my
13.7.2020
Kategorie: Historie

Bílí kolonizátoři z historie se moc nelišili od těch, co zkolonizovali. Jen byli efektivnější

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Současný příběh o evropské kolonizaci světa je příběhem o panenské mírumilovné divočině plné lidí spojených s přírodou, které zlý běloch vytrhl z jejich meditování, nasadil jim okovy, a okradl je o jejich přírodní zdroje. Samozřejmě, že to bylo jinak, ale mnoho lidí věří, že to bylo právě tak. Přitom Evropané nedělali nic jiného, než ti, které dobyli. Jen v tom byli efektivnější. A to je z dnešního pohledu jejich zločin. Pojďme se na to podívat blíž.

 

Velice pochybuji o tom, že bychom v historii lidstva našli národ, nebo kmen, který byl po dobu své existence naprosto mírumilovný, a nepouštěl se do válek se svými sousedy, které měly za cíl získání otroků, získání majetku, či jen získání válečné slávy. Pokud o nějakém takovém společenství víte, napište to do komentáře pod článek.

Každý národ či kmen, se kterým se bílí kolonizátoři setkali, dělal předtím to samé, co evropští kolonisté udělali jim. Nevěříte? Zde jsou příklady. Protože Evropané svého času ovládali úplně celý svět, vypsat zde seznam každého národa či kmene je nemožné. Použijeme tedy jen ty nejznámější. A začneme Afrikou.

Afrika

Hodně se dnes skloňuje Kongo, kde měli Belgičané prý vládnout velmi tvrdou rukou. Jaké ale bylo Kongo před nimi? Takzvané království Konga získávalo území na úkor svých slabších sousedů. Prostě je vojensky porazilo a zabralo. Otrokářství zde existovalo dávno před příchodem bílých, a po jejich příchodu se jen obchod s otroky rozšířil. Království otroky lovilo na svých vojenských výpravách, a pak je prodávalo nejvíce Portugalcům. Ti zde otrokářství v roce 1839 zakázali, ale mimo jejich kontrolu v něm domácí pokračovali až do 20.století.

A pak tu máme také hodně zmiňovanou Jižní Afriku. S kým se zde v 19.století střetli holandští osadníci a později britští vojáci? S národem Zulů. Tento národ se stal skutečným postrachem svých sousedů a v souvislosti s ním existuje výraz “Mfecane”, který znamená “rozdrcení”. Vztahuje se k tomu, jakým způsobem Zuluové zacházeli se svými sousedy. Má se za to, že výbojům tohoto národa padlo za oběť až 2 miliony jiných černochů.

Asie

Kromě Japonska a několika dalších regionů byla svého času pod kontrolou Evropanů větší část Asie. Zastavme se u příkladů netypičtějších a tím je Indie a Indočína. Britové Indii ovládli okolo roku 1820. Byla do té doby Indie mírumilovným státem plným jogínů? Ani náhodou. Historie Indie je historií válečného konfliktu a expanze. Sever byl nepřetržité bojiště, které ovládali různí muslimští vojenští vůdci, a kteří se kromě bojů se svým okolím snažili ovládnout celý indický poloostrov. Ti pak následně čelili útokům dalších etnických a náboženských skupin, které se snažily o to samé. Když do Indie v 18.století dorazili Britové, viděli zemi roztříštěnou vzájemnými válkami. Situace využili a Indii ovládli a v podstatě sjednotili.

Východně od nich ovládali Francouzi tzv. Indočínu, což byl především dnešní Vietnam. Pokud vynecháme velmi vzdálenou historii, v době příchodu Francouzů si Vietnam podrobil území, které patřilo do sféry říše Khmérů, tedy Kambodža, a i království Čampa na území dnešního Vietnamu. Jen při této “kolonizaci” Čampy Vietnamci zahynuly statisíce civilistů.

Austrálie a Nový Zéland

Australští domorodci neměli technologie na to pořádat válečné výpravy na sousední kontinenty. Neměli ani technologii na to pořádat velké válečné výpravy v rámci svého kontinentu. Ale přesto zde před příchodem bělochů docházelo k intenzivním válečným konfliktům. O tomto opomíjeném bodu světové historie si můžete přečíst například zde.

Nový Zéland je trochu něco jiného. Dá se tomu těžko věřit, ale oba ostrovy, které dnes Nový Zéland tvoří, byly v podstatě celý lidský věk neobydlené. Teprve okolo roku 1300 se zde začali usazovat Polynésané, což je jiná rasová skupina než Melanésané, kterým jsou australští Aboriginci podobní. O tzv. Maorech z Nového Zélandu už víme víc. Byla to beze zbytku válečnická kultura, kdy mezi sebou opět bojovali všichni proti všem, a protivníkům se řezaly hlavy. Žádný klid a mír v Pacifiku. A jedním z prvních kontaktů Maorů a bělochů bylo zmasakrování posádky lodi Boyd z roku 1809, kdy Maoři zabili a snědli posádku asi 70 lidí.

Severní Amerika

Představa Severní Ameriky a Indiánů je zdeformovaná asi nejvíc. A nejvíc daleko pravdě. Archeologický výzkum ukazuje existenci opevněných osad na celém území Severní Ameriky kvůli neustálým válkám mezi tzv. Indiány. Litujete Siouxy kvůli Wounded Knee? Politujte všechny kmeny, které Siouxové předtím vyhladili, nebo vyhnali z jejich půdy. Víte, že mezi lety 1650 až 1700, tedy v době, kterou už máme díky jezuitům zdokumentovanou, byly dnešní americké státy Michigan, Ohio, Kentucky a i velké části dnešního kanadského Ontaria a Quebecu zcela liduprázdné díky válkám Indiánů proti jiným Indiánům? O vzájemných válkách Indiánů v Severní Americe si můžete přečíst více například v mojí knize Lesní válka.

Střední a Jižní Amerika

Aztékové a jejich Tenochtitlan. O nich toho víme také dost. Než se v Mexiku, kde se Aztécká říše nacházela, objevili Španělé, zdejší půda byla zcela nasáklá krví. Aztékové vedli válku proti všem svým sousedům a ti zase vedli válku proti svým sousedům. Kolotoč násilí, braní zajatců do otroctví nebo na obětování. Jen v Tenochtitlanu aztéčtí kněží denně obětovali stovky až tisíce lidí pro své bohy. Víme, že v roce 1487 během pouhých čtyř dní na aztéckých obětištích zahynulo na 80 tisíc zajatců. To byl svět, na který španělští konkvistadoři narazili.

Jak bylo psáno v úvodu, jde jen o stručný výčet kultur a národů, se kterými se Evropané setkali, a které zkolonizovali. Nepodrobili si mírumilovné a asketické lidi, ale narazili na stejně výbojné a válkychtivé civilizace, které jednoduše nestačily na evropskou technologii a ambice. Dělá to z nás někoho horšího, než ty, které naši předci kolonizovali? Vůbec ne. Byli jsme stejní jako oni. Jen jsme zvítězili. Není se zač omlouvat a zač si sypat popel na hlavu. Pamatujte na to.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 309 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
politicon.cz
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.