdůvodnil svůj krok tím, že nechce jmenovat někoho, kdo by mohl vyvést Itálii z eurozóny (plná řeč v italštině). To je hodně kontroverzní důvod, protože italský prezident by taková rozhodnutí na politické bázi dělat vlastně neměl; má bránit Ústavu, ale nikoliv dirigovat, jaká rozhodnutí v jejím rámci by příští vláda směla či nesměla přijmout. A případný odchod od eura, byť velmi radikální, není protiústavním krokem.

Hnutí pěti hvězd vzápětí oznámilo, že zvažuje zahájit proti Mattarellovi proces impeachmentu, tedy něčeho mezi vyjádřením nedůvěry a obžalobou z vlastizrady. Toto je historická novinka, tento proces ještě v poválečné Itálii nikdy proti sedícímu prezidentovi zahájen nebyl. Jediný prezident, který kdy předčasně opustil svoje křeslo, byl Giovanni Leone v roce 1978, který rezignoval sám kvůli podezření z korupce.

Bude-li podán návrh na impeachment, musel by k němu společně zasednout parlament a senát. Pokud by se na společném zasedání většina přítomných zákonodárců vyjádřila po impeachment, sešel by následně se speciální tribunál složený jednak ze všech 15 ústavních soudců, jednak z 16 dalších osob vybraných losem ze speciálního seznamu občanů (viz anglické znění italské ústavy, články 90 a 135). Dál by to probíhalo jako klasický proces: parlament by jmenoval nějaké žalobce, prezident by měl obhájce a 31-členný tribunál by na základě důkazů a výslechů rozsoudil, zda prezidenta sesadí nebo nikoliv.

M5S a Lega mají dohromady na zahájení impeachmentu dost hlasů, navíc by se možná přidaly některé menší pravicové strany, které Mattarellu, chráněnce sociálních demokratů, moc nemusejí.

Carlo Cottarelli

Prezident Mattarella si na pondělí pozval do svého kvirinálského paláce Carla Cottarelliho, bývalého pracovníka Mezinárodního měnového fondu (1988-2013). Panuje očekávání, že Cottarelli dostane od prezidenta pověření sestavit vládu. To je vyslovená facka antisystémovým stranám, protože Cottarelli je establishment pur.

Jelikož M5S a Lega mají dohromady v parlamentu více než 50 %, Cottarelli nemá mnoho šancí protlačit přes ně vládu a získat důvěru. Osobně vidím tak 50 na 50, že tento beznadějný úkol odmítne rovnou. On už svého času jeden beznadějný úkol plnil – v roce 2013 ho jmenovali pověřencem pro škrty v rozpočtu, identifikoval spoustu zbytečných státních výdajů a neprosadil téměř nic. No, uvidíme během pár hodin.

Poměrně pravděpodobným výsledkem budou předčasné volby, které nejsou oběma velkým hráčům principiálně proti mysli.

Hnutí pěti hvězd dosáhlo patrně svého stropu v rozsahu 30-33 % hlasů a vypadá to, že zatím voliče neztrácí.

Lega, ta dokonce roste a roste výrazně. Jestliže prognózy před březnovými volbami jí dávaly tak 13 % a ve volbách samotných získala 17,4 % hlasů, aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že už je někde kolem 23 %. (zdroj, druhý zdroj). Protisystémové strany by tedy v příštím parlamentu mohly dohromady výrazně posílit.

Myslím si, že dlouhodobým cílem Mattea Salviniho je stát se úplným hegemonem na pravici a převzít voliče od Berlusconiho strany „Forza Italia“. Soudě podle grafů s preferencemi, zatím se mu to daří. Berlusconi už má za sebou přeci jen příliš mnoho skandálů a navíc je stár, více než o generaci starší (81 vs. 45) než Salvini.

Samozřejmě, volby by se konaly ne úplně hned, spíše asi za půl roku, a do té doby se mohou poměry změnit.

Druhá věc je, co se stane mezi tím.

V létě vždy sílí proud migrantů z Afriky. Na nějakou chvíli jej zastavil ministr vnitra Minniti, který podvázal činnost neziskovek vozících migranty od afrických břehů do Itálie. Ty ale, jak lze soudit z této zprávy, svoji aktivitu v povolebním chaosu opět obnovují. Pokud by vznikla nějaká šedá úřednická překlenovací vláda na jedno léto, mohlo by to znamenat pár set tisíc dalších afrických běženců dovezených do Evropy.

Mohlo, nemuselo; ale to riziko vnímám jako reálné, protože lidé, kteří se na tomto dovozu podílejí, budou chtít využít otevřené „okno příležitosti“ před dalšími volbami, které by mohly přivést k moci tvrdě protiimigrační vládu s jasnou většinou. Nakonec to řada z nich dělá z přesvědčení a věří, že tím lidstvu poskytuje dobro. Budou se tedy snažit.

Letos by EU rovněž ráda projednala změny dublinské úmluvy o uprchlících a cílem Německa je dosáhnout sjednocení azylového systému v EU a redistribuce běženců po celé unii. (Zde rozhovor s europoslancem Janem Kellerem na toto téma.) Opět, šedá úřednická vláda by mohla kývnout na něco, co by třeba volení politici nepřijali.

Minulá levicová vláda Paola Gentiloniho také protlačila speciální zákon, který postupně zvyšuje DPH, rok od roku. První zvýšení má nastat již od roku 2019, a to ze 22 % na 24,2 %, pak má sazba opět stoupat, až na konečných 25 % v roce 2021. (zdroj anglicky, lepší zdroj italsky). Jak M5S, tak Lega chtěly tuto novotu zrušit ještě před koncem roku, ale teď k tomu nejspíš nebudou mít příležitost. Důsledkem bude další růst životních nákladů.

Celkově vzato nevidím, jak by současné manévrování mohlo zlepšit náhled italských voličů na zavedené politické strany. K tomu by mohlo dopomoci jedině účinné zastavení migračního proudu z Afriky a hospodářský růst. Naopak Salvini a di Maio teď budou moci na každém předvolebním mítinku říkat: „Němci a bankéři znemožnili vznik vlády s demokratickým mandátem“. Hodně rozčarovaných voličů, kteří chtěli změnu, na to uslyší.

 

Mám tedy dojem, že skutečně velká bouře byla jen o pár měsíců odsunuta.

Autor: Marian Kechlibar

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 156,00 Kč
Vybráno 29.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 48 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.