moneydolar
17.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Boj o klima nás přijde na 1,8 trilionů dolarů

Sdílejte článek:

ANNA BONO

Global Center on Adaptatioon má své sídlo v Holandsku. Je to centrum zrozené pro boj s klimatickou změnou. Tvoří ho 34 osobností ze světa politického, akademického a pro různé záležitosti, mezi kterými vynikají bývalý sekretář OSN Ki Moon, zakladatel Microsoftu Bill Gates a ředitelka Světové banky Kristalina Georgieva. Jeho posláním je přivést komunity, města a státy k naléhavé přípravě a vymezení ničivých efektů klimatické změny, aby bylo možno využít nejlepší, ekonomicky nejúspěšnější řešení, omezit rizika a stát se silnějšími.

10. září byla zveřejněna zpráva pro sumit, který se bude konat 23. září ve Skleněném paláci. Zpráva má 81 stran, na kterých jsou uvedeny přednostní zásahy pro záchranu planety a globální náklady na příštích deset let, které se vyšplhaly na 1,8 trilionů dolarů (1,6 trilionů € – jeden trilion představuje miliardu miliard), které by nás neměly děsit, protože údajně na druhé straně slibují ekonomický přínos ve výši 7,1 trilionů dolarů.

Tyto přesné výpočty, 7, 1 trilionů, nic víc a nic méně, přičemž variabilní faktory jsou tak četné, že představují značný zmatek; ale v tomto případě jsou zmatky předpokládány a vycházejí z nich eminentní osobnosti. Údajně je v běhu klimatická změna, která má lidský původ; tato změna je zapříčiněna výjimečnými emisemi plynů v důsledku lidských činností (spotřeba fosilních paliv, produkce Co2, metan vycházející z nárůstu kravského trusu, emise, které zvyšují teplotu na Zemi; a efekty oteplování „global warning“ jsou katastrofické pro zdraví člověka a pro prostředí, až po zmaření života na planetě.

Názor, že se klima poprvé v dějinách světa mění v důsledku lidské činnosti, je domněnka, která postrádá vědeckou platnost. Totéž platí o prognóze ustavičného zvyšování teploty, která ospravedlňuje požadavek drastického snižování skleníkových plynů, ať to stojí, co stojí, a návrhy a iniciativy v astronomických číslech pro zábranu škod. Dokonce ani o faktu, že zvyšování teploty má devastující účinky, neexistuje jednotný názor. Bjorn Lomboorg, známý kající abientalista původně sloužící Greenpeace, ve své knize z roku L’ambientalista scettico, (Skeptický ochránce přírody), k tomu uvádí přesvědčující údaje s patřičnými daty.

Je opravdu zarážející, když pomyslíme, že se od lidstva požaduje, aby vynaložilo miliardy miliard na základě domněnky, že se tak předejde či omezí škody bez jistoty, že budou prokázány. Ale Global Commission on Adaptation to dělá sílou zvyku s jasnou technikou: vytvořit stav strachu, ohlašovat hrozící katastrofy, avizovat nedostatek času, kterého je stále méně, než dospějeme do bodu, ze kterého není návratu. „Vzpomínáte si na dobu, kdy jsme měli už jen 10 let na záchranu planety?“, napsal 24. července korespondent BBC Matt McGrath a odvolával se na fakt, že v roce 2018 agentura pro životní prostředí IPCC tvrdila, že abychom snížili teplotu o 1,5o, je třeba do roku 2030 zredukovat emise CO2 o 45%. Dnes pozorovatelé tvrdí, že opatření pro redukci skleníkových plynů je třeba realizovat do roku 2020 a na to nám zbývá už jen 18 měsíců.

Přesvědčení, že 2020 je poslední termín, poslední příležitost, jak se vyhnout klimatické změně, je stále jasnější a rozšířenější, vysvětloval korespondent BBC a citoval prince Charlieho z Anglie, který při přijetí ministrů zahraničí Commonwealthu v deliriu všemohoucnosti prohlásil: »Jsem pevně přesvědčen, že za následujících 18 měsíců budeme schopni zadržet změnu klimatu v únosných mezích a přivedeme přírodu do rovnováhy nezbytné pro naše přežití«.

Global Commision on Adapttation globale 24. září chce vydat výzvu pro „Rok akce“, poslední užitečný. V průběhu akce bude prezentováno pět oblastí naléhavého neodkladného zásahu: poplašné systémy, aby včas avizovaly nebezpečí hrozící společnostem, které žijí na ostrovech a pobřeží, na infrastrukturách (cesty, mosty, domy). Navrhuje natírat střechy bílou barvou, aby se snížila teplota v budovách a bytech. Zemědělcům připravit kultury, kterou jsou odolnější v době sucha, vysazovat kořenovníky obecné, protože mohou chránit před bouřemi, zavést produktivnější rybolov, zamezit plýtvání vodou, chránit rezervy, které budou důležité při zvýšení teplot.

Připouštím, že některá opatření mohou být užitečná, např. poplašná zařízení o blížících se uragánech, vytváření vodních zásob. Otázkou je, kde vzít 1,8 trilionů dolarů. Globální komise má odpověď: Osoby, postižené klimatickými změnami, bývají za tento problém méně odpovědné. Proto bohaté oblasti mají morální povinnost zasahovat v zájmu všech.

Jestliže však oteplování nemá antropologický původ, co si počneme? Až se začne ochlazovat, budeme střechy natírat na černo?

Anna Bono –  Nuova Bussola Quotidiana

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 617 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.