cssrsocialismuszviteziů
3.7.2021
Kategorie: Historie

Bourání komunistických mýtů: Potraviny za socialismu byly kvalitnější a byli jsme v jejich produkci soběstační

Sdílejte článek:

BKM

Fakta a vyvrácení mýtu 

Extenzivní přístupy v zemědělství měly dopady i na kvalitu a bezpečnost potravin. Růst produkce umožňovala intenzivní chemizace. Na počátku sedmdesátých let 20. století například českoslovenští zemědělci používali na hektar v průměru pětkrát více hnojiv než farmáři ve Francii, přičemž spotřeba pesticidů byla za socialismu oproti dnešku zhruba dvojnásobná.

Ačkoliv režim před veřejností tajil problémy spojené s kvalitou a bezpečností potravin, tak v bulletinu potravinářského výzkumu jsou dochované dobové zjištění potravinářů o kvalitě potravin, které měly českoslovenští spotřebitelé na stolech.

Problémem byla například nebezpečně vysoká koncentrace dusičnanů v zelenině či přítomnost těžkých kovů v mléce a mléčných výrobcích. Dodávka šunky, kterou se Československo pokusilo v roce 1984 vyvést do USA, se k nám vrátila s odůvodněním amerických kontrolorů, ​​že je zamořena směsí nebezpečných chemikálií. O podobných zjištěních kontrol se však českoslovenští spotřebitelé zpravidla vůbec nedozvěděli.

Mýtem je i ekonomicky nesmyslná teze a potravinové soběstačnosti socialistického Československa. Dovozy potravin se realizovaly zejména z jiných socialistických zemí. Podobně jako domácí produkce i dovoz potravin byly problematické z hlediska hygieničnosti a bezpečnosti. Například hovězí maso dovážené ze SSSR se muselo v Černé nad Tisou překládat ze sovětské tratě na československou železnici, přičemž částečně rozmrzalo a následně opětovně mrazilo.

Ani dovozy některých druhů potravin však nedokázaly ani zdaleka zajistit nabídku potravin, jaká je v současnosti pro spotřebitele u nás samozřejmostí. Sortiment potravin v socialistických obchodech byl úzký, nedostatkový, přičemž některé jejich druhy, například pomeranče, byly zpravidla dostupné pouze v omezeném množství a pouze před Vánocemi.

Na nedostatek některých potravin a potravinářských surovin československé potravinářství reagovalo produkcí různých “náhrad”. Odpovědí mlékárenského průmyslu na nedostatek mléčného tuku byly, například, tzv. pomazánkové másla či ztužené tuky. Rostoucí poptávku po sýrech se zas syrárenský průmysl snažil uspokojovat produkcí tavených sýrů, ve kterých konzumaci se Československo stalo rekordérem (více v kapitole 2.9 Životní prostředí v centrálně plánované ekonomice ).

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 309 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,05 out of 5)
Loading...
270 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)