BITVA
27.11.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Bitva u Midway, nádherný velkofilm režiséra Oscarových trháků

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaV kinech nyní běží naprosto unikátní filmová epopej zobrazující klíčovou námořní bitvu, která znamenala zásadní obrat pro USA v bojích proti Japonsku za 2.světové války. Na jednom místě se střetly nejvýkonnější letadlové lodě se svými leteckými esy obou námořních velmocí.

Film vás vtáhne do děje již od první minuty, kdy se na scéně objeví střemhlavý bombardér Dauntless dosedající na palubu letadlové lodi při vypnutém motoru. Burácející motory a letadla vzlétající z palub letadlových lodí, velkolepá scéna hořících bitevních lodí a křižníků při zákeřném útoku japonského námořnictva na Pearl Harbour, neuvěřitelné hrdinství obsluhy letadlových lodí, střelba na „čtyřče“ (obsluhy čtyř protiletadlových děl ráže 40mm) proti náletům japonských bombardérů, ale i požáry a výbuchy bomb na palubách napadených lodí, tyto a další neopakovatelné scény ozdobené hrdinstvím důstojníků i obyčejných námořníků nabízí tento unikátní velkofilm.

Režisér Ronald Emmerich, držitel Oscara za Den nezávislosti a tvůrce takových trháků jako byl Patriot nebo Godzila, prokázal svůj neobyčejný talent pro natáčení velkolepých bitevních scén i vykreslení atmosféry pocitu ohrožení bezprostředně po napadení Pearl Harbouru v prosinci 1941 znamenající zničení velké části tichomořské flotily USA.

Pro milovníky historie a autentických bitevních scén je Emmerichův velkofilm skutečnou lahůdkou. Ale nejenom pro ně, film má obrovskou faktografickou hodnotu, poněvadž se drží přesně historických faktů s až neuvěřitelným citem pro detaily.

Zobrazuje klíčovou úlohu rozvědky-kryptogragfů, kteří byli schopni rozluštit část japonských depeší a stanovit cíl obrovského japonského operačního svazu. Film zobrazuje i hlavní příčinu napadení USA ze strany Japonska kvůli ropnému enmbargu, kdy japonský admirál Jamamoto, hlavní architekt útoku na Pearl Harbour, absolovent Harvardu, říká na slavnostní večeři v roce 1937 zástupci amerického atašé v Tokiju, že pokud budou USA v sankcích dále pokračovat, pocítí hněv Japonska. A po samotném útoku na Pearl Harbour ten samý admirál říká svému pobočníkovi, že hlavního cíle, zničit letadlové lodě se Japonsku nepodařilo. Všechny tři byly totiž v době útoku na moři a tak přichází rozhodující střet u Midway začátkem června 1942.

A pak je tu samotné odhodlání jednotlivých námořníků bez ohledu na hodnost nebo postavení v armádě. „Vrátíme jim to,“ nebo „ukážeme jim, co umíme …“ Žádná relativizace, otázky zda ano či ne, jsou tu od toho, aby hájili svou zemi a jdou do toho naplno. Před bitvou u Midway nic nebylo rozhodnuto, námořnictvo USA mělo jen 3 bojeschopné letadlové lodě a je trefně ve filmu zobrazeno, jak admirál Chester Nimitz, velitel celé tichomořské flotily riskoval. Pokud by neuspěl, celý západ USA by se dostal do ohrožení pozemní invaze ze strany Japonců.

Stojí za zmínku, že ve filmu je zobrazena nejen ohromná odvaha pilotů Dauntlessů, které dokázaly zvrátit průběh bitvy u Midway, ale i hrdinství pilotů zastaralých torpédových bombardérů Devastator, jejichž torpéda nefungovala a samotné letouny byly tak pomalé, že byly pro japonské stíhačky Zero tak jednoduchý cíl, že jejich piloti mluvili o lovu na kachny. Po dalších 2 letech se situace v bitvě na Marianách obrátila a byli to zase američtí stíhači, kteří rozstříleli japonská Zera. Ale to už je jiný příběh.
Velkofilm Roland Emmericha doporučuji shlédnout v kině, jedná se o neopakovatelný zážitek, který vám sledování u počítače nebo televize rozhodně nenahradí.

Oficiální trailer

final_04_delší text_světlejší

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 070 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)