PKS32f0a4_penize
6.7.2016
Kategorie: Ekonomika

Boj proti hotovosti: Bude to úplná kontrola našich životů?

Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN BARTO 06|07|2016

Peněžní hotovost provází lidstvo od té doby, co Féničané vynalezli peníze, a lidstvo jí vděčí za ekonomický a kulturní pokrok. Technologická revoluce přinesla nové formy peněz, které ji do jisté míry nahrazují. Někteří si myslí, že úplným zrušením hotovosti se zbavíme některých nepříznivých stránek jejího využívání. V posledních měsících nenápadně testují veřejnost a její reakci na takový velký sociální experiment. Co se tedy může stát, pokud bychom se úplně vzdali hotovosti ve prospěch virtuálních elektronických peněz? Je to tak jednoduché, jak se nás snaží přesvědčit?

V první řadě zrušení hotovosti donutí všechny mít účet v bance. Na něm budou evidovány jejich peníze a zaznamená se každá transakce s nimi. Jelikož celý náš život je spojen s používáním peněz, tak i celý náš život, každý pohyb, se zaregistruje v databázích finančních institucí. Pro banku, a tedy i pro stát (tak jak to upravuje současná legislativa) bude náš život zcela transparentní, i proto, že stát už dávno zrušil anonymitu vkladů. Bdělému oku státu v případě potřeby nikdo neujde, protože hotovost jako poslední možnost anonymity zanikne.

Stát tím, že může ovlivňovat rozhodnutí bank například o tom, komu mohou a za jakých podmínek posílat peníze, respektive komu ne (např. knihkupectví s nechtěnou literaturou), bude rozhodovat i o naší spotřebě, a tak o bytí či nebytí podnikatelů. V případě nutnosti může drobná, jakože technická chyba, znamenat, že někdo bude zcela vymazán z evidence a stane z něj neobčan, někdo, kdo sice žije, ale nemá žádné finanční zdroje. Měsíc takového neživota určitě zlomí i ty nejvzpurnější povahy … Svoboda rozhodování bude takto definitivně pohřbena a společnost se dále posune k fašistické totalitě.

V případě potřeby může stát rozhodnout i o jakémkoli dodatečném zdanění úspor občanů. Pokud se bude úředníkům zdát, že spotřeba neroste dostatečně rychle, tak zavedou negativní úrokovou sazbu na vklady. Pokud bude třeba, zdaní všechny vklady nad řekněme 15 tisíc EUR, 30% sazbou … žádný problém. Kypřané o tom už něco vědí.

Takové ohrožení majetku občanů bude mít za následek zásadní změnu v jejich chování. Lidé budou konat ve smyslu hesla Carpe diem- Užij si dne a přestanou dívat na budoucnost. Úspory prakticky ztratí smysl, jelikož stát bude mít možnost je zabavit. To by byl další závažný důsledek zrušení hotovosti. Zničil by se jeden z pilířů dnešní společnosti, spočívající v spoření a odložení spotřeby do budoucna. V podmínkách probíhající velké demografických změn by takový krok významně destabilizoval společnost. Ta by se musela bránit opatřeními, které by zvyšovaly přerozdělování a ještě více omezovaly svobodu jednotlivce.

A ti, kvůli kterým by se hotovost měla být zrušena, by si našli cesty jak ji i nadále využívat při své nekalé či státu se nepozdávájící se činnosti. Začaly by obíhat měny, které by stále existovaly v hotovostní formě, případně by se našly náhradní způsoby jak přesouvat finanční prostředky mimo oficiální finanční sektor (Havala funguje staletí). Lze předpokládat, že vlastnit hotovost v jiné měně by se mohlo stát trestným činem. Podobně jako před rokem 1989, kdy bylo nutné tzv. tvrdou měnu (dolary, libry, franky apod.) ke které jste se dostali, nabídnout na odkoupení státu, který za ni poskytl tuzexových poukázky … Ale ani to nezabránilo tomu, aby u nás v rámci černého trhu obíhaly velké objemy cizí měny. Bohatlo podsvětí.

Stát, který dnes neumí bojovat s daňovými úniky, finanční kriminalitou a s organizovaným zločinem, to nebude umět ani kdyby se zrušila hotovost. Kladivo tohoto opatření by však dopadlo zejména na občany, kterým se zásadně omezí svobody. Dostanou se pod úplnou kontrolu státu, do společnosti, o níž psal George Orwell v románu 1984. Z jejich hlediska by to byl návrat k totalitě. Zkušenosti naznačují, že naopak podsvětí by v takových podmínkách našlo cesty, jak z této situace vytěžit a stalo by se ještě silnější.

ZDROJ: Martin Barto

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 24 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
44 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.