2.9.2013
Kategorie: Ekonomika

Bez přísné dotační diety přibydou další desetitisíce nezaměstnaných

Sdílejte článek:

OD: LIBOR WITASSEK 02|09|2013

Ekonomika Německa vytrvale roste, my v Česku nadále klesáme. K nastartování ekonomického růstu české ekonomiky zjevně nestačí masivní evropské dotace ve stovkách miliard korun a již ani tah německé ekonomiky, na kterou jsme životně závislí, napojeni pupeční šňůrou, i díky zpackané privatizaci, která odstavila Čechy od českých podniků.

 

 

Česká vláda a dle předkládaných předvolebních „receptů“ ani politici ekonomice zatím vůbec nerozumí, stále nepochopili kořenové příčiny dalšího ekonomického propadu. Bez pochopení těchto příčin se nového růstu ekonomiky nedočkáme, musí konečně přijít změna myšlení a ta je v nedohlednu.

 

Musíme se začít ptát především “proč” se děje to, co se dnes děje, co nás čeká v blízké době a teprve potom plánovat “jak” ekonomice pomoci a “čím” ji pomoci. Jsme malá a otevřená ekonomika, nemůžeme spoléhat jen na vnitřní trh a už ani ne na ony “nečeské” podniky, které jen dočerpávají investiční pobídky (jen další forma dotace) a brzy se opět budou stěhovat, tentokrát do Rumunska či Turecka.

 

Co se tedy děje tam venku?

 

Zlatá éra globalizace končí a přichází strukturální změny, přechod k regionalizaci ekonomiky, využití místních zdrojů za současného využití vyspělých technologií, které umožňují vyrábět levně a kvalitně i v malých množstvích. Je to především důsledek masové kustomizace, zákazníci již nechtějí globalizované pořád stejné produkty, hledají individuální řešení pro své potřeby. Dnes již nemusíte tisknout tisíce archů, laserové tiskárny umí vytisknout každý arch jinak, dnes již nemusíte kupovat pořád stejná auta jedné produktové řady, můžete si je na Internetu sestavit na míru, dnes již nemusíte pít jen Europiva od globální jedničky, ale nové speciály z desítek či stovek nově vzniklých malých pivovarů.

 

Tento trend již pochopili i socialističtí plánovači v Číně, neboť paradoxně je to čínská vláda, která ohlásila hledání nového business modelu pro nastupující post-globalizační éru, již i tam začínají zatím v malém vznikat místní relokalizované ekonomiky a s tím spojená decentralizace řízení (místní autonomie), je to vidět například na jejich strategii investic do místních malých zdrojů energie, podpora nákupu od místních lokálních malých firem, ponecháním větší svobody regenerace zanikajících špatných podniků, např. odmítnutí záchrany velkých loděnic a ponecháním místním malým podnikům, aby rozvíjely tato postižená území bez zásahů centrální vlády atd.

 

Jak je možné, že se nenaplnily vize plánovačů z roku 2007 a Čína ještě není vládcem světové ekonomiky?

 

Mezi deseti nejcennějšími společnostmi z hlediska tržní hodnoty jich polovina pocházela z Číny, Spojené státy měly v globálním žebříčku Top 10 pouze tři zástupce (zdroj E15). Dnes, o šest let později, USA žebříček zcela ovládly, Čína nemá v první desítce ani jednu firmu. Ve druhém kvartále 2013 dosáhl růst americké ekonomiky úctyhodných 2,5%. O tom se nám může jen zdát, a dokonce ani německá lokomotiva nemá takový tah.

 

Proč tomu tak je? Obama přestal strkat nos do americké ekonomiky, došly mu totiž peníze na jeho socialistické hrátky. Senát mu dal horní limit zadlužení (které je už stejně nesplatitelné) a tak se plánovač Obama raději věnuje i s rodinkou golfu a dává úsměvy v televizi, hledá si nějakou novou hračku a mezitím se ekonomika rozdýchává. Čína si naopak i nadále uchovává svou centrální ruku trhu, a hrátky plánovačů s úrokovými sazbami zabrzdily růst firem, ztížily přístup ke kapitálu, další a další ovládání trhu plánovači vede jen k poklesu dynamiky.

 

 

Americká schopnost inovace a firemní regenerace je vskutku obdivuhodná. Pro inovace nepoužívá zbytečných institucí jako Technologická agentura, kde se rozkrádají evropské dotace na nesmyslné projekty, ani CzechInvest, který dotuje kdejaký nesmysl, a o pravidlech, jak to rozděluje se raději dnes bavit nebudu. Jen autonomie podnikatelů podporuje vznik inovací.

 

Veškeré státní zásahy do tržní směny ničí svobodnou tržní soutěž, dusí ekonomiku, ničí tvorbu pracovních míst, snižují zaměstnanost a zvyšují nezaměstnanost. Skutečná regenerace nemocného organizmu musí začít tím, že jej nebude vláda a plánovači dále svými experimenty dusit, ale nechají ho konečně svobodně nadechnout. A svoboda neznamená svobodu krást, krást umí vrcholoví plánovači opravdu dobře.

 

Chřadnoucí člověk s alergií na lepek nezačne přibývat na váze, když mu budeme cpát další a další rohlíky. Musí změnit způsob života, zahájit přísnou bezlepkovou dietu. Stejně tak naše ekonomika je již postižena autoimunní reakcí na státní zásahy a masivní evropské dotace do soukromého sektoru.

 

Až to pochopí plánovači, pak se třeba rozhodnou pro nezbytné kroky jako:

 

a) zamezit dalším zásahům do svobodné tržní směny, a to ve formě dotací, které likvidují české podnikatele. Nedávno mi můj známý vysvětloval, proč si nekoupil český kotel, ale ten polský. Český je sice dotovaný, až do výše 60.000 Kč, ale je celkově dražší a méně kvalitní. Dotace jen zvýšily uměle cenu a snížily tlak na českého podnikatele, aby inovoval. Dotace jej v blízké budoucnosti zcela zničí a další desítky zaměstnanců zůstanou bez práce,

 

b) přestat vnímat ekonomiku jako stroj. Je to živý organizmus a skutečná obnova může přijít jen zespoda, od drobných, malých a středních podniků, které nebudou dále infikovány dotacemi, byrokracií, šikanou státních úřadů, ale svobodně budou moci rozvíjet své nápady. Čeští podnikatelé musí být autonomní, bez závislosti na státu a být chráněni před globalizátory, ať už těmi českými, tak i před přivandrovalci. Inovace jsou totiž nápady podnikatelů, které se uplatní na trhu, nikoliv výsledek činnosti státních agentur a už vůbec ne nějakých politiků. K tomu je potřeba přestat kecat do toho, co podnikatelé vymýšlejí, co si mají koupit za technologie, dále je ničit zvýšenými daněmi, ale naopak zavést pravidla, která budou zajišťovat všem stejné podmínky pro vstup na trh, zavést nový zákon proti smlouvám, které jakkoliv omezují férovou tržní soutěž, tj. například zrušit listovací poplatky v supermarketech či zrušit dotace do soukromého sektoru. Nepotřebujeme žádné nové družstevní prodejny se jménem Zemanka, ale skutečnou ochranu férových nediskriminačních pravidel vstupu do dodavatelských i obchodních sítí pro všechny, malé i velké.

 

Pracovní místa musí vytvářet podnikatelé, nikoliv stát. Ten už ukázal, co umí a máme zde o statisíce úředníků více, a to jen za pár posledních let. Například těch, co rozdělují dotace, vskutku úžasná pomoc české ekonomice.

 

Naši plánovači to však vidí jinak. Socialisté plánují „podporovat takové daňové zatížení podniků a firem, které povede ke zvýšení finančních zdrojů na aktivní politiku zaměstnanosti“. Tedy vybrat peníze od podnikatelů a předat do státní „agentury“, která je bude ve formě dotací dále rozdělovat, nikoliv podnikatelé, ale opět úředník bude řídit trh práce. Jen další socialistický sen o tom, jak ovládat a řídit ekonomiku, milí parazité, zapomeňte na autonomii, zapomeňte na inovace !

 

Plánovači tak budou jen dále kosit českou zaměstnanost, a spustí to ve velkém stylu, naženou si další desetitisíce budoucích voličů na Úřady práce. Strategie vskutku kouzelná, to by ani inovativní Američané či strojově myslící Číňané nevymysleli.

 

 

ZDROJ: Libor Witassek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 54 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...