Nějakou chvíli jsem – podobně jako Macchini – váhal, zda ji přejít mlčením nebo ne. Nakonec jsem se, z podobných důvodů jako on, rozhodl zveřejnit její český překlad.
Do té míry, do jaké se mi to podařilo ověřit, nejde o žádný hoax. Lékař toho jména existuje, pracuje tam, není známo, že by jeho účet na FB někdo hacknul. Jeho text převzala i větší média jako regionální vydání Corriere della Sera a Il Giornale.
Proto si myslím, že je na místě zprostředkovat jeho perspektivu i českým čtenářům. Je víceméně konzistentní s tím, co k nám proniklo z Číny, a nemyslím si, že by šlo o šíření paniky. Nakonec jde o zprávu z epicentra epidemie na evropském kontinentě, kde samotná italská vláda omezila veřejný život.
(Najdete-li chybu v překladu, dejte mi prosím vědět. Překládal jsem z anglického překladu a konzultoval přitom automatický překlad z italštiny pomocí Google Translate.)
Dále hovoří Daniele Macchini, šestého března 2020, Bergamo. Některé pasáže jsem vytučnil já.
V jednom z těch e-mailů, které neustále dostávám od vedení nemocnice, byl odstavec „jak se chovat zodpovědně na sociálních sítích“. Obsahoval nějaká doporučení, na kterých se všichni shodneme. Dlouho jsem uvažoval, co vlastně napsat o tom, co se tu děje, a jestli to vůbec napsat. Nakonec jsem usoudil, že nezodpovědné by bylo mlčet. Pokusím se tedy sdělit laikům, těm, kdo žijí v určitém odstupu od naší reality, co se děje v Bergamu ve dnech epidemie Covid-19. Chápu, že je potřeba zabránit panice, ale pokud nedokážeme rozšířit informaci o tom, co se děje a jak je to nebezpečné – a pořád vidím lidi, kteří ignorují doporučení a lidi, kteří se scházejí a stěžují si na to, že nemůžou do posilovny nebo zahrát si fotbal – běhá mi z toho mráz po zádech. Rozumím tomu, že vzniknou hospodářské škody a také mne to trápí. Po téhle epidemii bude těžké se zase „rozjet“.
Ale i tak, kromě toho, že ekonomicky ničíme svůj zdravotnický systém, chci upozornit na škody na veřejném zdraví, které nás pravděpodobně čekají, jsou důležitější, a jsem velmi znepokojen tím, že zatím nebyla ustanovena karanténa v oblastech Alzano, Lombardo a Nembro, i když to region požadoval. (Rád bych zdůraznil, že jde čistě o můj osobní názor.) Minulý týden jsem byl překvapen reorganizacemi, které v celé nemocnici proběhly, zatímco náš současný nepřítel se ještě skrýval ve stínu: jak se oddělení vyprázdnila, odložitelné činnosti byly přerušeny, jednotka intenzivní péče uvolněna a rozšířena o tolik lůžek, kolik jen šlo. Tahle náhlá přeměna vytvořila na chodbách nemocnice atmosféru přízračného ticha a prázdnoty, které jsme nerozuměli; čekání na válku, která ještě nezačala, a u které jsme si mnozí (včetně mě) nebyli jistí, zda přijde a s jakou zuřivostí. (Poznámka: všechny tyhle přípravy se děly bez pozornosti veřejnosti, zatímco v některých novinách se drze psalo, že soukromý sektor nic nedělá.)
Pořád si ještě vzpomínám na svoji noční službu před týdnem, kdy jsem si neodpočinul ani na chvíli a čekal jsem na telefonát z našeho oddělení mikrobiologie. Čekal jsem na výsledky testů našeho prvního podezřelého pacienta a přemýšlel jsem o tom, jaké důsledky to bude mít pro nás a pro nemocnici. Když o tom přemýšlím zpětně, moje rozrušení z jednoho možného případu bylo skoro směšné a nepřiměřené. Situace teď je dramatická. Jiné slovo mě nenapadá. Válka vypukla a bitvy zuří nonstop celé dny a noci. Jeden za druhým se nešťastní lidé objevují na pohotovosti. Mají daleko horší příznaky než komplikace chřipky. Neříkejte už prosím, že je to jen těžká chřipka. Za dva roky, které pracuji v Bergamu, jsem zjistil, že lidi nechodí na pohotovost bezdůvodně. Tentokrát taky ne. Dodrželi doporučení: týden nebo deset dní doma s horečkou, nechodit ven, aby se předešlo šíření nákazy, ale už to prostě nezvládají. Nemůžou dýchat, potřebují kyslík. Léků na tenhle virus je málo.
Průběh nemoci záleží na našem organismu. Můžeme jej jenom podpořit v situaci, kdy už nedokáže bojovat sám. Přiznejme si to: vesměs doufáme v to, že se naše tělo zbaví viru samo. Antivirové terapie jsou v případě tohoto viru ve stadiu pokusů a poznáváme jeho chování za běhu. Zůstat doma, dokud se symptomy nezhorší, nemá vliv na prognózu. Teď k nám nicméně dorazila dramatická potřeba nemocničních lůžek. Oddělení, která se předtím vyprázdnila, se teď rychle plní. Na cedulích, kde jsou jména pacientů a barevné označení podle toho, na které oddělení patří, je teď jenom červená barva, a místo chirurgického zákroku je tam napsána diagnóza, která je pořád stejná: oboustranný intersticiální zápal plic. A teď mi řekněte, který chřipkový virus způsobuje takovou tragédii.
Protože to je ten rozdíl (teď se dostanu k technikáliím): u klasické chřipky, kromě toho, že se nakazí menší množství lidí v průběhu měsíců, je míň komplikovaných případů. Jen tehdy, pokud virus zničí ochranné bariéry v našich dýchacích cestách a umožní baktériím, které normálně žijí v horních dýchacích cestách, aby zaútočily na průdušky a plíce, nastává těžší onemocnění. Covid-19 způsobuje banální chřipkové příznaky u mnoha mladých lidí, ale u mnoha starších (a nejen u nich) se rozvine skutečný SARS, protože virus dokáže vnikat přímo do plicních sklípků a infikuje je, čímž ztrácejí schopnost vykonávat svoji funkci. Výsledkem je plicní nedostatečnost, která je často vážná a po několika dnech hospitalizace nemusí stačit ani obyčejné podávání kyslíku. Je mi líto, ale jako doktora mě neuklidňuje to, že nejtěžší případy jsou starší lidé s jinými nemocemi. U nás je starých lidí nejvíce a je dost těžké najít někoho nad 65 let věku, kdo nebere aspoň prášky na vysoký tlak nebo na cukrovku.
Taky vás můžu ujistit, že když vidíte mladé lidi intubované na jednotkách intenzivní péče, nebo ještě hůře v ECMO (přístroj pro ty nejhorší případy, který vysává krev, okysličuje ji a vrací ji do těla, v naději, že se plíce zase uzdraví), veškeré sebevědomí ohledně toho, že jste mladí, vás přejde. A pořád se přitom najdou lidi na sociálních sítích, kteří se chlubí, jak jsou stateční, ignorují doporučení, protestují, že jejich normální životní zvyky dostaly dočasnou stopku – ačkoliv kolem probíhá katastrofální epidemie. Už nejsme chirurgové, urologové, ortopedi, jsme jenom lékaři, součást jednoho velkého týmu, čelícího vlně tsunami, která nás zavalila.
Případy se množí, denně máme 15 až 20 nových hospitalizací z toho samého důvodu. Výsledky z laboratoře chodí jeden za druhým: pozitivní, pozitivní. Pohotovost se hroutí. Improvizujeme, všichni pomáhají na pohotovosti. Rychlý brífink ohledně toho, jak se užívá počítačový systém a o pár minut později už jsem zase dole, vedle dalších vojáků na téhle válečné frontě. Na počítačových obrazovkách stojí pořád to samé: horečka, dýchací obtíže, horečka, kašel, nedostatečná funkce plic a tak dále. Vyšetření a radiologie s pořád těmi samými závěry: oboustranný intersticiální zápal plic. Všichni potřebují hospitalizaci, někteří potřebují intubovat a jdou rovnou na jednotku intenzivní péče. Pro některé už je pozdě. Intenzivní péče je plná a vytváříme nové. Každý dýchací přístroj má cenu zlata: používáme přístroje z operačních sálů, kde teď utichla všechna odložitelná aktivita, a z operačních sálů se staly nové jednotky intenzivní péče.
Je až neskutečné, nebo aspoň tady, v případě nemocnice Humanitas Gavazzeni (kde pracuji), jak vůbec bylo možné zorganizovat a připravit v tak krátkém čase zdroje pro zvládání katastrofy těchto rozměrů. Každé rozdělení lůžek, místností, personálu, směn a úkolů se každý den znovu přehodnocuje, abychom našli ještě více možností. Dříve prázdná „oddělení duchů“ jsou teď plná a dělají pro své pacienty všechno, co můžou, ale začíná nás schvacovat vyčerpanost. Všichni jsme vyčerpaní, vidím příznaky vyčerpání i na tvářích, na kterých jsem jej dříve neznal. Vidím lidi, kteří zůstávají na místě i když skončí jejich přesčas. Vidím solidaritu od kolegů, kteří zajdou za internisty a ptají se jich, co můžou udělat, nebo se nabídnou převzít čerstvě přijatého pacienta. Doktoři posunují postele a převážejí pacienty, podávají léky místo sester. Plačící sestry, protože nedokázaly zachránit každého, záznamy vitálních funkcí pacientů, ve kterých už je zapsán jejich definitivní osud. Už nemáme žádné směny ani rozvrhy služeb.
Náš společenský život přestal existovat. Před několika měsíci jsme se s manželkou rozešli a ujišťuji vás, že jsem se vždycky snažil o to, vidět svého syna, i po noční směně, i kdybych kvůli tomu šel spát později. Ale už skoro dva týdny jsem dobrovolně bez kontaktu se svým synem i dalšími rodinnými příslušníky, protože se bojím, že je nakazím, a že oni pak nakazí moji starou babičku nebo jiné příbuzné, kteří mají zdravotní problémy. Mám pár fotek svého syna, dívám se na ně se slzami v očích, dokázali jsme udělat pár videohovorů.
Mějte taky trpělivost. Ano, nemůžete jít do divadla, muzea nebo do posilovny. Buďte milosrdní vůči těm zástupům starých lidí, které byste mohli zabít. Vím, není to vaše vina, ale vina těch, kdo vás přivedli na myšlenku, že se to přehání. A i tohle svědectví se lidem, kteří žijí daleko od epidemie, může zdát jako přehánění. Ale prosím vás, poslechněte nás, opouštějte domov jenom v naprosto nezbytných situacích. Nechoďte davově do supermarketů pro zásoby, to je to nejhorší, když se koncentrujete, pak vzrůstá riziko nákazy od lidí, kteří ani nevědí, že jsou infekční. Můžete tam jít mimo špičku. Máte-li obyčejnou roušku (dokonce i takovou tu pracovní), vezměte si ji. Neshánějte FFP2 a FFP3. Ty jsou určeny nám a začínáme jich mít nedostatek. Už teď jsme museli optimalizovat jejich použití jen pro některé situace, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace vzhledem k tomu, že je jich všeobecně málo. Kvůli nedostatku ochranných prostředků jsme já a moji kolegové neustále vystaveni riziku nákazy, i přesto, že se snažíme. Někteří kolegové už nakazili svoje příbuzné a někteří jejich příbuzní už bojují o život. Jsme tam, kam byste se báli vkročit. Snažte se o to, abyste sem vkročit nemuseli.
Řekněte svým starým či nemocným příbuzným, ať zůstanou doma. Doneste jim potraviny. My takovou možnost nemáme, je to naše práce. To, co v posledních dnech dělám, není vlastně moje zaměření, ale dělám to i tak a budu to dělat tak dlouho, dokud budou splněny základní principy: pomáhat nemocným, aby se cítili lépe a uzdravovali se, nebo aspoň zmenšit utrpení a bolest těch, kteří se uzdravit nemohou. Moc se nebavím s lidi, kteří nás dnes označují za hrdiny a ještě včera nám nadávali a podávali na nás stížnosti. Jakmile všechno přejde, zase nám budou nadávat a podávat na nás stížnosti. Lidé zapomínají rychle.
A dnes nejsme ani hrdinové, je to naše práce. Už dřív jsme riskovali každý den: když ponoříme ruce do krvavého břicha někoho, o kom ani nevíme, jestli má HIV nebo žloutenku typu C. Děláme to i tehdy, když víme, že HIV nebo hepatitidu C mají. Když operujeme pacienta s HIV a pak měsíc bereme prášky, ze kterých je nám celý den na zvracení. Když se strachem otevíráme výsledky krevního testu potom, co jsme se omylem píchli jehlou, a doufáme, že tam nic nebude. Je to naše práce a naše emoce, dobré či špatné, musíme s nimi žít. Naším konečným cílem je být užitečný každému. Teď ale zkuste něco takového taky: svými činy můžeme ovlivnit životy či smrt několika desítek lidí. Vy, svými činy, ovlivníte daleko více lidí. Prosím, sdílejte tuto zprávu. Musíme rozšířit povědomí o tom, co se tu děje, aby to nezachvátilo celou Itálii.
Co k tomu napsat ? Jen se jim poklonit !
Ano, stoprocentní souhlas.
A taky důvod se pořádně nas rat, jak nás ty zkur vené sdělovací prostředky informují o tom, že je to jenom rýmička.
Kdyby tohle uveřejnili včas, tak si myslím, že kromě sebevrahů by do zasažených oblastí nikdo nejel.
Ano, a doufám, že si toto pečlivě přečtou všichni, co se holedbali v článku o pokutě tří miliónů, v čele s hrdinným synkem paní Heleny Novotné, co se vrátil honem z Itálie do Čech před půlnocí v den s příkazem karantény, aby honem utíkal do práce. .. Jak se asi takovým žije, když nakazí starého souseda, a ten umře, udusí se? Ale takoví nejspíš nemají ani svědomí, ani ten nejubožejší smysl pro zodpovědnost…
no, asi to nebude nic peknýho, me je 50 a nemocnej sem dost i bez koronaviru. lek na to neni, takže je to v rukách božích. nemyslim si, že se dá před tím někam utect. už je to na celym světe. co se má stát se stane. amen.
Protože máš kecy jako puberták.
Konečně lidi začínají chápat, že to není sranda. Virus se mimochodem šíří i očima, nejen sliznicemi, kapénka vám sedne na oko a už to jede. Hubí ho ale UV záření, tedy sluníčko které má i UV složku nebo v budovách horské sluníčko. Kdo máte na půdě staré horské slunko, tak ho oprašte, může se hodit.
Němci zabavili kontejner s výbavou pro slovenské nemocnice pro sebe! Jak je tohle možné?
https://www.hlavnespravy.sk/paska-upozornuje-ze-nemecke-urady-zhabali-ochranne-prostriedky-nasich-zdravotnikov-lajcakovo-ministerstvo-mlci-pellegrini-ma-strohe-informacie/2079166
Upozornit na nutnost izolovat rizikové skupiny obyvatel (staří, nemocní), se mělo hned, jak se virus dostal do Evropy. To, že se tak nedělo, byla zásadní chyba. O to spíš, že třeba děti jsou většinou bez jakýchkoli příznaků. Pak může dítě nakazit svoje prarodiče, což později vede k fatálním důsledkům. Samozřejmě, je-li bez příznaků, dojde k tomu nevědomky. Právě absence příznaků u lidí s velmi dobrou imunitou může být hlavním důvodem toho, že se virus tak rychle šíří.
Jak byste ty lidi chtěla izolovat ?
Kde jsem to viděl z číny, něco jako sněžné dělo a dezinfikují ovzduší měst. Protože protože. Asi být za dveřmi nestačí ale musí udělat celý objem v místě nákazy.
Jak? Prostě nákupy by jim někdo nosil (sociální služby, příbuzní, ale bez přímého kontaktu), jinak by byli doma nebo v nemocnici apod. Domovy důchodců – zákaz návštěv a personál testovaný, musel by nosit v kontaktu roušky a rukavice. Prostě co je třeba, aby se maximálně eliminovala možnost, že se nakazí ti, kdo jsou nejvíc ohrožení – nemocní a staří. Beztak už s tím teď začínají, ale pro mnohé z nich už je pozdě.
No nevím , starší sousedka měla jít na operaci se zuby, byla normálně zdravá , bez rýmy , teploty a i když byla objednaná, tak ji odmítli přijmout ! Je tu asi 2 miliony starobních důchodců .
Každý je hrdina, dokud to nezažije sám. Před týdnem se posmívali těm, kteří si nakupují aby nemuseli ven, až to bude zlé. Ale, že méně lidí venku i jinde, tím méně nákazy, to nikomu nedochází? Horší je situace, že lidi musí do práce a jsou plné busy, vlaky. Asi se tomu nevyhneme. Těžko hodnotit. Která svině dokázala tohle pustit mezi lidi? Zjistíme to někdy?
podle mě je ted v nejvetší pohodě kalousek, protože ta svině vyzabíjí svým dechem všechny viry v okruhu 30 metru
Ten pěstuje lihu přátelskou probiotiku. A ta abstinenty zrychtuje jak financtr česko.
no,tak jestli je to pravda,tak aspon víme kdo nám tady vládne skupina ubožáků,která kvůli koruně nechá pochcípat celej národ.Jenže ono je to dvojsečný-pokud je to blbost,tak na základě paniky můžou udělat vlády které evidentně jdou proti lidem(vidíme to všude) celosvětově takovej bordel,že si to nedokážeme ani představit,ani si nikdo neprdne aby neměl povolení,zruší prachy a je po zbytku svobody,něco řeknete co se nehodí a digitálně vás zničí a ještě o nálepkují,že jste rasista,fašista,xenofob,fanatik kterej se nechce nechat v zájmu všech čipovat a tak dále,bacha!!!
jedno je jasný,že media dělají všechno možný,jen objektivně neinformují a protože to nedělala prakticky nikdy,no tak se není čemu divit,tv budou mlet jen to co povolí král a jeho parta v bruselu a vlastně všude,jedni nechtěj paniku za každou cenu a druzí ji za každou cenu dělají,dle toho z čeho zrovna která zasr.aná skupiná má víc peněz
třeba je k zamyšlení,že babiš nařídil kdo nebude respektovat karanténu,tak zaplatí pokutu 3 melouny,najednu stranu jako dobrý a na druhou z toho mrazí a je to silně divný,protože to stejně v dnešním šíleným světě nemaj šanci zastavit,ale vyhrožovačka už začla
Zásadní problém je s dětmi ty jsou ryzí přenašeči pokud nezavřeme školy virus zasáhne celou populaci skrze děti jež budou bez příznaků zásobovat populaci virem ve škole si to naočkují a končíme BABYŠ z ANO čumí jak trubka směje se , ale nedošlo mu že školy už měl zavřít :(
Naopak , děti by měli ve škole bydlet a dodržovat karanténu , jinak se budou poflakovat po ulicích a nemoc roznášet !
Tak jsem zjistil, že jsem byl také “hrdina”!
Musím si pořídit nějakou roušku přes čenich, kašlu na lidi
je to typický kontravirus