zakony
24.2.2021
Kategorie: Společnost

Bez práva nastupuje jen bezpráví. To chceme?

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Rozhodují nám tu ale bohužel právní amatéři, a to tak, jak se jim to v tu chvíli hodí, bez ohledu na právo, a jakkoli by se to zdálo nedůležité v době, kdy se řeší zdraví lidí, opak je pravdou. Jak rezignujeme na právo, vyklízíme pole pro bezpráví, což bychom si asi nejvíce uvědomili až tehdy, kdyby se nás to osobně dotknulo – třeba právě ohledně onoho zdraví. Nebo až by se z toho „kašlat na zákony“ stal běžný zvyk. To, že tu čelíme jednomu viru, přece neznamená, že jsme škrtli zákony, že jsme zapomněli, že máme nějakou Ústavu, že máme nějakou Listinu základních práv a svobod, nějaký právní řád… Politici si zkrátka nemohou dělat, co chtějí jen proto, že lidé jsou vyděšeni, a nemají už sílu vzdorovat.

Proč je právo i v těchto měsících důležité? Naopak – právě v těchto měsících!

Třeba proto, že jde mimo jiné o zajištění všeobecné zdravotní péče, na kterou má každý z nás právo. Jenže v těchto měsících pouze teoreticky. Všeobecná lékařská péče se zanedbává, respektive odkládá, řeší se jen jedna diagnóza, odkládají se sice nikoli akutní, ale důležité operace i lékařská péče, o prevenci (mimo covidu) nemluvě, a i to bude stát mnoho lidí život. To se děje přesto, že tu máme všeobecné zdravotní pojištění, z něhož řada věcí vyplývá, a to i státu, který má v tomto směru řadu povinností. Neplní je, a považuje ono neplnění v těchto měsících za samozřejmost. Není to však vůbec samozřejmost. A už to trvá skoro rok. Namísto posílení vybavení nemocnic (hlavně pro diagnózu zápalu plic, která se spojuje s covidem nejčastěji), pořídil raději zbytečnou a nákladnou polní nemocnici, a namísto aby finančně motivoval a odměnil personál zdravotnických zařízení, po roce pláče, jak máme personální nouzi. Desetimilionový národ pokládá na lopatky pár tisíc nemocných, a všichni se tváříme, jak je to dopad covidu. Ne – ten jen tvrdě odhalil, jak na takové situace nejsme připraveni, a hlavně jak na ně neumíme logicky a moudře (a zákonně!) reagovat. Blamáž s „uzavřeným jarem“, zcela otevřeným létem, a pak šok, že ono se asi přece jen něco děje, to jen dokládá. Ostudu s očkováním a nedostatkem vakcín snad není třeba připomínat, večírkové a fotbalové akce celebrit také ne, zákaz některých léků je nepochopitelný… a tak dále a tak dále. (Kdyby starosta malé obce vyhodil peníze stylem ála ona nemocnice, postaví ho před soud. Tam “nahoře” se to přejde. Sto milionů sem, sto milionů tam….)

A k tomu všemu přistupuje právní balast. Který, jak vidno, neobstojí po dnešku ani před běžným soudem.

Ta nařízení a opatření se píší asi na koleně, a pak to s nimi tak dopadá. Část jich zrušil Ústavní soud, když prohlásil uzavření maloobchodů a služeb za protiústavní, přičemž řekl, že vlastně proti mimořádným opatřením zase až tak moc nemá, ale kdyby byla alespoň slušně odůvodněna, když odebírají lidem základním svobody. Třeba podnikat ve svém majetku a živit se vlastní prací.

A tak můžeme pokračovat. Dětem se bere vzdělání – je to v pořádku? Soud dnes řekl, že ne, a přikázal jednomu gymnáziu, aby pokračovalo ve výuce, protože zavření střední školy bylo protiústavní. Sportovcům se zakazuje sport. Je to v pořádku, když jde třeba o hru dvou tenistů přes síť, nebo vyjetí na kopec na lyžích vlekem? Odepírá se nám důstojně se stravovat, pečovat o sebe, v úvahách politiků se občas přestává vnímat naše soukromí a lékařské tajemství… Lze to? Je to legální? Když někdo umírá, ani nejbližší rodina za ním nesmí. Je to v souladu s právem na rodinu? A nese to vše skutečně odpovídající výsledky?

A to ještě nevíme, co se bude dít s pandemickým zákonem, který nám tak trochu obchází nouzový stav, a je tak účelový, že více účelový být nemůže. Ač je vydáván za úspěch, je to prohra pro principy právního státu – to, jak spatřil světlo světa, a co se s ním můžeme nadít.

To, že soudy rozhodují nadále nezávisle i v takto sledovaných věcech, je paradoxně pozitivním důkazem o tom, že nejsou pod taktovkou politiků, jak občas někdo tvrdí. Tedy právní stát zatím mrtev není.

Jen by měl zafungovat trochu dřív – už v tom, co se politikové rozhodují páchat, protože oním znásilňováním práva nám všem neuvěřitelně škodí. A nehovořím jen o financích, i když i na ty jistě jednou přijde řeč. Hovořím o chaosu, který vyvolávají, o tom, že ve změti protiprávních, protiústavních, nelogických a někdy trapných opatřeních se ztrácí ta rozumná, která by opravdu měla být přijata, a měla by fungovat. Protože ta dosavadní evidentně nefungují.

Tento chaos popírá samu základní zásadu práva, a to tu, že právo má být předvídatelné. Když včera platilo něco jiného než dnes, a zítra možná nebude platit to, co bylo kdysi rozhodnuto, protože soudy to zrušily, a nouzový stav nám sice končí, ale máme tu nový pandemický zákon, který ho tak nějak nahrazuje, ovšem jen za předpokladu, že ho schválí senát… A co když ho neschválí?

Svatá prostoto… Nebo možná raději všichni svatí?

Trvejme proto na tom, aby politikové museli dodržovat a ctít zákony tak, jako my, běžní lidé. A to i při vytváření zákazů, příkazů, nařízení, omezení, povinností…. A když neví, jak na to, aby nepřekročili hranici ústavnosti, aby to s právníky předem probrali. Protože co skutečně nepotřebujeme v době nekontrolovatelného viru, který si dělá, co chce, a ohrožuje naše zdraví, tak jsou to stejně nekontrolovatelní politikové, kteří si ve stejné době taky dělají, co chtějí, na nic se neohlížejí, a těmi protizákonnostmi ohrožují samu podstatu právního státu. To když vytvářejí svým občanům chaos a oprávněný pocit bezpráví, nebo chcete-li to lidsky, právní džungli. V ní taky sice platí chvíli právo silnějšího, stejně jako v tom pralese, ale jen dočasně. Protože jim to tak snadno neprochází. A děkujme za to. Zákony se musí ctít vždy, o to více v době ohrožení. Jsou obranou proti oné džungli. A diktaturám všeho druhu.

Proto nad nimi nemávejme rukou. Mohla by nás z té četnosti začít bolet – a pozor – to dnes není akutní péče.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 252 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)