cssrsocialismuszviteziů
6.7.2021
Kategorie: Historie

Bourání komunistických mýtů: Socialistický režim v ČSSR nebyl totalitní

Sdílejte článek:

BKM

“Socialismus v Československu nebyl totalitním režimem, lidská práva byla dodržována” …

podle přibližně 45% respondentů  průzkumu agentury FOCUS z dubna 2018 .    

 

Fakta a vyvrácení mýtu 

Socialistický režim od začátku ukázal svou reálnou tvář a projevil se jako represivní, nespravedlivý, nesvobodný a antihumánní. Jeho vznik byl pod eufemistickými názvy “znárodňování” a “kolektivizace” spojený s mocenským ukradením majetků lidem a s likvidací a pronásledováním pro něj nepohodlných jednotlivců a společenských skupin, označených za “třídní nepřátele”. Byl v různé míře a podobě totalitní během celého období a ani v nejměkčích obdobích, v letech 1968 až 1969, nedošlo ke změně podstaty režimu. Komunistická strana výrazně zasahovala do životů lidí a rozhodovala o jejich osudech, přičemž na jejich systematické donucování používala síť nástrojů a institucí, zvláště tajnou službu (Státní bezpečnost – StB).

Socialistické Československo bylo de facto společenskou klecí povinně zaměstnaných lidí, kteří měli jistoty základního životního zabezpečení, ale neměli svobodu, včetně svobody pohybu a svobody názoru. Lidé, kteří chtěli odejít na západ, byli na státní hranici střežené ostnatým drátem a pohraniční stráží chytání, mučeni, vězněni a zabíjeni. Stejně to platilo pro všechny druhy perzekucí za vyslovené názory a vykonstruované důvody, což platilo i pro rodiny postižené. Socialistický režim obral lidi o svobodu, důstojnost a některých i o život. Svobodu přitom nahradil atmosférou strachu a vynucováním poslušností.

Totalitní charakter režimu potvrzují jeho oběti. Ozbrojená moc v Československu zabila na hranicích 276 lidí (z nich 49 na Slovensku), z politických důvodů bylo popraveno přes 247 občanů, jak politických vězňů odsoudila soudní moc režimu přibližně 260 000 lidí (z nich více než 70 000 na Slovensku) a v táborech nucených prací bylo uvězněno 22 000 až 23 000 občanů (včetně 8 240 na Slovensku). Kromě toho na následky věznění či přímo ve věznicích zemřelo přes 4 500 lidí, mnozí byli v rámci republiky násilně přesídleni, další odvlečeni do gulagů v Sovětském svazu a jinak perzekuováni (více v  příloze 1 Oběti komunistického režimu). Za každým číslem o obětech se skrývá konkrétní jméno a zničený život režimem perzekuovaného člověka a jeho blízkých. Jejich příběhy dokreslují lidský rozměr důsledků represí komunistického režimu (více v příloze 2 Příběhy lidí perzekvovaných komunistickým režimem ).

Totalitní povahu socialismu v praxi potvrzuje i to, že když se komunistická strana cítila ohrožena uvolněním systému, zasahovala represivními, policejními zásahy, vězněním, fyzickým násilím, a to buď potlačením odporu vlastními silami nebo za pomoci ostatních států zvlášť SSSR, tak jako u nás v srpnu 1968. Represivní charakter režimu se projevoval i v jiných podobách. Příkladem byly nucené internace, přesuny obyvatel a znemožnění bydlet ve vlastní obci, regionu, či v podobě pracovního nebo studijního uplatnění (více v kapitole 1.1 Totalitní povaha režimu a jeho oběti ).

Represivní a totalitní charakter režimu vyplynul z podstaty socialismu. I v Československu se potvrdilo, že socialistickou společnost může udržovat a zajišťovat pouze centralizovaný, autoritativní a represivní režim v čele s monopolně rozhodující elitou, která koncentruje moc a institucionálně donucuje lidi k poslušnosti.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 933 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...
125 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)