cssrsocialismuszviteziů
12.7.2021
Kategorie: Historie

Bourání komunistických mýtů: Za socialismu se žilo bezpečněji, byla nižší kriminalita, méně se kradlo

Sdílejte článek:

BKM

Za socialismu žilo bezpečněji a byla nižší kriminalita a podle necelých 64% se za socialismu méně kradlo a podvádělo …

Podle 79% respondentů  průzkumu agentury FOCUS z dubna 2018

 

Fakta a vyvrácení mýtu

Socialistický totalitní režim v Československu byl s jeho systematickým vyvoláváním strachu, donucovací nástroji a institucemi pro jeho občany permanentní bezpečnostní hrozbou. Bez systému nezávislého soudnictví a dodržování lidských práv se mohl stát dle libosti komunistické strany kdokoliv nepřítelem režimu a perzekuovaným.

Režimu na to sloužila mašinérie bezpečnostních složek represivního státního aparátu, která byla vybudována na pronásledování, trestání, potlačení či odstranění pro něj nepohodlných občanů. Komunistický režim to realizoval v různé podobě a intenzitě během celého období socialismu. Základem této mašinérie v područí komunistické strany byla Státní bezpečnost. Měla vybudovaný systém nohsledů, kteří za přilepšení neváhali udávat vlastní příbuzné, sousedy a známé.

Lidé tak žili v neustálém strachu, že pokud se znelíbí režimu, upadnou do nemilosti a budou potrestáni nejen oni, ale i jejich rodiny. Potvrzují to odsouzení v politických procesech, popravení, pozavíraní ve věznicích, vysídlení a mnozí další, kteří byli režimem perzekuováni. I když se jeho obětí mohl stát každý, po zlikvidování podnikatelů se režim zaměřil na své speciální “třídní nepřátele” … intelektuály, Židy, církve. Zároveň se zaměřil na “imperialistický” Západ a NATO. Proti těmto domácím a vnějším “nepřátelům” šířil masivní propagandu, podloženou různými mýty a konspiracemi.

Zvláštním bezpečnostním problémem byla podřízenost Československa rozhodnutím Sovětského svazu, tak v rámci jeho výkladu studené války, jakož i udržování kontroly Kremlu nad svými satelity. Příkladem toho je okupace Československa v roce 1968 a následné přes dvacetileté působení okupačních jednotek.

Československo bylo během studené války značně militarizované. Vedle armády existovalo pohraniční a železniční vojsko, paramilitární lidové milice plnily roli “ozbrojené pěsti dělnické třídy”, Veřejná bezpečnost (VB) jako součást Sboru národní bezpečnosti (SNB) plnila funkci policie a Státní bezpečnost (StB) úlohu tajné policie.

Režim vedle systematicky páchaných zločinů přistupoval ke kriminalitě selektivně, mnoho nevinných kriminalizoval a statistiky o ní zkresloval nebo utajoval. I dnes dostupné údaje ukazují na srovnatelnou kriminalitu za socialismu a dnes. Podle nich bylo například v roce 1984 oproti roku 2014 více vražd, nepatrně méně loupeží a podstatně méně krádeží. Realita však byla za socialismu horší, zvlášť například v případě krádeží. Režim totiž toleroval rozšířenou a statisticky nepodchytenou kriminalitu v duchu dobového hesla “kdo nekrade, okrádá rodinu”. Jelikož šlo o běžný společenský fenomén, zároveň vytvářel možnost kohokoli obvinit z okrádání státu a podkopáváním diktatury proletariátu. V socialismu celkově platil dvojí metr pro ty, co byli věrní režimu a pro ty, kteří se stali nepohodlnými,3.3 Bezpečnost ).

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 958 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
191 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)