inkluz2
25.8.2017
Kategorie: Společnost

Bída českého školství s realitou inkluze

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

V téhle zemi už se toho naslibovalo! O České republice mluvím. A jedním z nejčastějších terčů vesměs planých slibů je už dlouhou řadu let školství. A nic se na tom nezměnilo do dnešních dnů.

Když ministerstvo školství pod vedením předchozí (nechvalně) slavné ministryně Valachové rozhodlo o tom, že se nastrkají i standardům zcela neodpovídající děti do běžných základních škol, že se pro tyto nakoupí a zajistí za státní peníze div ne modré z nebe a učitelé budou mít sice o něco více práce a povinností, ale dostane se jim za to rovněž vcelku štědrého finančního přilepšení, tušil jsem jako obvykle zradu. Protože už jsem takových slibů slyšel! A vím, jak tyto až nechutně často dopadly.

Pochyboval jsem o tom, že to přinese aspoň něco dobrého. Tušil jsem, že dosáhne-li se tím něčeho, pak jedině zhoršení kvality výuky, zhoršení pracovního prostředí. Že se učitelům zřejmě něco přidá, ale peníze to nebudou.

A čas… mi dal za pravdu.

Za pouhých deset dní se v plné síle rozjedou ty závratné „změny k lepšímu“. Spustí se v plné síle “to” nazývané inkluze.

A jak vypadá realita?

Na začlenění handicapovaných dětí do běžných škol je prý potřeba mnohem více peněz, než se předpokládalo, v roce 2018 namísto jedné a půl rovnou celé čtyři miliardy korun. A ač se to prý současnému ministru školství Štechovi nelíbí, ministerstvo financí si stejně jako už dávno stojí za svým, tedy že peníze navíc nedá a po léta prachmizerně financované školství má najít zdroje ve svých vlastních „rezervách“.

Učitelé, kteří si coby „bolestné“ za nejednu povinnou činnost navíc měli finančně polepšit, kteří měli dostávat příplatky dejme tomu za pomoc svým začínajícím kolegům a všemožné funkce, pak…

slíbené peníze nedostanou. To, co mělo jít na vyšší platy, půjde na zmíněné výdaje spojené s inkluzivním vzděláváním či do škol kvůli zvýšenému počtu žáků, a to, co zbyde, se rozdá soukromým a církevním školám.

S tím, že onen slavný kariérní řád, další z výplodů nepříliš zdravým dojmem působící hlavy paní Valachové, přece nebyl schválen, takže nemají nárok. Pro rok 2018 připravených 1,7 miliardy korun je v tahu, ani drobty z toho učitelé nedostanou. Ač prý ministerstvo školství podle náměstka ministra školství Pavlíka chtělo, aby se alespoň část těch peněz dostala aspoň k uvádějícím učitelům, kteří by měli ve školách první dva roky povinně pomáhat čerstvým absolventům, dostanou tito úplné… nic.

Ovšem… ministerstvo školství se podle slov zmíněného náměstka ministra „bude snažit prosadit své požadavky v co nejširší míře“. Jednání prý budou pokračovat, jenže jak vůbec bude nakonec vypadat rozpočet školství… Ani ten rozpočet školství není ještě vůbec jasný. Protože se nejsilnější vládní strana, sociální demokracie, chlubí, jak hodlá učitelům od listopadu (ještě nedávno se mluvilo už o září) zvýšit platy o 15 procent, jenže se ještě vůbec neví, zda to vláda schválí a kolik peněz tak do školství půjde.

Takže se před koncem uplynulého školního roku nabraly při zápisech do škol i děti, jež je nejsou schopny zvládnout a jimž se tudíž nezbytně bude pomáhat. Školy je musely vzít. Bylo rozhodnuto, že učitelé v této souvislosti budou muset dělat navíc to a ono, že si budou muset poradit. Za vyšší platy. Za příplatky ve výši… jedno velké kulové.

Jako obvykle.

Hlavně že tatáž vláda (jak bylo vidět v posledních pár dnech) dokázala nařídit soukromým podnikatelům, těm „neschopným hamounům“, aby svým zaměstnancům vypláceli vyšší minimální mzdu. Protože jestli na vyšší platy nemají, jsou neschopní a mají skončit.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Anonym 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 571,54 Kč
Vybráno 50.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 103 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.