tovarna
25.8.2019
Kategorie: Ekonomika

Běžte poděkovat kouřícím komínům

Sdílejte článek:

DANIEL MARTÍNEK

Průměrná délka dožití se v předindustriální Evropě ještě v polovině 19. století pohybovala okolo 40 let. S rozmachem, který na starý kontinent přinesla průmyslová revoluce, se začala rychle zvedat. V roce 1920 na nějakých 50, v roce 1940 60, v roce 1968 to bylo 67 let. A současná střední doba dožití – 78 let bude rovněž brzy překonána. Proto každý, komu je dnes nad padesát, běžte a najděte si nějaký ošklivý kouřící komín (nejlépe nějaké uhelné elektrárny) a vy, kterým je přes třicet, zajeďte si třeba k Temelínu a vy, kterým je víc než patnáct let, se postavte za výfuk auta vašich rodičů (nejlépe dieselového SUV). A všichni společně věnujte těmto nenáviděným symbolům industriální civilizace vaší generace své tiché a vděčné poděkování.

Za co? Za opomíjený, ale podstatný fakt, že vůbec jste na světě, že dýcháte a máte možnost prožít svůj život v nejzdravějším a životu nejprospěšnějším životním prostředí. Jenom díky industriálnímu pokroku a industriální civilizaci – se všemi jejími škodlivými emisemi, plastovými odpady v oceánech, s jejími toxickými mikročásticemi a jadernými katastrofami, s jejím smradem, prachem a popílkem, – žijete, jen díky ní jste zdraví a fit, jen díky ní je vaše celková kvalita života po všech stránkách nezpochybnitelně tou nejvyšší v dějinách lidstva

Kdyby W.A.Mozart měl dnes po 200 letech možnost znovu navštívit Bertramku, nestačil by se divit. Kdyby se dnes dole na “špinavé” smíchovské křižovatce na Andělu nadechl, zajásal by nadšením nad tím, jak čistý vzduch tu je. V jeho době byla přece města plná nesnesitelného štiplavého kouře z topenišť, a když nefoukal vítr, nedalo se nadechnout. Ulice byly plné hnijícího odpadu, který produkoval toxické bakterie. Mozart by byl ohromen, že dnes stačí otočit kohoutkem a napít se čisté vody. V jeho době byla pitná voda luxusem. Lidé pili vodu kontaminovanou výkaly zvířat z polí a umírali na nemoci s tím spojené. “Dokázali jste zázrak jako panna Maria a vyrábíte zcela čistou vodu pro milióny lidí “! Naprostý šok by ale zažil, pokud by vyjel nahoru do Motola a v němém úžasu by zíral na (plastové) inkubátory, které umožňují přežít nedonošeným dětem. Byl by naprosto nadšený, jakmile by pochopil, co pro člověka znamená pasterizované mléko nebo rentgen. Možná by se trochu bál injekcí, infuzí a všech možných diagnostických přístrojů, magnetické rezonance a laserů, ale v němém úžasu by civěl na naše neuvěřitelné štěstí, že pro nás ani dětské nemoci, ani tuberkulóza a ani spousty dalších chorob nepředstavují zásadní problém. A fakt, že umíme odstranit zubní kaz bez bolesti by ho možná inspiroval k symfonii.

Mozart by se určitě zeptal, jak jste tohle všechno dokázali? Jak to, že umíte čistit vodu, zmrazit potraviny, desinfikovat záchod, že máte očkování proti tetanu a těm, co touží po dítěti, pomůže asistovaná reprodukce? A naše poctivá a pravdivá odpověď by zněla: dokázali jsme to díky hlavnímu pilíři naší průmyslové civilizace, díky levné a dostupné energii, díky energii z fosilních paliv.

A proto, pokud chcete udělat něco pro svou budoucnost, tak místo uctívání planety mějte v úctě fosilní paliva a člověka, jehož rozum je proměnil na účinné zdroje vašeho současného zdraví a života. Místo ekologických a environmentálních hnutí, jejichž smyslem je zakázat fosilní paliva, a tím Vás připravit o naději na delší život, studujte přírodní vědy a nové průmyslové technologie a naučte se fosilní paliva zpracovávat ještě daleko lépe a efektivněji, než to umíme dnes. Pro začátek ale nyní běžte a tiše poděkujete všem kouřícím komínům a dieselovým motorům.

Můžete to opakovat třeba každý pátek. Ale až po škole!

Autor: Daniel Martínek, fb

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 204,44 Kč
Vybráno 29.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 211 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.