krizeekonomika
19.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Blíží se globální ekonomická recese … a Evropa je nejméně připravena

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Italský informační server scenari-economici píše, že globální ekonomická recese se přiblížila, všechny signály tomu nasvědčují. Boj o cla mezi Čínou a USA, v eurozóně bude mít dopad na spotřebu konec programu centrální banky Quantitative Easing. Celková světová spotřeba klesne. Očekává se snížení množství oběživa s dopadem na spotřebu, mzdy a investice. Podle scenari-economici je Evropa ze všech klíčových hráčů na novou situaci nejméně připravena. 28 unijních států dobře nevyužilo období ekonomické konjunktury. Ekonomický růst v Evropě zdaleka nedosahoval růstu USA a východoasijských zemí. Pokud se Číně a USA podařilo rychle překonat krizové trauma 2008, Evropa prožívá permanentní návrat viděného.


Dnes to vypadá tak, že Německo stáhne ostatní Evropu do recese. Včera věnovaly ekonomické noviny Bloomberg dlouhý článek evropské budoucnosti. Podle novin je to především Německo, které se neukázalo na výši své centrální pozice, kterou v Unii zastává. Německo dlouhé roky akumuluje gigantický obchodní převis a na druhé straně jižní země Unie ekonomicky skomírají. Historik ekonomie Charles Kindleberger napsal, že ekonomický hegemon dělá krátkodobé finanční oběti, aby pomohl jiným zemím, věří, že prosperita jiných bude i jeho prosperitou.

Merkelová selhala v klíčovém problému celé eurozóny – hlubší finanční integraci. Integrovat se v tomto smyslu s Francií a dalšími jižními zeměmi, z toho mají Němci všech politických orientací hrůzu. Krátkozraká německá politika podle Bloomberga povede k tomu, že Německo samotné bude na straně ztrátových na světovém ekonomickém kolbišti, obzvlášť, co se týče rozvoje a výzkumu, v tomto směru zaostává celá Evropa i když mainstreamová média sugerují opak. V roce 2010 Merkelová slíbovala investice do vzdělání a výzkumu. Neuspěla, v PISA studiích, srovnávajících kvalitu školských systému, Německo moc neprosperuje.

Podle Bloomberga mezi 15 nejvíc citovanými univerzitami ve vědě a výzkumu se nenachází žádná evropská instituce, tento elitní seznam je pravděpodobně nejobjektivnějším hodnocením kvality vědeckých pracovišť.

Německý automobilový průmysl dlouhé roky táhl německou ekonomiku i satelitní země, německý věhlas byl založen na kvalitě a stylu. Pravděpodobně tomu zvoní hrana. Američtí a evropští regulátoři přistihli německé firmy při podvodech s emisními standardy. Budoucnost patří elektromobilům, němečtí producenti jsou hluboce spřaženi se starými technologiemi. Pokud se prokáže tato hypotéza, pak němečtí producenti a jejich dodavatelé budou čelit krizi nebývalých rozměrů.
Německé banky tradičně sloužily malým a středně velkým podnikům, banky trpěly chronicky nízkou výtěžností – obzvlášť patrné v síti poloveřejných Sparkassen a Landesbank, obvykle tyto instituce patří obcím nebo zemským vládám. V roce 2001 naznala Evropská komise, že Landesbanky jsou finančně zvýhodňovány v rozporu s evropskými regulemi. V okamžiku, kdy tyto finanční instituce ztratily přístup k podporám, začaly podnikat na americkém trhu s rizikovými hypotékami a jak se dalo očekávat, finančně vykrvácely.

Dnešním největším německým finančním problémem je Deutsche Bank, její akcie je desetinová ve srovnání s rokem 2007. V posledních letech američtí a britští bankovní regulátoři banku pokutovali stamilionovými pokutami, z důvodů nekorektního chování a podezření na praní peněz. Tento byznys model je evidentně v krizi, velikost banky a její systémové vazby jsou obrovskou zátěží pro současnou německou vládu.

Boom německého exportu se přičítá Schröderově reformě pracovního trhu, reforma byla vydávána za extra moderní přístup k ekonomii, zaměstnanec se stal lehce nahraditelným, může být rychle a snadno propuštěn. Zdánlivě dynamické z hlediska podnikatele a výroby. Z dlouhodobého pohledu tomu tak není, vede to ke ztrátě stimulů investovat do pracovní síly a do lidského kapitálu, na čemž spočívala síla tradičního německého malého podnikání.

Mezi prvními 25 společnostmi podle počtu patentů a vynálezů registrovaných v USA, nenajdeme žádnou německou (ani evropskou) firmu. Globální technologický leadership patří USA, Číně, jižní Korei. Lepší situace není ani v evropském patentovém úřadě, Čína předstihla všechny ostatní. Slabá inklinace k investicím do nových technologií není pouze německou chorobou, ale celoevropskou. Podle posledního Digital Evolution Index, v Evropě je Británie digitálně progresívnější než ostatní, nyní se definitivně vzdálí od Bruselu.

V období recese mají investice tendenci preferovat země, které včas modernizovaly produkční síť, Evropa riskuje, že mezi tyto země nebude patřit. Žurnalista v Bloomberg píše, že Německo se nachází v posledním stádiu globální prominence, země se nevědomky posouvá mezi druhořadé. Kam se pak posunou německé satelity není jasné?

Autor: Libor Číhal

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 958 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.