inkluz2
25.8.2017
Kategorie: Společnost

Bída českého školství s realitou inkluze

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

V téhle zemi už se toho naslibovalo! O České republice mluvím. A jedním z nejčastějších terčů vesměs planých slibů je už dlouhou řadu let školství. A nic se na tom nezměnilo do dnešních dnů.

Když ministerstvo školství pod vedením předchozí (nechvalně) slavné ministryně Valachové rozhodlo o tom, že se nastrkají i standardům zcela neodpovídající děti do běžných základních škol, že se pro tyto nakoupí a zajistí za státní peníze div ne modré z nebe a učitelé budou mít sice o něco více práce a povinností, ale dostane se jim za to rovněž vcelku štědrého finančního přilepšení, tušil jsem jako obvykle zradu. Protože už jsem takových slibů slyšel! A vím, jak tyto až nechutně často dopadly.

Pochyboval jsem o tom, že to přinese aspoň něco dobrého. Tušil jsem, že dosáhne-li se tím něčeho, pak jedině zhoršení kvality výuky, zhoršení pracovního prostředí. Že se učitelům zřejmě něco přidá, ale peníze to nebudou.

A čas… mi dal za pravdu.

Za pouhých deset dní se v plné síle rozjedou ty závratné „změny k lepšímu“. Spustí se v plné síle “to” nazývané inkluze.

A jak vypadá realita?

Na začlenění handicapovaných dětí do běžných škol je prý potřeba mnohem více peněz, než se předpokládalo, v roce 2018 namísto jedné a půl rovnou celé čtyři miliardy korun. A ač se to prý současnému ministru školství Štechovi nelíbí, ministerstvo financí si stejně jako už dávno stojí za svým, tedy že peníze navíc nedá a po léta prachmizerně financované školství má najít zdroje ve svých vlastních „rezervách“.

Učitelé, kteří si coby „bolestné“ za nejednu povinnou činnost navíc měli finančně polepšit, kteří měli dostávat příplatky dejme tomu za pomoc svým začínajícím kolegům a všemožné funkce, pak…

slíbené peníze nedostanou. To, co mělo jít na vyšší platy, půjde na zmíněné výdaje spojené s inkluzivním vzděláváním či do škol kvůli zvýšenému počtu žáků, a to, co zbyde, se rozdá soukromým a církevním školám.

S tím, že onen slavný kariérní řád, další z výplodů nepříliš zdravým dojmem působící hlavy paní Valachové, přece nebyl schválen, takže nemají nárok. Pro rok 2018 připravených 1,7 miliardy korun je v tahu, ani drobty z toho učitelé nedostanou. Ač prý ministerstvo školství podle náměstka ministra školství Pavlíka chtělo, aby se alespoň část těch peněz dostala aspoň k uvádějícím učitelům, kteří by měli ve školách první dva roky povinně pomáhat čerstvým absolventům, dostanou tito úplné… nic.

Ovšem… ministerstvo školství se podle slov zmíněného náměstka ministra „bude snažit prosadit své požadavky v co nejširší míře“. Jednání prý budou pokračovat, jenže jak vůbec bude nakonec vypadat rozpočet školství… Ani ten rozpočet školství není ještě vůbec jasný. Protože se nejsilnější vládní strana, sociální demokracie, chlubí, jak hodlá učitelům od listopadu (ještě nedávno se mluvilo už o září) zvýšit platy o 15 procent, jenže se ještě vůbec neví, zda to vláda schválí a kolik peněz tak do školství půjde.

Takže se před koncem uplynulého školního roku nabraly při zápisech do škol i děti, jež je nejsou schopny zvládnout a jimž se tudíž nezbytně bude pomáhat. Školy je musely vzít. Bylo rozhodnuto, že učitelé v této souvislosti budou muset dělat navíc to a ono, že si budou muset poradit. Za vyšší platy. Za příplatky ve výši… jedno velké kulové.

Jako obvykle.

Hlavně že tatáž vláda (jak bylo vidět v posledních pár dnech) dokázala nařídit soukromým podnikatelům, těm „neschopným hamounům“, aby svým zaměstnancům vypláceli vyšší minimální mzdu. Protože jestli na vyšší platy nemají, jsou neschopní a mají skončit.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 53 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.