
Bomby obchodní války dopadají na usurpátory a žrouty dotací
LUBOŠ SMRČKA
Ale jinak samozřejmě jsou války válkami a není o čem mluvit. Obchodní války jsou trochu jiná kategorie.
Zase jen na okraj. Obchodní války nejsou nic nového nebo neznámého. Už v roce 1964 vydal Alfred French práci The Growth of Athenian Economy ve které (mimo jiné) popsal vliv obchodních válek na rozšíření moci Athén v šestém a především v pátém století před našim letopočtem. Poučné čtení.
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou přerůstá pomalu v jeden z největších ekonomických sporů – určitě současnosti, určitě od studené války a objemem postiženého zboží nejspíše dokonce v dějinách. Zprávy o nově uvalených clech létají z jedné strany Tichého oceánu na druhou, burzy padají ke dnu, aby druhý nebo třetí den zase rostly do nebes. Je to blázinec.
Nicméně racionální blázinec.
Strategie Donalda Trumpa vůči největším obchodním partnerům je jasná. Čínu chce donutit k nové strategii ohledně duševního vlastnictví. Což se není čemu divit, protože Spojené státy, jako země s dramaticky, ale skutečně drasticky největším počtem nových patentů a chráněných řešení, prodělává na tradiční bohorovnosti a radostnému přístupu ke kopírování ze strany Říše středu nejvíce. Evropu zase (protože s Evropskou unií Spojené státy také trochu válčí – i když podstatně méně) hodlá americká exekutiva odradit od rozsáhlé subvenční politiky. S trochou zjednodušení (řekněme s dost velkým zjednodušením) se dá říci, že Donald Trump v podstatě říká: Rozdejme si to na férovku, bez větších či menších krádeží myšlenek, pobídek a státních zásahů, protože pak se teprve ukáže, co je a co není pro spotřebitele to nejvýhodnější řešení.
Trump je zjevně přesvědčen (a klidně může mít pravdu, nebo nemusí mít pravdu, kdo ví), že v takovém rovném souboji ekonomik by ta americká prosperovala lépe. Když si odmyslíme politickou omáčku okolo, která ostatně směřuje do domácích řad a je dělostřeleckou přípravou na prezidentské volby, tak z hlediska ekonomické vědy má Donald Trump pravdu. Ve světě, kde bude duševní vlastnictví skutečným vlastnictvím a ne návodem, co si přivlastnit, a ve světě, kde subvencovaná produkce nebude zkreslovat skutečné náklady a ceny, dojde k minimálně dvěma efektům.
První: Nižší riziko zcizení patentu zvýší výnos z výzkumu a vývoje. To pak znamená vyšší alokaci zdrojů právě do bádání. Což zase znamená celkově vyšší inovativnost. To je jednoznačný klad.
Druhý: Odstranění dotací a subvencí (včetně například státem podporovaných úvěrových expanzí) napraví ceny jako základní ukazatel v tržní ekonomice. Pokud je správně nastavená cena, dojde ke správné (spravedlivé z hlediska skutečné efektivity) alokaci zisků. Správná alokace zisků pak správně alokuje investice. A jak je známo, teprve správná alokace investic vede ke stabilitě ekonomiky a je podmínkou dlouhodobé prosperity včetně relativizace výkyvů (příliš dynamického růstu a naopak nutně přicházejících hlubokých krizí).
Samozřejmě nevím, zda jsou motivace Donalda Trumpa skutečně tak čisté, jak to vypadá z oficiálních prohlášení. Ale bombardovat v rámci obchodní války usurpátory duševního vlastnictví a žrouty dotací (ať jich přímých nebo schovaných za dotované úvěry) je dobře. Výhra Spojených států a donucení Číny i Evropské unie k nápravě jejich netržního či protitržního chování, by byly i v zájmu České republiky. Možná by stálo za to, kdybychom k postupu USA jako stát s jistými (relativně malými, nicméně existujícími) diplomatickými možnostmi zaujali vstřícné stanovisko. Protože třeba ve sporu USA x EU o dotační systémy jsme sice geograficky na evropské straně, ale hledisko zájmů a přirozených preferencí by z nás mělo (jakoby paradoxně) dělat spojence USA.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****
Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč
Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Latest posts by Redakce (see all)
- Velká Británie: Volební šok pro eurokomunisty - 13.12.2019
- Další krok ke zrušení hotovosti v tichosti učiněn - 13.12.2019
- Zelené šílenství bude stát miliardy - 13.12.2019
Tak takhle ne, pane Smrčko
USA především násilím blokují svobodný obchod s ropou, na kterou je navázán dolar. Všechny klíčové země – zdroje ropy se snaží donutit k obchodování s ropou za dolar, resp. k udržení obchodování obchodu s jejich univerzální komoditou za dolar, snaží se získat kontrolu nad jejich ropou jakýmikoliv prostředky – i proti jejich vůli (viz (Rusko, Venezuela, Írán). Kvůli tomu rozmašírovaly na kaši ropné země – Irák, Libyi, potenciální tranzitní země Afghánistán, Sýrii. Kvůli tomu zinscenovaly převrat na Ukrajině i konflikt Gruzie v jižní Osetii.
Petrodolar USA umožňuje žít si extrémně na dluh, v podstatě vykrádat za použití bezcenného inflačního oběživa nejlepší produkty duševního vlastnictví, vynálezy z celého světa, vykrádat hotové nejlepší výzkumníky z jiných zemí i jejich vynálezy a žít si vysoce nad možnosti dané americkou ekonomikou. USA si tímto způsobem v podstatě přisvojují duševní vlastnictví, které by mělo být majetkem jiných zemí, resp. celé lidské civilizace.
Není tajemstvím, že obrovský díl “amerického” duševního vlastnictví vznikl jenom díky cizím vědcům ať již v cizích zemích anebo v USA.
Prostředky obchodní války používají USA proto, že již nedokáží získat a udržet si dominanci, privilegia a vedoucí postavení poklidnými nenásilnými prostředky – diplomacií a svobodným obchodem. Proto přestaly respektovat své závazky, smluvená pravidla, své sliby mezinárodní právo, pravidla WHO a snaží se dosahovat svých zájmů stále násilnějšími prostředky. Doktátem, vnucováním, sankcemi, ultimáty, embargy, zaváděním cel, stále častěji používají lež-konspiraci jako politický nástroj . Organizují politické převraty v jiných zemích, stále častěji sahají k vyhrožování válkou anebo k vojenským prostředkům při prosazování ekonomických zájmů a cílů. A dnes dovedly celý svět na práh 3. světové války.
Jejich obrovský dluh, jejich neschopnost udržet si vůdčí roli standardními prostředky, postupný odklon klíčových zemí bohatých na ropu, odstředivé tendence v rámci amerického impéria, postupný rozklad NATO nutí USA používat stále totalitnější, brutálnější prostředky. Čím víc se usilují USA konsolidovat svoji říši násilím, tím víc se jim rozpadá pod rukama a rostou v ní odstředivé tendence. (viz konflikt s Německem ohledně navyšování voj. rozpočtu, protiruské sankce, Nordstream 2 etc., viz konflikt s Tureckem po pokusu USA zorganizovat v Turecku “Majdan”…)
Jonasi, proč tolik starostí o osud USA a světa. Vždyť jde všude jen o kapitalisty a ty nemáte tuze rád. WW3 proběhne již brzy, bude to léto 2020 nebo 2021. Před tím ale musí být naplněny ještě dvě události. Celosvětová ekonomická krize, která odstartuje pravděpodobně v Deutsche Bank (podle proroctví Davida Wilkersona) a pak sociální nepokoje v EU. Podle proroctví slepého mládence z Prahy bude WW3 probíhat někdy v létě takže 2019 již asi nestihnem ale 2020 nebo 2021 vypadaj vyzrále. Ne neděste se všechno je tak jak má být. Hezký den
Obchodní válka je předstupněm války horké. To o co se snaží USA vůči Venezuele a Íránu může mít fatální dopad nejenom va všechny ropné země v Zálivu ale též na úplné překreslení geopolitické mapy světa. USA si zahrávají s něčím co jejich imbecilní váleční jestřábi (Bolton, Pompeo a spol.) ani nedokáží domyslet. V sázce je nejenom osud jejich klíčového petrodolarového spojence S. Arábie, jejich klíčového chráněnce Izraele, v sázve je osud všech burz, celý mezinárodní obchod, ze středního východu se můžou najednou začít hrnotu desítky milionů muslimských běženců do Evropy, hrozí že ceny ropy vystřelí do oblak, Rusko se stane klíčovým dodavatelem ropy do Číny, což mu paradoxně s rostoucí cenou ropy ekonomicky silně pomůže. USA můžou vypadnout klíčoví dodavatelé ropy, dolar může být fatálně destabilizován, do války může být vtaženo Rusko etc., etc.
Pitomci v USA netuší s čím si zharávají. Můžou své impérium zcela pohřbít politikou kolem ropných zemí anebo můžou vzít celý svět s sebou do “ráje”.
http://czech.cri.cn/321/2018/03/22/1s177781.htm
WIPO: Čína je druhá největší země na světě v počtu žádostí o patent
Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) zveřejnila 21. března zprávu, ze které vyplývá, že v roce 2017 byla Čína druhou největší zemí na světě v počtu žádostí o patent v rámci Smlouvy o patentové spolupráci (PCT). Nejvíc žádostí o mezinárodní patent stále pochází z USA. Největším žadatelem o patenty na světě se stala čínská společnost Huawei Technologies. Na druhém místě následuje čínská firma ZTE.
Zpráva WIPO analyzuje situaci využívání služeb této organizace různými státy a podniky. Podle statistických údajů podali Američané v roce 2017 celkem 56.600 žádostí. Na druhém místě byla Čína, která podala 48.900 žádostí, a třetí bylo Japonsko s 48.200 žádostmi.
V roce 2017 byla Čína jediný stát, který zaznamenal dvoumístný růst žádostí na světě. Současně se počet podaných čínských žádostí zvyšuje od roku 2003 o víc než 10 % ročně. Tato zpráva předpokládá, že na základě současného rozvoje je možné, že Čína překoná v následujících třech letech USA a stane se největší zemí na světě v počtu patentových žádostí.
Nejvíc žádostí o mezinárodní patenty podaly v roce 2017 dvě čínské firmy, společnost Huawei Technologies podala 4024 žádostí a čínská firma ZTE podala 2965 žádostí. Na třetím, čtvrtém a pátém místě následují americká společnost Intel (2637 žádostí), japonská firma Mitsubishi Heavy Industries (2521) a americká firma Qualcomm (2163). Mezi deseti největšími žadateli na světě je sedm asijských podniků, jedna americká firma a jedna evropská firma.
Podle statistických údajů předběhly počítačové technologie digitální telekomunikaci a staly se oblastí, která tvoří největší podíl žádostí o uznání patentu, na druhém a třetím místě byly elektrické stroje a zdravotnické technologie.
V roce 2017 podaly USA nejvíc žádostí o registraci značky. Druhé bylo Německo, třetí Čína, čtvrtá Francie a první pětici uzavírá Velká Británie. Mezi největšími žadateli na světě zaznamenala Čína nejrychlejší růst. Čína a Rusko jsou státy, které mají dvoumístný růst počtu žádostí nepřetržitě dva roky po sobě.
Trump volá Viktorovi a podporuje ho v jeho krocích proti zkamenělé EU. Potom co je tohle za křivárnu?
Spojené státy mají připraveny sankce proti osobám z okolí Viktora Orbána, ale zatím je neuplatňují v naději, že maďarský premiér dostojí svým slibům a zůstane věrný Západu. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené se situací v Bílém domě