berlinzed
14.8.2021
Kategorie: Historie

Berlínská zeď aneb komunisté rozpoutali teror, aby nakonec prohráli

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieLetos je tomu rovných 60 let, kdy ozbrojené složky tehdejší NDR začali v noci z 12. na 13. srpna 1961 stavět tzv. Berlínskou zeď, která měla zabránit obyvatelům východního Berlína v cestě za svobodou.

Byl to šok pro celý svět, když východoněmečtí pohraničníci začali hranici mezi dvěma Berlíny zpočátku osazovat ostnatým drátem a později na ní budovat masivní opevnění s cílem znemožnit obyvatelům komunistického východního Německa v odchodu na Západ. Bylo to však ono pověstné Pyrrhovo vítězství. On to totiž byl začátek konce soudruhů.

Tato zeď byla dlouhá 165 kilometrů a oddělovala svobodný Západní Berlín od porobeného Berlína, coby hlavního města tzv. Německé demokratické republiky. Při pokusu o její překonání zavraždili rudí zločinci více než 200 lidí.

Soudruzi z NDR neudělali chybu v tom, že stříleli za války do vzduchu, jak pravil Bolek Polívka ve filmu Pelíšky, ale v tom, že lidem nedokázali nabídnout lepší život než Západ. Až do postavení oné hrůzy v jednašedesátém roce se přes Západní Berlín dostalo za svobodou do Spolkové republiky Německo na tři miliony lidí z Východu.

Východoněmečtí komunisté a nejen tak Ti ukázali, že král je ve skutečnosti nahý. Oni se snažili celému světu namluvit, že socialismus je lepší než kapitalismus, lidem se v něm žije lépe a spokojeněji, ale povedl se jim pravý opak. Logicky se nabídla otázka, proč tedy lidé z tohoto zázraku utíkají pryč, když by se jim tam přece mělo moc líbit. V roce 1953 dokonce v sovětské okupační zóně, pozdější NDR, došlo k masovým stávkám dělníků, kteří protestovali proti nestále zvyšujícím se pracovním normám. Pozoruhodné je, že v západním Německu čili v SRN se žádná taková rozsáhlá pozdvižení nekonala. Jak se mohlo stát, že v údajném německém státě dělníků a rolníků, se Ti pracující tolik naštvali?

Důvod byl docela jednoduchý, lidé se v socialistických zemích měli daleko hůře než na Západě a toužili po lepším životě, který jim kapitalismus nabízel. Komunisté v této soutěži prohráli a ani se nepokusili v ní zvítězit čestným způsobem. Tedy tím, že by lidem zajistili podmínky pro lepší život, ale uchýlili se k zákazům a násilí. Pozor, vlády nejsou od toho, aby lidem zasahovaly do života, ale aby jim zajistily podmínky pro důstojný život ve svobodě a beze strachu.

Socialistické země ovládly krutost a diktatura, které jejich obyvatele zbavily svobody a přinesly jim život v ponižování a utrpení. Spisovatel Ludvík Vaculík pronesl, při příležitosti Palachova týdne v lednu 1989, kdy tehdejší Veřejná bezpečnost brutálně potlačila pokojné demonstrace v Praze na Václavském náměstí při příležitosti Jana Palacha, slavnou větu – Komunismus je bití. Berlínská zeď však už předtím dokázala, že nejen bití, ale i mučení a vraždění.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 892 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 2,65 out of 5)
Loading...
121 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)