joe-biden-dan-kamala-harris-343435
6.11.2020
Kategorie: Politika

Biden vrátí USA na „pravou“ cestu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonJoe Biden sice drtivě nevyhrál a o novém americkém prezidentovi se bude zřejmě rozhodovat až u soudu, přesto má blíže k získání potřebného počtu volitelů, tj. 270, kteří by ho měli zvolit prezidentem.

Joe Biden je bezesporu blíže k získání potřebného minimálního počtu volitelů, kteří ho zvolí novým americkým prezidentem. Proto je čas na analýzu, co čeká USA a svět od Bidenovy administrativy. Něco už naznačuje sám Biden, nicméně mnohem vážnější dopad by mohlo mít to, co si ani Biden nechce připustit.

Jako první krok na mezinárodním poli se Bidenova administrativa zaměří na návrat do těch institucí OSN, odkud prezident Donald Trump USA vyvázal. Jde zejména o návrat k Pařížské dohodě o klimatu se všemi důsledky pro samotné Spojené státy. Biden během kampaně sliboval, že „nové technologie“, rozuměj opuštění uhlíku při výrobě tepla a elektřiny, zajistí „miliony“ pracovních míst. Očividně to byl pokus o eliminaci Trumpovy politiky vstřícné k tradičnímu naftařskému průmyslu a těžbě plynu z břidlic. Ostatně, ve Wisconsinu a Michiganu, které Trump získal v roce 2016 slibem návratu průmyslu, se více voličů vyslovilo pro Bidena. Ponechám v tomto komentáři otázku hlasování poštou , protože právě „poštovními“ hlasy Biden v obou státech vyhrál, bez komentáře a vrátím se k ní někdy později.

USA pod Bidenem tedy přistoupí k panelu IPCC při OSN a budou podporovat politiku enviromentalismu. To je politika, která je založena na přesvědčení, že kysličník uhličitý je současnou „metlou“ lidstva a díky jeho rostoucí koncentraci v atmosféře dochází k růstu teploty na Zemi. Protože kysličník uhličitý produkuje průmysl a automobilismus, zahrnuje tato politika odklon od aut se spalovacími motory výměnou za elektromobily a obecně odklon od fosilních paliv na bázi uhlíku. Připouští se pouze zemní plyn, protože ten produkuje nejméně kysličníku uhličitého na jednotku vyrobeného tepla či energie. Nicméně, největší současná ekonomika světa, tj, ekonomika čínská, to vidí trochu jinak a od spotřeby fosilních paliv odejít nechce. Sice čínští soudruzi v OSN leccos slíbí, ale doma si do toho nenechají mluvit.

Enviromentalismus, na rozdíl od ochrany přírody v obecném slova smyslu, si neklade za cíl nic jiného než tak zvanou uhlíkovou neutralitu někdy kolem roku 2050. Během následujících třiceti let se tak má investovat do „progresivních technologií“ a ty mají zcela eliminovat většinu produkce kysličníku uhličitého průmyslem a dopravou. Kritici tomuto plánu vyčítají zejména to, že bude vyžadovat ohromné finanční prostředky, aniž by byl zárukou toho, proč se investice realizují. Není totiž podle nich vůbec jisté, že se nižší produkce kysličníku uhličitého projeví na zastavení růstu teplot na Zemi, což může být jev primárně způsobený přírodními cykly a korelace růstu teplot na Zemi s růstem koncentrace kysličníku uhličitého nemusí být dílem závislosti, ale shody okolností.

Bidenova politika ale bude muset lavírovat v sociální politice tak, aby alespoň částečně uspokojila radikální, nebo dle amerického tisku „progresivní“, křídlo Demokratické strany. Levice v Demokratické straně má jasný program, tj. vnést do současných Spojených států socialistický, či chcete-li sociálně demokratický styl uspořádání společnosti. Výraznou představitelkou této politiky je kongresmanka AOC. Ocasio-Cortézová se ostatně k Bidenovi chovala vždy velmi kriticky a přijala ho jako menší zlo, když to větší je samozřejmě Trump. Biden si nebude moci dovolit levicové křídlo Demokratické strany ignorovat a bude vymýšlet jak ho uspokojit a přesto si příliš se socialismem nezadat. Problém Bidena bude jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Harrisová podporuje povinné rozvážení dětí odlišných ras do škol v jiných čtvrtích, aby byla podpořena rasová diverzita na amerických školách (tzv. desegregation busing).[V této souvislosti vyčetla Harrisová během televizní debaty 27. června 2019 Bidenovi, že v minulosti spolupracoval s předními segregacionistickými politiky a byl proti rozvážení černošských dětí autobusy do veřejných škol s převahou bílých dětí v rámci politiky desegregace škol. Právě Harrisová bude „dohlížet“ na to, aby politika nové americké administrativy byla co nejprogresivnější. Pokud si snad Biden myslí, že to s Harrisovou nějak „uhraje“, bude to přesně naopak. I vzhledem k věkovému rozdílu bude Harrisová jako viceprezidentka velmi aktivní. Připomeňme, že podle ústavy USA předsedá horní komoře Kongresu, tj. Senátu, a pokud získá Demokratická strana polovinu křesel v Senátu, má zaručenou většinu v této komoře. I proto je velmi důležité, zda se Republikánské straně podaří udržet většinu v Senátu, protože jen tak mohou bránit nápadům tandemu Biden-Harrisová.

Bidenova politika tak bude v kleštích radikální levice a považuji proto za velmi pravděpodobné, že Biden i vzhledem k svému věku, nebude mít dost síly nátlaku progresivních sil odolávat. Obávám se, že právě progresivní síly v Demokratické straně spoléhají na to, že Bidena ukřičí a že ten nebude mít odvahu vzdorovat jejich nápadům a progresivní politice. Navíc, pokud by se Bidenovi zhoršil zdravotní stav natolik, že by nemohl vykonávat prezidentskou funkci, nastoupí Harrisová do úřadu prezidenta.

Nicméně, pokud se skutečně prosadí radikální levice přímo v úřadu prezidenta a viceprezidenta, může to vést k propadu důvěry v Bidena u jeho voličů a k šanci Republikánské strany za dva roky v dalších volbách. Nicméně, Biden ještě stále nemá úplně vyhráno a Trump použije všechny právní kličky, aby mu jeho cestu do úřadu prezidenta zkomplikoval. Možná, že věří i tomu, že pokud se obrátí na Nejvyšší soud se žádostí o prověření korespondenčního hlasování, že mu nejvyšší orgán soudní moci v USA vyjde vstříc. Už se to ostatně jednou stalo, když Nejvyšší soud rozhodl o tom, že po volbách v roce 2000 vyhrál Bush junior.

Nakonec se musím zmínit o další možné “nepříjemnosti”, o které spekulují americká média Bidenovi jinak velmi nakloněná. Nevylučují totiž to, že v případě uznání Bidena jako budoucího prezidenta se opoziční Republikáni zaměří na další diskreditaci Bidenova syna za jeho podnikání na Ukrajině a v Číně. Byla by to tedy pomsta za to, že první dva roky Trumpa v úřadě ho Demokratická strana vláčela médii pomocí tak zvané Muellerovy komise kvůli údajné spolupráci Trumpa s Ruskem. Nelze tedy vyloučit ani to, že opoziční Republikáni budou požadovat vytvoření nějaké podobné “komise”, která bude vyšetřovat aktivity Bidenova syna a přímo i účast samotného Bidena na krytí “nekalého podnikání” svého syna. To by mohlo Bidenovi nakonec uškodit mnohem více, než jeho slabá pozice vůči progresivní levici uvnitř Demokratické strany. Trump vyšetřování ustál, jak by to dopadlo v případě Bidena lze jenom spekulovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 024 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)