ZEMANHAMACEKVIR
6.4.2020
Kategorie: Politika

Boj s koronavirem a s vládou

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Češi si dokáží pomoci. Dlouho se tradují zlaté české ručičky. A dlouho se už ví, že mnoho věcí jde i navzdory vládnoucí garnituře. Čtení spíš humorné, kdyby z něj nemrazilo.

28. ledna chtěla v Poslanecké sněmovně připravenost republiky na epidemii probírat opozice. Vládní koalice s komunisty to odmítla. Ministr zdravotnictví Vojtěch se zároveň nechal slyšet, že není se čeho bát a stát je připraven.

 

1.3.2020 do České republiky dorazila nákaza koronaviru.

Premiér pořádá minimálně tři tiskovky denně a opatření chrlí jako na běžícím pásu. Mnohá z nich se později musí měnit.

Soukromá laboratoř rychle a a zhruba 4x levněji otestuje ty, které státní zařízení testovat odmítla. Stát reaguje rychle, zaklekne na ni a testování zakáže.

Zakleknutá lékařka poskytuje návod na svůj test zdarma. Celý svět má zájem, kromě ČR.

Ministr zdravotnictví prohlásí o zakleknuté lékařce, že je nakažená. Lékařka sdělí novinářům, že jí maximálně bolí záda od toho jak sedí v laboratoři dlouho do noci. Ministrovi je dána rada, aby se omluvil.

Akademie věd nabízí své kapacity pro hromadné testování. Trvá jen týden, než je jim to umožněno.

Distributoři ochranných pomůcek jsou připraveni dělat svou práci. Vláda jim to zakáže a rozhodne se to dělat centrálně. Někteří z nich nerespektují vládní zákaz a když nemůžou nemocnicím respirátory prodat, tak jim je věnují.

Vláda tvrdí, že v pražské ÚVN (Ústřední vojenská nemocnice) se testuje. Novinář s podezřením na nákazu tam přijede a je odmítnut. Nikdo zřejmě netuší, že je to novinář. Poté co svůj příběh zveřejní, ho premiér označí za lháře a provokatéra a nemocnice ho otestuje. Test je pozitivní.

Tiskovka v ÚVN je vůbec veselá – premiér tvrdí vrchní sestře, že jim pomoc přijela. Vrchní sestra tvrdí, že nic nedostali. Premiér ji spraží, že ano, protože Opata říkal. Vrchní sestra tvrdí, že ani tak o ničem neví. A pro premiéra poznámka – myslel tím generála Opatu. O ministrovi zdravotnictví ať si klidně mluví jako o Vojtěchovi.

Premiér prohlásí, že všichni mají ochranné pomůcky a kdo nemá, tomu je osobně doveze. Ihned mu volá šéfka nemocnic z královéhradeckého kraje, že oni teda nemají a jestli by tedy mohl dovézt. Premiér ji seřve a práskne jí telefonem. S takovýmto vývojem PR tým premiéra asi nepočítal.

Rozumní hejtmani, a to včetně pražského primátora (kterého nemusím) po opakovaných ujištěních vlády, že všeho je dostatek, organizují nákupy pro své nemocnice sami.

V Ústeckém kraji je hejtmanem komunista a tam to berou hlava nehlava – omylem seberou pomoc Itálii. Moravskoslezskému kraji ji seberou Maďaři. Jen středočeská hejtmanka se zachová jako obvykle – oznámí, že pomoc jim sebrali Němci. Když se německý velvyslanec ohradí a proběhne vyšetřování, tak se nakonec asi po 10 dnech za svůj výrok nerada omluví.

Ministr vnitra obléká červený svetr a národu se zdá, že konečně našel inteligentního leadera, který nás provede krizí. Vzápětí se ukazuje že červený svetr byl součástí klanícího se ceremoniálu u čínského letadla s pomocí. Naše letadla čekala v Rusku, protože od Číny nedostala povolení vletět do jejich prostoru.

Prezident republiky zmizel. Nikomu nechybí. Pak se objeví, pronese svých obvyklých pár urážlivých vět a zase zmizí. Nikomu nechybí.

Po více než dvou týdnech od první nákazy je konečně ustaven ústřední krizový štáb a končí chaotické velení premiéra. V jeho čele je protizákonně náměstek ministra. Nemá se čeho bát, tak oznamuje, že hranice by mohly být zavřené až dva roky. Zatím chybí výstavba hraničního opevnění. Premiér na pohled s velkým sebezapřením přečte pozitivní projev k národu. Následující den se právní kličkou pokusí sebrat podnikatelům nárok na odškodnění.

Národ zasedá k šicím strojům a nezištně šije látkové roušky pro ty, co je nejvíce potřebují. Premiér stále tvrdí, že všeho je dostatek.

Rektor ČVUT si hned na počátku pandemie vyrobí masku z pet lahve. Následně jeho tým vyvine účinný respirátor pro lékaře. Jiný tým vyvine ochrannou masku z potápěčského šnorchlu.
Česká firma vyvine roušky z nanovlákna, které virus zabíjejí. Jejich masové výrobě brání to, že nejsou potřebná povolení. Kdo je asi vydává?

České firmy, které vlastní 3D tiskárny zasednou ke strojům a tisknou ochranné štíty.

Nejznámější český šéfkuchař zorganizuje vaření několika stovek obědů denně pro pražské záchranáře, hasiče a policisty. Osobně je i rozváží.

Čeští piloti malých letadel a vrtulníků vytvoří letecký most pro distribuci zdravotnického materiálu z Pardubic.

Nejznámější český výrobce destilátů vyrobí a rozdá desinfekci potřebným. Pak se sám udá celníkům a ti mu to dodatečně zakážou. Jeho kolegové, kteří by chtěli pomoci legálně, si podali žádost, a už třetí týden čekají na odpověď úřadů. Slíbená pomoc lihovarníkovi se nakonec dostaví. Za nedovolenou výrobu nebudou žádné sankce, ale vyrábět stejně nesmí.

Poté co je to umožněno firmě Preol z impéria Agrofertu, je to umožněno i ostatním.

Pražský magistrát uvažuje o vyklizení nevěstince a umístění tam bezdomovců. Před tím je potřeba objekt prohlédnout a desinfikovat. Hygienickou kontrolou objekt neprošel a z úmyslu sešlo.

Čeští advokáti se snaží dát živnostníkům naději na odškodnění. Předseda jejich profesní komory jim vzkáže, ať nemachrují. Ještě že ajťáci, technici, lihovarníci a švadleny nemají svoje profesní komory.
Přilétá letadlo z Číny a vláda se mu hluboce klaní. Následně se zjistí, že nejdůležitější respirátory nepřiletěly, ty co přiletěly jsou evropanům malé, nedá se v nich dýchat a smrdí. Roušky jsou z hedvábného papíru a rychlotesty mají spolehlivost 20 procent. Podobné zkušenosti mají i v jiných zemích Evropy.

Právně nezávazný dokument o nevládní spolupráci v boji proti koronaviru podepsaly hospodářské a kulturní kanceláře České republiky a Tchaj-wanu. Tchaj-wan patří mezi země, které proti koronaviru úspěšně bojovaly a bojují – a je v tomto směru dáván za příklad. Proti vzájemné spolupráci ohradil čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min. Čína vyjádřila nelibost už nad spoluprací samotnou,
Čeští vědci vyvíjejí chybějící ventilátory, národ se na potřebnou částku v řádu desítek milionů složí během jediného dne. Ministr vnitra vzkazuje, že vláda by sice měla, ale nic platit nebude, protože crowdfunding stačí.

Národ už si dávno přestal klást otázku k čemu má vládu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 126 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.