coronavirus-graphic-web-feature
28.5.2021
Kategorie: Společnost

Boj s covidem a fígl v restauracích?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonV tištěné verzi Mladé fronty Dnes 27.5.2021 a na iDnes Premium je článek, který rozebírá kontroly hygieniků v restauracích na dosud otevřených zahrádkách. Češi údajně vymysleli fígl na kontrolory.

Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V každém ze čtrnácti krajů už hygienici udělali v průměru padesát až šedesát kontrol. Tvrdí, že s výmluvami lidí se nesetkali a všichni měli vše v pořádku. Avšak policisté, kteří s­ MF DNES mluvili pod podmínkou anonymity, popisují jiné zkušenosti.

V další části pak právě policisté, kteří některé kontroly hygieniků doprovázeli, popisují, jak kontrolovaní lidé v zahrádkách restaurací reagují. Ukazují fotky negativních testů (já mám jeden test v peněžence) v mobilech, o jejichž pravosti nelze nic zjistit. Kontroly tak vesměs končí „domluvou“. Někdo předkládá vlastnoručně podepsané „čestné prohlášení“, že nemá covid. Tato realita všedních dnů s covidem jen prokazuje, že zvládnout covid „po úřednicku“ je minimálně hloupost, možná i něco hraničící s hrou na úřednické zvládnutí covidové pandemie.

Připomeňme, že vláda nejprve rozhodla o tom, že to bude právě hostinský, tj. personál restaurace, který bude kontrolovat, zda mají jeho hosté negativní test či potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19. Hospodští a restauratéři se vzbouřili, že tuto povinnost plnit nebudou a vláda proto pozměnila pravidla s tím, že restaurace kontrolovat hosty nebudou, ale do zahrádek restaurací budou chodit kontroly hygieny, popřípadě s doprovodem policistů. Stav „kontrol“ je ale takový, že pokud už k němu hygiena přistoupí i s doprovodem policistů, není schopna vymoci dodržování vládních pravidel. Představme si modelovou situaci – kontrola požádá někoho, kdo je uprostřed jídla, aby předložil „potvrzení“. Pokud ho host nemá, vykáže hygiena s policií hosta od rozjedeného oběda? Nebo mu snad rovnou napaří pokutu a místo stovky či dvou za jídlo zaplatí host jídlo i pokutu? To jsou stěží představitelné scénáře, které jen dokreslují současnou situaci. Vláda chce rozvolňovat, ale „bezpečně“ – na to měla dokonce poradce v MeSES – a tak vymýšlí pravidla, která jsou již předem odsouzena k nerespektování.

Obecně vzato, i přes masivní nerespektování většiny zákazů včetně nošení roušek na veřejnosti v dobách, kdy to bylo povinné, počty nemocných v nemocnicích neustále klesají a nyní jsou na desetině stavu oproti vrcholu epidemie v březnu. Zdá se, jako by už nemoc dostihla všechny náchylné. Nejlépe jsou na tom okresy, které na tom před několika měsíci byly nejhůře (Karlovarsko, Náchodsko), zatímco v částech, kde nastoupila nemocnost později teprve nyní začíná klesat. Děje se tak po zrušení zákazu pohybu, takže se opět může do všech částí republiky volně cestovat. Samozřejmě se začíná projevovat efekt očkování, i když ho zatím ukončené má jen asi 15% populace a asi třetina má alespoň první dávku.

V české politice se pak začíná z řad tak zvané demokratické opozice ozývat, že je potřeba očkování všem lidem, zejména mladým, doslova vnutit prostřednictvím tak zvaného covidpasu. Právě k tomu se velmi zasvěceně vyjadřoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v Událostech 27.5.2021. Právě covidpas by měl být tím, co bude mladé lidi „motivovat“ k očkování. Je to legrační i proto, že právě opozice v Senátu na počátku roku horlila proto, aby bylo očkování dobrovolné a nikdo k němu nebyl nucen. Teď máme EU schválený covidpas a vše, co přichází z EU samozřejmě ODS podporuje. Covidpas je samozřejmě diskriminační, protože znevýhodňuje ty, kteří se očkovat nechtějí a ty nutí k neustálému testování, ať už PCR testem nebo antigenními testy. Samozřejmě, pokud chce někdo cestovat, a mladí lidé chtějí, nechá se očkovat, aby nemusel martyrium testování absolvovat. Takže se očkují proto, aby mohli cestovat a ne proto, aby byli ochráněni. To je opravdu geniální způsob, jak podpořit očkovací byznys ve velkém na celém světě.Přitom ke skutečnému navrácení do normálu může s velkou pravděpodobností pomoci i nalezení vhodných antivirotik, na kterých se také intenzivně pracuje, popřípadě již existují a pomáhají i nemocným. Covid už tu s námi zůstane a lidé budou mít možnost buď se nechat očkovat (podobně jako v situaci spojené s běžnou chřipkovou epidemií) nebo si po onemocnění lehnout do postele a využít antivirotika.

Nejde tedy jenom o český způsob, jak obcházet vládní nařízení „bezpečného rozvolňování“. Celá EU sází na byrokratické způsoby ochrany před covidem. To nelze považovat ani náznakem za návrat do normálu. Zvláště, když už nás začínají politici přesvědčovat o tom, že bude druhá vlna očkování a po něm třetí atd. atd. Objeví se na české politické scéně někdo, kdo řekne, že toto není návrat do normálu a bude požadovat faktický návrat k normálu jak po stránce zdravotní, tak po stránce ekonomické? Domnívám se, že právě taková strana by mohla získat hodně hlasů právě od nás, kteří byrokratické řešení covidu kritizují a nesouhlasí s ním. Je skutečně čas vrátit rozhodování o tom, zda chci nebo nechci očkování jenom ze zdravotních důvodů na naše vlastní rozhodnutí, popřípadě po konzultaci se svým praktickým lékařem. Dělat různé komedie ve stylu loterie, kde nejrychleji očkovaný dostane finanční prémii, je otřesný způsob řešení. A přesto právě tento způsob dnes v EU frčí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 772,48 Kč
Vybráno 42.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 291 times, 8 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)