biden2020
20.4.2021
Kategorie: Politika

Biden na Vrbětice kašle!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMonstrózní akce vyhoštění ruských diplomatů alias agentů GRU se uskutečnila v týdnu, kdy si Rusko a USA vyhostily diplomaty a uvalily sankce. Joe Biden ale nečekaně obrátil a vyzval k „deeskalaci“.

Pokračuje naprosto nepochopitelná zahraniční politika administrativy Joea Bidena. Poté, co nazval Vladimira Putina „zabijákem“, vyhrožoval proplutím dvou amerických vojenských plavidel do Černého moře (nakonec odpískaného), sankcemi za ruské vměšování do amerických voleb, se Biden vyjádřil k budoucnosti rusko-amerických vztahů. Stalo se poté, co Česko zahájilo svou vlastní válku s Ruskem.

Podívejme se nejprve na to, s čím Biden vystoupilSpojené státy usilují o dialog a spolupráci s Moskvou navzdory novým sankcím vyhlášeným ve čtvrtek i vyhoštění ruských diplomatů. Americký prezident Joe Biden v projevu věnovaném vztahům s Ruskem zdůraznil, že nechce dál stupňovat napětí, ačkoli nevyloučil další restrikce. Pouhých několik hodin poté, co USA oznámily nové ekonomické sankce vůči Rusku a nařídily vyhoštění ruských diplomatů, prohlásil, že s ruským protějškem Vladimirem Putinem by se rád setkal letos v létě na území evropské země. Kreml dosud na nabídku nereagoval.„Je čas na deeskalaci. Je třeba zahájit dialog, diplomatický proces. Musíme pracovat s Ruskem,“ řekl Biden.

Nyní docela podstatná otázka – kdyby tento velmi smířlivý projev pronesl Biden v pátek, a ne až v sobotu večer, spustila by česká vláda akci „Vrbětice“. USA sice český postoj podpořily, nicméně prezident Biden se o ruské akci v Česku ani slůvkem nezmínil. A jak si všimla i média, vůbec nezmínil ani situaci kolem Alexeje Navalného.

Bidenovo prohlášení k další politice vůči Rusku jen dál prohloubilo moje přesvědčení o tom, že Biden nemá situaci pod kontrolou. Zdá se jako by se snažil o pomyslnou kvadraturu kruhu. Vyhrožovat a za necelý týden přijít s konceptem „deeskalace“ rusko-amerických vztahů, je projevem absolutní bezradnosti. Samozřejmě, že v této situaci si Rusko může de facto diktovat podmínky. Nejen o místu a termínu možného setkání na nejvyšší úrovni, ale zejména o programu.

Mezitím proběhlo jednání ministrů zahraničních věcí EU a výsledek? Státy EU podpořily Česko ve sporu s Ruskem. O společném postupu proti Rusku se však nejednalo. Jan Hamáček tvrdí, že o koordinovanou akci proti Rusku požádal, ale Josep Borell , současný nejvyšší představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, nic takového proti Rusku nevyhlásil. Možná, že už dostal instrukce z Washingtonu, že je třeba „deeskalovat“.

Z českých osobností stojí za zmínku stanovisko prezidenta Václava Klause a bývalého českého velvyslance v Moskvě Petra Koláře. Klaus prohlásil, že jsme se ve vztahu k Rusku vrátili do padesátých let minulého století, pouze s opačným znaménkem. Podle něj jde o další pokus zastrašovat českou veřejnost, když už nepomáhá strašení covidem.

Petr Kolář to vzal naopak pěkně „zostra“. Takže já bych v druhém kole postupoval chladnokrevně a bez emocí a prostě bych ruskou ambasádu v Praze v podstatě zavřel. Nebo bych tu nechal jen velvyslance. I když zaznamenal jsem návrh, který byl vysloven ve Sněmovně reprezentantů USA, že by mělo dojít naopak k vyhoštění velvyslanců. Což se mi zdá jako možné, ale podle mě je dobré zachovat minimální diplomatickou komunikaci.

Protože ale Kolář také ještě nevěděl o nejnovějším postoji USA k Rusku, zřejmě by také po vzoru Bidena „otočil“ a usiloval o „deeskalaci“?

Vrbětice jsou kauzou, které se české bezpečnostní složky věnují roky. Nyní se například bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček vyjádřil tak, že o tom věděl a s ním i pár novinářů dříve. Web bellingcat – the home of online investigations už údajně podobné informace uveřejnil před dlouhým časem. Možná by naši specialisté z bezpečnostních složek měli více číst otevřené zdroje.

A docela mě pobavilo, když Hamáček vyjádřil „překvapení“ nad ruskou odvetou a že navrhne další kroky. Pokud už do Prahy dorazila instrukce z Bílého domu, že se bude „deeskalovat“, asi už z toho nic moc nebude. A bylo to přitom tak jednoduché – stačilo místo mimořádné tiskovky v sobotu večer počkat do neděle a vyslechnout přání amerického prezidenta o nutnosti „deeskalovat“ vztahy s Ruskem. Pikanrní je ovšem i to, že se Bidenova “nová politika k Rusku” nedostala ani do zpráv ČT. Vypadalo by to přeci divně, když dnes vedeme s Ruskem válku a tvrdíme, jak že nás naši spojenci podporují!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 416 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)