BENES DEKRETY
7.1.2022
Kategorie: Historie

Benešovy dekrety opět na scéně?

Sdílejte článek:

JIŘÍ WEIGL

weiglBenešovy dekrety opět na scéně? Tato politická karta se opět objevuje. Tentokrát se o její probuzení postarala komentátorka Českého rozhlasu a někdejší emigrantka a pracovnice Rádia Svobodná Evropa v německém Mnichově Lída Rakušanová. Vyzývá k jejich zrušení a nepřímo je označila za plevel českého právního řádu. Proti jakýmkoli debatám o jejich osudu se pro ParlamentníListy.cz ostře vyslovil exkancléř prezidenta Klause doktor Jiří Weigl, který se v roce 1997 přímo podílel na vyjednávání o textu Česko-německé deklarace.

Fialova vláda hodlá podle komentátorky Lídy Rakušanové propásnout jedinečnou šanci, jak se zbavit Benešových dekretů. Nový kabinet prý totiž připravuje seznam několika tisíc zákonů, které jsou nepotřebné či nadbytečné, a hodlá je zrušit. Rakušanová zpochybňuje, že by dekrety měly v současné době „významné politické či mezinárodní dopady“. Prý je to naprosto bezpředmětné.

Naopak prý čeští politici Benešovy dekrety zneužívají k „bezostyšné manipulaci s voliči“. Čestnou výjimkou, která to nedělá, jsou podle slov někdejší emigrantky pouze lidovci. Připomeňme, že to byli v minulosti právě politici KDU-ČSL, kteří během svých vládních mandátů s oblibou jezdili na srazy Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Šlo například o exministra kultury Daniela Hermana či tehdejšího šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. Dřívější šéf lidovců Marek Výborný se zase přimlouval za to, aby sudetští Němci vedení známým Berndem Posseltem mohli uspořádat jeden ze svých srazů v České republice.

Lída Rakušanová ve svém komentáři při výzvě o vymazání Benešových dekretů používá termín „odplevelení“ Sbírky zákonů a elegantním zbavení se této právní normy.

Proti jakékoli snaze oživovat diskusi okolo Benešových dekretů se v komentáři pro ParlamentníListy.cz staví bývalý kancléř a současný výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl, který se v roce 1997 v pozici šéfporadce premiéra Václava Klause podílel na přímých vyjednáváních o textu Česko-německé deklarace.

Co se týče aktuální kauzy, podle doktora Weigla je pokus opětovně zahájit debatu o potřebnosti či nepotřebnosti dekretů prezidenta Beneše příkladem absolutní politické slepoty a ignorantství. „Nejde pouze o známý fakt, že tragická historie se dávno stala a nedá se žádným způsobem odestát, nedá se prožít znovu, že s historií se můžeme pouze smířit, nikoliv se snažit ji odehrát znovu nějak jinak a lépe. Nelze oddělit příčiny a následky tragédií, nelze vytvářet nové křivdy. Dobře víme, kolik zla a problémů neustálé vytahování sporu o výklad historie přineslo, máme v paměti, jak jednostranné omluvy a naivní gesta a z nich plynoucí nároky druhé strany česko-německé vztahy až do uzavření Česko-německé deklarace Václavem Klausem a Helmutem Kohlem komplikovaly,“ míní exkancléř Václava Klause.

„Znovu se snažit toto nebezpečné téma oživovat právě teď, když česko-německé vztahy čeká zásadní zkouška a možná i krize, je nepochopitelné. Tato zkouška souvisí s bezohledným a nekompromisním prosazováním tzv. Green Dealu a na něj navázaných dalších projektů s drtivým negativním dopadem na českou ekonomiku i životní úroveň našich občanů novou německou vládou. Pokoušet se za této situace ještě rozbouřit vášně ve vztahu k minulosti považuji za krajně nezodpovědné,“ uvádí důrazně Jiří Weigl.

Připomíná, že samo Německo se brání snahám otevírat témata druhé světové války a s ní spojených zločinů proti objevivším se polským nárokům na reparace. „Neoživovat tragickou minulost by mělo být i naší prioritou. Dnešní všestranně složitá situace kolem nás vyžaduje z naší strany pevné a racionální postoje k obhajobě českých zájmů, nikoliv vytahování starých křivd a vyvolávání vášní ani kapitulantskou protektorátní servilitu,“ konstatuje doktor Weigl pro ParlamentníListy.cz.

V době vyjednávání Česko-německé deklarace v roce 1997 se doktor Weigl coby šéf poradců tehdejšího premiéra Václava Klause podílel na dolaďování jednotlivých formulací a slov v tomto dokumentu. Patří tedy k několika málo lidem, kteří se podíleli na budování moderních česko-německých vztahů na té nejvyšší úrovni.

„Dokument byl z naší strany původně připravován Ministerstvem zahraničních věcí, ale v určité chvíli jsem jeho přípravu převedl do gesce předsedy vlády. A byl to Úřad vlády, konkrétně šéf mých poradců Dr. Weigl, kdo v závěrečné fázi – spolu s Kohlovým důvěrníkem Bitterlichem – dolaďoval jednotlivé formulace a slova,“ řekl k tomu dříve sám tehdejší předseda vlády a pozdější prezident Václav Klaus.

Komentátorka Lída Rakušanová, která s výzvou vládě na zrušení Benešových dekretů přišla, odešla po okupaci v roce 1968 do emigrace a pracovala v Rádiu Svobodná Evropa v německém Mnichově, který je mimochodem sídlem Sudetoněmeckého landsmanšaftu. V Německu studovala germanistiku a slavistiku, v minulosti hojně přispívala do řady německých médií. V letech 1998–1999 byla členkou části Koordinační rady Česko-německého diskusního fóra. Nyní pravidelně komentuje české i evropské politické dění.

Celý text PhDr. Jiřího Weigla, CSc., pro ParlamentníListy.cz, který napsal v reakci na několik položených otázek:

Pokoušet se znovu a právě v této době oživovat diskusi kolem tzv. Benešových dekretů je příkladem absolutní politické slepoty a ignorantství ze strany těch, kteří s touto myšlenkou opětovně přicházejí. Nejde pouze o známý fakt, že tragická historie se dávno stala a nedá se žádným způsobem odestát, nedá se prožít znovu, že s historií se můžeme pouze smířit, nikoliv se snažit ji odehrát znovu nějak jinak a lépe. Nelze oddělit příčiny a následky tragédií, nelze vytvářet nové křivdy. Dobře víme, kolik zla a problémů neustálé vytahování sporu o výklad historie přineslo, máme v paměti, jak jednostranné omluvy a naivní gesta a z nich plynoucí nároky druhé strany česko-německé vztahy až do uzavření Česko-německé deklarace Václavem Klausem a Helmutem Kohlem komplikovaly.

Znovu se snažit toto nebezpečné téma oživovat právě teď, když česko-německé vztahy čeká zásadní zkouška a možná i krize, je nepochopitelné. Tato zkouška souvisí s bezohledným a nekompromisním prosazováním tzv. Green Dealu a na něj navázaných dalších projektů s drtivým negativním dopadem na českou ekonomiku i životní úroveň našich občanů novou německou vládou. Pokoušet se za této situace ještě rozbouřit vášně ve vztahu k minulosti považuji za krajně nezodpovědné.

Samo Německo se brání snahám otevírat témata druhé světové války a s ní spojených zločinů proti objevivším se polským nárokům na reparace. Neoživovat tragickou minulost by mělo být i naší prioritou. Dnešní všestranně složitá situace kolem nás vyžaduje z naší strany pevné a racionální postoje k obhajobě českých zájmů, nikoliv vytahování starých křivd a vyvolávání vášní, ani kapitulantskou protektorátní servilitu. 

  • PL
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 456 times, 6 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)