forge-550622_1280
20.9.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Bezpečnostní dveře jako ochrana vašeho soukromí i majetku

Sdílejte článek:

Nejslabším místem z hlediska bezpečnosti budou v každém domě a bytě vždy okna, a především pak vstupní dveře. Ty představují nejčastější cestu, kudy se zloději do domu snaží proniknout. Právě sem, pokud chcete své soukromí a svůj majetek co nejvíce chránit, by měla směřovat vaše pozornost.

Způsobů, jak zvýšit bezpečnost vstupních dveří a ochránit je před nečekanou a nevítanou návštěvnou, je několik. Nejefektivnější způsob však spočívá v tom, pustit se do řešení bezpečnostních dveří komplexně. Výběr dveří samotných je sice tím nejdůležitějším, nikoliv však jediným krokem k lepšímu pocitu z bezpečného domova. Záleží také na zárubních, zámku, kování a dalších faktorech.

Jak se bezpečnostní dveře vybírají?

Jako první by vás u dveří měla zajímat jejich bezpečnostní třída. Existuje jich celkem 6 a liší se kvalitou a množstvím mechanických zabezpečovacích prvků a odolností vůči vloupání. Bezpečnostní dveře do bytu Next spadají do 3. a 4. bezpečnostní třídy, tedy do těch nejvyšších, které se v České republice vyrábějí. Pátá a šestá třída se v praxi nepoužívá, svým zabezpečením se téměř rovná trezoru.

Zloději však pro dveře nepředstavují jediné nebezpečí, proto všechny bezpečnostní dveře disponují variantou s požární odolností.

Další kritéria při výběru dveří se podobají jakýmkoliv jiným dveřím. Jako u všeho vybavení v domě nebo bytě hraje důležitou roli vzhled. Dveře by měly alespoň trochu ladit jak zvenčí s fasádou či okenními rámy, tak zevnitř s nejbližším vnitřním vybavením. Škála dekorů a povrchů, ze kterých si můžete vybrat, obsahuje laminát, dýhu, dřevěné kazetové povrchy, hladké kazetové povrchy a lakované dveře. Lze dokonce na každou stranu dveří aplikovat různý povrch, zvenčí tak mohou dveře vypadat jinak než zevnitř.

Nepodceňujte tepelnou a zvukovou izolaci

Důležitá je také izolace dveří. Zvuková vám jednak zajišťuje vaše soukromí a zároveň vás chrání před hlukem z chodby. To, co si doma povídáte, skrze dveře tak neprojde ven a zároveň neuslyšíte, co se děje na chodbě či venku u sousedů. Dveře dnes dokáží tlumit přes 40 dB, běžně se však hodnota útlumu pohybuje kolem 37 dB, což pohodlně stačí i pro panelové domy, kde je hlasitý hluk na chodbách standardem.

Dveře by také neměly propouštět do interiéru chlad zvenčí a minimalizovat tepelné ztráty při topení. Když už hovoříme o teplu, zmiňme ještě jednou požární odolnost bezpečnostních dveří. Dle zákona musí dveře ohni odolávat alespoň 30 minut. Zdali tomu tak je, při vybírání poznáte dle zkratky EL a příslušného čísla, které vyjadřuje počet minut (30, 45, 60). V panelových domech jsou takové dveře povinné.

Pozor na zranitelné zárubně

Dalším důležitým bodem z hlediska bezpečnosti jsou zárubně. Můžete si pořídit dveře se sebelepším zabezpečením, když si je ale necháte zasadit do starých zárubní, nebudou vám nic platné. Téměř vůbec proti případnému vloupání neslouží dřevěné zárubně. Kovové už jsou lepší, i na ty však zloději znají trik – dají se snadno roztáhnout heverem. Ochrana proti tomu je vylití kovových zárubní řídkým betonem, který roztažení zabrání. O stupeň vyšší zabezpečení přinášejí bezpečnostní zárubně. Vyrábějí se buď v podobě svařených pásů nebo profilových ocelových rámů, které jsou ukotvené do zdi. Nelze je tak nijak vyrazit.

Pokud od bezpečnosti trochu odhlédneme a zaměříme se více na estetiku, neměli byste při výběru dveří opomenout tzv. skryté zárubně. Jedná se o bezobložkové zárubně, které na první pohled splynou se stěnou. Při jejich osazení do interiéru působí velmi moderně, zvlášť dobře vypadají bez prahů a v kombinaci s bezfalcovými dveřmi. Pak vytvářejí efekt neviditelných dveří.

Bez bezpečného zámku vám jsou bezpečnostní dveře k ničemu

Když se do maximálního zabezpečení svých dveří pouštíte, nevynechejte ani kliky a kování. Bezpečnostní kování chrání zámek s vložkou. Znesnadňuje jejich vylomení, vytržení, vyvrtání či jakýkoliv jiný násilný pokus o jejich odstranění. Bezpečné dveřní kování spadá do prvků zařazených do bezpečnostní třídy 3 a 4. Co se vzhledu týká, na výběr máte z několika různých materiálů od matného nerezu, přes lesklý chrom, zlatý titan až po finančně nejpřijatelnější hliník.

Žádné bezpečnostní dveře se neobejdou bez spolehlivého zámku, respektive celého uzamykacího mechanismu. Samotný zámek, dnes nejčastěji zadlabací, musí být odolný vůči násilí. Nedoporučuje se používat zámky na obyčejný či dozický klíč. Srdcem uzamykacího mechanismu je cylindrická vložka. Velmi málo už se používají klasická kovová stavítka, mnohem bezpečnější způsob představuje magnetický princip či alespoň kombinace obou těchto metod. Zámkovou vložku před fyzickým zničením chrání kování. Zámek a vložku vybírejte vždy alespoň v kvalitě té bezpečnostní třídy, kterou jste zvolili pro své bezpečnostní dveře.

Pár praktických doplňků

K bezpečnostním dveřím patří i různé doplňky, které zpříjemňují jejich používání. Jedním z nich je například větrací mřížka, která vám pomůže s efektivním větráním. Neustálá přítomnost čerstvého vzduchu v místnosti je však vykoupena sníženou bezpečnostní, mřížka představuje další ze slabých míst na dveřích.

Praktickou pomůckou, kterou možná znáte především z komerčních budov, je zavírač dveří. Hodí se tam, kde se často zapomíná na zavírání dveří. Se zavíračem se jednoduše zavřou samy. Pomáhá také s bojem proti průvanu, vyhnete se hlasitému bouchání dveří a pomůže s manipulací velmi těžkých vchodových dveří, které se například dětem či starším lidem nesnadno zavírají.

Dvě rady na závěr

Na závěr přidejme ještě dvě rady. Instalaci a montáž bezpečnostních dveří svěřte profesionální firmě. Když už do takového zabezpečení investujete své peníze, vyhněte se experimentům a pokusům namontovat si dveře a další doplňky svépomocí.

Nezapomínejte zamykat. Můžete si pořídit sebebezpečnější dveře, ale když je nebudete zamykat, snižujete jejich funkci o desítky procent.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 228 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.