cssrsocialismuszviteziů
28.6.2021
Kategorie: Historie

Bourání komunistických mýtů: Socialistické zdravotnictví bylo lepší

Sdílejte článek:

BKM

 Zdravotní péče byla za socialismu lepší, lidé se dožívali vyššího věku a méně lidí umíralo předčasně na nemoci.”

podle 63% respondentů průzkumu agentury FOCUS z dubna 2018  

Fakta a vyvrácení mýtu 

Na základě deklarované bezplatnosti (vedle které byla všudypřítomná korupce) a extenzivní dostupnosti (zejména mnoho personálu a postelí) se komunistům podařilo vytvořit iluzi fungujícího zdravotnictví, ve kterém však chyběl přístup k moderní diagnostice, léčbě, lékům a kvalita zdravotnických služeb nebyla tématem. Výsledky socialistického zdravotnictví byly podstatně horší než výsledky dnešního zdravotnictví či tehdejší výsledky západních nesocialistických zemí.

Příkladem je věk dožití jako důležitý ukazatel životní úrovně lidí, který je výsledkem zdravotní péče a dalších faktorů, včetně životního prostředí. Střední délka života se na Slovensku i v Česku po pádu socialismu výrazně zvýšila: u mužů o 7 let a u žen o 5 let. Nízkou a za Západem zaostávající kvalitu života lidí v socialismu dokumentovalo i rozevírání “nůžek” očekávané délky v náš neprospěch. Zatímco střední délka života lidí u nás byla ještě v roce 1960 vyšší než v Rakousku (u žen o necelý rok au mužů o 2,5 roku), tak v roce 1989 již byla u nás výrazně nižší (u žen o 3,3 roku a mužů až o 5,5 roku). Podobný vývoj byl i v jiných socialistických zemích oproti západním. Zatímco ve východní Evropě očekávaná délka života u žen stagnovala a u mužů klesla.

Socialistické zdravotnictví selhávalo a za západním stále více zaostávalo zejména v léčbě kardiovaskulárních chorob, onkologických onemocnění, vnějších příčin smrti a jiných civilizačních chorob. Způsoboval ho například nedostatek moderních diagnostických možností (přístroje, laboratoře), nedostatek kvalitních léků, zejména inovativních a nedostatek kvalitních léčebných přístrojů. Nezachytávaly zároveň pokrok v léčení těchto nemocí, ke kterému došlo na Západě. Například registr zhoubných nádorů se začal na Slovensku zakládat až v roce 1978, přičemž nádory již tehdy představovali druhou nejčastější příčinu smrti, hned po kardiovaskulárních onemocněních. 

Za zdravotní péči se platilo daněmi a také neformálními platbami (korupce), kontakty, či protislužbami. Korupce za zdravotnické výkony byla běžným jevem. Podle dostupných údajů byla mzda lékaře v osmdesátých letech přibližně 1,5 násobek průměrné mzdy, zatímco dnes je to přibližně 3 násobek průměrné mzdy. Co se týče dostupnosti, tak socialistické zdravotnictví bylo dostupné v tzv. fyzické rovině – každý měl svého obvodního, či závodního lékaře a v každém okrese byla nemocnice. Od dnešního zdravotnictví očekáváme dostupnost v pojetí nejmodernější léčby.

Když například porovnáme roky 2015 a 1988, tak současné naše zdravotnictví dokáže ošetřit o 16% pacientů více a potřebuje na to o 40% méně ošetřovacího času. Výrazně se zefektivnily léčebné procesy, také díky progresu v zavádění moderních zdravotnických technologií. Přibyly nová špičková kardiocentra a onkologické ústavy, které před rokem 1989 vůbec neexistovaly. A ty jsou přístupné všem obyvatelům, nejen politické špičce, jak tomu bylo za socialismu. V socialismu totiž existovaly dva systémy: pro běžné obyvatelstvo a pro sazební kádry, tedy funkcionářů komunistické strany a jiných vybraných, kterým byl poskytován lepší servis zdravotnictví jako většině jiných lidí (více v kapitole publikace 2.7 Zdraví a zdravotnictví ).

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 729 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 2,91 out of 5)
Loading...
78 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)