30C3A43200000578-0-image-a-40_1454266679365
6.2.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Bezpráví, špína, znásilňování a strach. Pohled dovnitř azylového centra ve Švédsku, kam už ani policie nechodí

Sdílejte článek:

PLS 06|02|2016

Azylové centrum, kde vládne bezpráví, pravidla si určují migranti. Tak popisuje deník Daily Mail azylové zařízení ve městě Västeras ve středním Švédsku, asi 100 kilometrů od Stockholmu. Novináři se exkluzivně dostali do míst, kam se v posledních dnech neodváží jít ani policisté.

.
Malý prostor přecpaný veškerým majetkem rodiny, špinavé nádobí, kojenecké láhve, stará konvice a v tomto “bordelu” záři jen nový tablet. Toto vše se nachází na osmi metrech čtverečních, kde žije šest osob. Uprostřed špíny spí na zemi na staré matraci nemocné dítě, jen několik centimetrů od špinavého umyvadla, které má být zároveň kuchyní a koupelnou. Takto popisuje podmínky uvnitř azylového centra Daily Mail a zároveň dodává, že právě v tomto středisku bylo před několika dny nahlášené znásilnění desetiletého chlapce. Policie však do zařízení odmítá vstoupit, protože nedávno odtud doslova utekla před zuřícími migranty, kteří je vyhnali.
.
Azylové středisko Signalisten ve městě Västerås kdysi sloužilo jako hotel. Dnes v něm žije asi 600 mužů, žen a dětí v špinavých pokojích. Zajímavostí je, že na takové kvantum lidí jsou například během nočních služeb “nasazení” jen dva zaměstnanci. Ti se podle listu bojí opustit své pokoje. Daily Mail s odvoláním na informace, které získal od švédských aktivistů za lidská práva, uvádí, že z důvodu přeplněnosti švédských azylových zařízení bylo znásilněno již více než 10 dětí. Jedním faktorem je přeplněnost a tím druhým nedostatečná kontrola azylantů. Právě tyto podmínky jsou “živnou půdou” pro ty, kteří zneužívají děti. 
.
Předseda Afghánské asociace Asgari se pro Daily Mail vyjádřil, že ví o nejméně deseti znásilněných dětech. “Děje se to, protože kromě toho, že střediska jsou přeplněné, neexistuje zde žádný dohled zaměstnanců nebo Rady pro migraci. Pokud máte mezi 600 lidmi jednoho nebo dva násilníky, mohou si zde volně běhat, aniž by si jich někdo všiml. V některých případech jsou děti ubytovány v rodinách a otec obtěžuje chlapce. V jiných případech jsou děti v střediscích zneužívány staršími muži, “přiblížil Asgari a dodal, že zneužívaným dětem zdůrazňuje, aby takové události ihned hlásily na policii, avšak ty se podle jeho vyjádření bojí, protože se stydí za to, co se jim stalo. Úřad pro migraci například uvedl, že počet násilných incidentů v azylových zařízeních se mezi lety 2014 a 2015 více než zdvojnásobil. Zatímco bylo v roce 2014 nahlášeno 148 výtržností, o rok později toto číslo vyskočilo na 322 incidentů.
.
Jeden z policistů deníku řekl, že policie centrum ve Västerås navštěvovala “nejméně několikrát týdně”. “Mohly to být pro drogy, rvačky nebo prostě proto, že se zaměstnanci necítili v bezpečí,” uvedl nejmenovaný policejní zdroj. Před několika dny byla do centra přivolána policie, protože jeden starší muž údajně znásilnil desetiletého chlapce. Oběť i jeho rodina byli z ubytovny přemístění jinam.
.
Rada pro migraci rozhodla o přemístění několika rodin kvůli bezpečnosti. Nicméně stal se i případ, kdy se pracovníci rodinu pokoušeli přestěhovat a ostatní migranti jim v tom zabránili, protože otec rodiny byl lékař, který ošetřoval nemocné děti. Na místo byla přivolána policie, ovšem s rozvášněným davem si nevěděla rady. “Za námi se objevilo ještě více lidí, byl jsem psychicky připraven bojovat o svůj život. V úzké chodbě jsme stáli … deset policistů. Slyšel jsem někoho křičet, že tam někde je nouzový východ, takže jsme se k němu rozběhli, “uvádí deník s odvoláním na oficiální policejní zprávu. Podle deníku se migranti tak úporně bránili proto, protože se obávali, že z centra odejde jediný člověk, který se staral o nemocné, především o děti. “Otec té rodiny byl v zařízení velmi oblíbený. Byl to lékař ze Sýrie a pomáhal lidem, kteří byli nemocní, především dětem, “uvedl jeden z obyvatel centra. Dodal, že do zařízení jiný lékař nechodí, a že nemocné děti nemohou jít do nemocnice. Od této události odmítá policie vejít do zařízení. Strážníci dostali pokyn, že se do úzkých chodeb mají vybrat jen v krajně nezbytných případech.
.
Samotní migranti se pro deník vyjádřili, že v zařízení vládne úplné bezpráví. “Musí to být to nejhorší azylové středisko ve Švédsku,” uvedl uprchlík Mahmeed z Aleppa. “Takové věci by se neměly dít, ale tady uvnitř centra je to úplně jiný svět. Může se zde stát cokoliv. Zaměstnanců je málo a nemají ponětí, co se tady děje, “řekl a dodal, že vedení zařízení se jim prý vyhrožuje, že je pošle ještě na horší místo. On žije v zařízení s manželkou a čtyřmi dětmi a ztrácí naději, že by se v dohledné době dostal z tohoto místa pryč. “Podmínky uvnitř jsou velmi špatné. Na palandách v každém pokoji spí nejméně šest lidí, ve většině pokojů spí jen na matracích, “popsal podmínky uprchlík. Nemocné děti prý nikoho nezajímají, do nemocnice je personál nevezme, protože na to nemá čas. Deník se pokoušel kontaktovat i Radu pro migraci. Ta se k celé věci odmítla vyjádřit. Podle švédské policie se však nevedou statistiky o počtu znásilněných v azylových zařízeních nebo mezi migranty.
.
.
O násilí v azylových centrech se toho napsalo více než dost. Kromě bitev a znásilnění se však v centrech dějí i jiné ohavné činy. Naposledy šokoval švédskou veřejnost případ zavražděné pracovnice v zařízení pro mládež a nezletilých migrantů bez doprovodu ve městě Mölndal na jihu Švédska. Dvaadvacetiletá Alexandra doplatila na svou snahu pomáhat uprchlíkům. Smrtelné zranění způsobil mladé ženě jen 15-letý obyvatel imigračního centra, jehož policie na místě zatkla.
.
ZDROJE: dailymail.co.uk, parlamentnelisty.sk
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 10 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
23 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.