
Blokuje vás Facebook a chcete nový profil nebo odejít se svými daty? Export dat z Facebooku
PETR ZÁVLADSKÝ
Na druhou stranu ovšem byla například včera zablokována „Mátová víla“, paní Šárka Mikmek, za obyčejnou rodinnou fotku tradiční české domácí zabijačky. Údajně to prý odporuje pravidlům komunity o zákazu zobrazování násilí. Tak nevím, jestli to nakonec neskončí i hromadným pálením Ladových obrázků. (A to ani nemluvím o jakési „lesaně“, či jak si říkají, která se pohoršovala nad tím, že lidé si doma svévolně chovají domácí zvířectvo a pak je sadisticky vraždí, místo aby si koupili balíčkované maso v hytlermarketu.) Tato cenzura a omezování autorů, a zejména proto, že je cílená pouze na některé skupiny a názory, je krajně nepřijatelná a nechutná.
Jednou z možností je samozřejmě Facebook prostě opustit a najít si jinou možnost, jak se v nějakých komunitách sdružovat. Už dříve jsem publikoval článek o tom, jaké jsou vlastně alternativy dominantních sociálních sítí (míním hlavně Facebook, Twitter a Instagram). Bohužel všechny ostatní alternativy trpí určitými nedostatky, či po technické stránce prostě nedosahují kvality Facebooku (ať už jde o jazykovou lokalizaci, či prostě jen příliš malou návštěvnosti a popularitou.)
Ale o tom jsem vlastně hovořit nechtěl. Když už vám hrozí, že budete z nějakého důvodu vyobcováni, patrně nechcete přijít nejen o „svá moudra“, ale nejspíše hlavně o seznam kontaktů (přátel).

Což mi připomíná, že před nějakým krátkým časem se podobné téma probíralo přímo na Facebooku a jakási slečna/paní se tam chlubila tím, že samozřejmě zálohu kontaktů má, a že si jí udělala tak, že vždycky přerolovala o kousek stránku a udělala si její PrintScreen, který uložila jako BMP obrázek. Jako nic proti lidové tvořivosti, ale když jsem se jí ptal, jak takový obrázek později použije pro obnovu kontaktů, nějak na to neuměla odpovědět. Patrně bude asi písmenka z obrázku opisovat do hledacího řádku a Pán Bůh jí přitom pomáhej.
Vytvoření zálohy
Možností nastavení účtu na Facebooku je tolik, že se v nich běžný uživatel ani pořádně nevyzná. Anebo o nich mnohdy ani neví. Takže se podíváme, jak si všechna svá data na Facebooku můžete zálohovat.
Nejprve přejdeme na stránku nastavení FCB podle obrázku, anebo použitím tohoto odkazu: https://www.facebook.com/settings. Hned nahoře se na Vás bude dívat odkaz: Vaše informace na Facebooku.

Klikněte na něj a ocitnete se v tabulce, z níž vyberte pokyn Stažení vašich informací/Zobrazit. (facebook.com/vas.profil/allactivity?privacy_source=your_facebook_information).

Zde si můžete požadovaná data buďto jenom zobrazit, anebo je můžete exportovat jako soubor na svůj vlastní počítač.

Než však kliknete na tlačítko Vytvořit soubor, je dobré si nejprve dobře rozmyslet, co všechno vlastně chcete vyexportovat a v jaké podobě. Podle obrázku výše uvedeného můžete vybrat buď celé období vaší existence na Facebooku, nebo si pomocí kalendáříčku vybrat jenom dílčí období. Pokud zvolíte Všechna moje data, pak počítejte s tím, že výsledný soubor může být i značně veliký. Následně se můžete rozhodnout, v jakém formátu požadovaná data chcete obdržet, přičemž volbou je buď HTML (webová stránka uložená na počítači a kdykoliv zobrazitelná internetovým prohlížečem), anebo formát JSON, který má sice „lidsky“ mizernou čitelnost, avšak hodí se výtečně pro přenášení dat mezi různými zařízeními.
Až vyberete požadovaný formát, ještě ztraťte chvilku času výběrem oborů, které chcete vyexportovat. Jsou v poměrně rozsáhlé tabulce níže, přičemž za sebe bych doporučoval pouze „Přátelé“ a nejvýše ještě „Koho sledujete a vaši sledující“. Ty ostatní balasty mne vcelku vlastně nezajímají. Vybíráme samozřejmě zatržítky vpravo. Pokud však vyberete nějakou skupinu s multimediálním obsahem, pak se ještě vraťte do horního menu a vyberte Kvalitu médií. Netřeba asi připomínat, že čím kvalitnější zvolíte, tím datově větší bude výsledný soubor. A pak už nastal čas pro stisknutí tlačítka Vytvořit soubor.
Následně se Vám objeví zpráva: „Váš soubor se zpracovává. Až to bude hotové, dáme vám vědět. Tak si to budete moct stáhnout ze zařízení, z jakého chcete.“ Do té doby budete muset čekat (podle množství požadovaných dat) i několik desítek minut, až několik hodin. V mezičase si ještě můžete povšimnout, jak obrovské množství informací o Vás Facebook za uplynulý čas nasbíral a co všechno o Vás ví. A pak už stačí spustit nějaký skript umělé inteligence (nemyslete si, že neexistuje) a pěkně si Vás vyprofilovat. Všechno jste na sebe, zcela dobrovolně, sami napráskali!

Až data budou připravena, objeví se vám informační okénko (zpráva) „Vaše data z Facebooku jsou připravena ke stažení“. Po kliknutí na tuto zprávu se vám ještě vykreslí informace, jak velký je výsledný soubor a jaká data obsahuje. Zároveň se zpřístupní tlačítko „Stáhnout“. Po kliknutí se vás ještě Facebook zeptá na vaše přihlašovací heslo k Facebooku a následně bude soubor stažen v komprimovaném formátu facebook-vasejmeno.zip. Stáhne se samozřejmě do složky, kterou pro ukládání máte v prohlížeči nastavenou. Jeho obsah můžete buď pomocí Windows prohlížet, anebo dekomprimovat do běžného souboru a ten potom otevírat prohlížečem (HTML), nebo pomocí skriptu exportovat do jiné aplikace (JSON).

Hotovo. Na závěr snad jediná poznámka, soubor zůstává i po stažení k dispozici k opakovanému použití ještě po cca 4 dny, jak je uvedeno pod odkazem „Zobrazit víc“. A kdykoliv si samozřejmě můžete vytvořit jiný export, v jiném formátu, nebo s jiným obsahem.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****
Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč
Celkem za měsíc: 4 255,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Džihádistická nevěsta požadující návrat do Británie: Bombový útok v Manchesteru byl zasloužený - 18.2.2019
- Třetí světová už začala … - 18.2.2019
- Trpí Navrátilová „transfobií“? - 18.2.2019
S fajcebukem, ani s jinýma sociálkama lidi problém nemají. Lidi mají problém sami se sebou. Cigarety ničí plíce, alkohol ničí játra a fejsbuk ničí schopnost autonomního bytí.Fejsbuk je anténka, která vám trčí z hlavy a když se vám na ni posadí vrabec a omezí vám příjem, vzniká v organismu panika a spouštějí se stresové procesy, které jsou spouštěčem nemocí.
Po zablokování za maličkost na 30 dní, jsem se toho svinstva navždy zbavil.Je těžké zrušit účet, ale jde to.Povedlo se a už nikdy!Špehování nesnáším.Už 3 roky mám klid.A to jsem tam nikdy nedával soukromí a fotky, ale ta nesvoboda, hnus!
Autore, jestlipak víte, proč jsou naši západní páni tak nervózní z domácí přípravy potravin a nutí lidi kupovat jídlo jen v nadnárodních přerozdělovnách ?
Skvělý návod pro uživatele držkoknihy….. něco pro normální lidi by v článku nebylo?
Smysl sdílení fotek prostřednictvím ksichtovníku jsem nikdy nepochopila. Mně rozhodně nezablokují, nemají co. Na to, abych si sdělila s příbuznými a přáteli, co potřebuji, mi stačí mail. Mám z toho dojem, že ta elektronická ksichtokniha způsobuje leda tak patologickou závislost na neustálé možnosti sebeprezentace, na kterou ve skutečnosti stejně nikdo není moc zvědavý. A ty stovky “přátel”? Ha ha. Přítel není ten, kdo si vás přidá na facebook, ale ten, kdo vám dá najíst, když jste na dně, kdo nelituje svého času a je s vámi, když to potřebujete, kdo všechno, čím vám pomůže, nepřepočítává na má dáti, dal. A samozřejmě, musí to být vzájemné.
Co se děje na Facebooku,to je mi v podstatě jedno,nepodléhám módním pitomostem a nemám ani potřebu sdělovat veřejnosti,jak nám žere pes.Ale nedávno jsem si potřeboval trochu osvěžit klipy Těžkého Pokondra (zda něco nepřibylo),tak hurá na Youtube a ejhle – u několika v záložce prázdný rámeček (na příklad “Vidiák”) a poznámka ve stylu “Tento klip není v ČR šířen” nebo tak nějak.Můžete to někdo vysvětlit (na Youtube se obracet nebudu,už předem tuším,co by – a jestli vůbec – by mi odpověděli).