cssrsocialismuszviteziů
19.7.2021
Kategorie: Historie

Bourání komunistických mýtů: Socialismus vedl lidi k morálnějšímu jednání

Sdílejte článek:

BKM

Socialismus vedl lidi k morálnejšímu chování …

Uvedlo to až podle 71% respondentů  průzkumu agentury FOCUS z dubna 2018 .  

 

Fakta a vyvrácení mýtu 

Socialismus, založený na institucionálním donucování lidí, byl ve své podstatě nemorální. Systematicky podněcoval lidi k nemorálnímu účelovému chování. Klíčovým důsledkem režimu na lidi byla jejich podřízenost politické moci. Svobodu nahradila vynucená poslušnost a strach lidí, které v nich komunistická moc systematicky vyvolávala.

Komunistická strana ovládla hospodářství, zpravodajské a bezpečnostní složky, školství, kulturu, média, vnucovala občanům její ideologii a trestala každý náznak odporu. Zároveň od lidí vyžadovala i explicitně deklarované ztotožnění se s režimem (například povinnou účastí na oslavách 1. května). Prostřednictvím represivních opatření, všudypřítomných očí a uší StB a cenzury komunisté vyvolávali strach. Socialistická společnost byla společností strachu, která vytlačila reálně občanské aktivity do ilegality (více v kapitole 1.3 Občanská společnost ). Důsledkem života lidí v strachu byl i jejich život ve lži a v přetvářce (dvojakosti života na veřejnosti a doma).

Socialismus zároveň v lidech vyvolával nenávist a závist. Nenávist komunisté živili politikou třídního konfliktu. Komunistický režim nazýval podnikatele třídními nepřáteli a rolníky kulaky a bral jim majetky. Tuto nespravedlnost zaobalili do cílů “sociální spravedlnosti” a “rovnosti”. Závist vyplývala především z rozporu mezi deklarovaným rovnostářstvím a faktickým zvýhodňováním lidí, oddaných režimu, ať už byli členy komunistické strany nebo kádrově spolehlivými nestraníky. Socialismus nemohl vést lidi k morálnejšímu chování, jeho hierachická kádrová politika vedla k hluboké nespravedlnosti a diskriminaci, k sociální závisti na pracovištích, v možnostech životních drah, v možnostech vzdělání, pohybu, trávení volného času a relaxu.

Dodnes v určité míře přetrvávají v myšlení a řízení lidí negativní morální důsledky socialismu, potlačená osobní odpovědnost, neúcta k vlastnictví, smlouvám a jiným dohodám, korupce, spoléhání se na stát a kultura závislosti na něm, závist a nedůvěra k podnikání, individuálnímu úspěchu, zámožnosti podnikatele, k výhodám trhu či zisku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč,

Celkem za měsíc: 3 500,- Kč
Vybráno 10.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 612 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)