180731-donald-trump-tampa-rally-ac-836p_256e1bc03002609649845d404b98a941.fit-760w
10.8.2020
Kategorie: Politika

Běloši volí Trumpa

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPrůzkumy preferencí mezi americkými bělochy vyznívají pro stávajícího prezidenta Donalda Trumpa stále příznivě. Latinoameričané a Afroameričané naopak podporují kandidáta Demokratické strany.

Naprostá většina analýz volebních preferencí z USA je převzata z webu 270towin. Velká pozornost se s médiích věnuje volebním preferencím bělošské dělnické třídy. Ta totiž může velmi významným způsobem ovlivnit konečný výsledek prezidentských voleb.

Nejprve se ale vraťme k výsledku minulých prezidentských voleb v roce 2016. Ty, jak známo, vyhrál ke zděšení všech amerických pokrokových médií Donald Trump. V amerických médiích pak byla rozehrána hra o ruském vlivu na výsledek voleb, a to díky poslednímu významnému rozhodnutí končícího prezidenta Baracka Obamy. Poté následovaly dva roky mediální masáže americké veřejnosti o tom, že k vítězství Trumpa přispěla podvratná činnost Ruska. Tak zvaná Muellerova komise ale nakonec vydala mnohasetstránkovou zprávu, která spolupráci Trumpa s Ruskem před volbami nepotvrdila. Žádné seriózní vysvětlení porážky Hillary Clintonové se v médiích neprobíralo snad kromě zjištění, že pro Trumpa hlasoval americký středozápad s tím, že právě v těchto regionech došlo k negativnímu vývoji v tradičních amerických oborech.

Co se současné situace předvolebních Spojených států týče, snad nejobsáhlejší zpravodajství s výsledky průzkumů jak celostátních (tak zvaných národních) i v jednotlivých amerických státech poskytuje web 270towin. Některé agentury provádějí průzkumy i podle rasového rozdělení USA. A právě tyto průzkumy jsou zřejmě klíčem k pochopení toho, jak moc je současná situace v USA v éře Black lives matter polarizovaná. Pokud by k volbám přišli právě a jenom běloši, Trump by měl vítězství v kapse. Pokud by naopak k volbám přišli jenom Latinoameričané a Afroameričané, vyhrál by kandidát Demokratické strany. Právě tyto voličské skupiny totiž ve své převážně většině tvrdí, že budou volit jakéhokoliv kandidáta Demokratické strany. Joe Biden, jehož nominace do voleb za Demokratickou stranu je prakticky jistá, tak může počítat s převážnou většinou hlasů Latinoameričanů a Afroameričanů. Nastává tedy kardinální otázka: Kolik bělochů, Afroameričanů a Latinoameričanů nakonec dorazí k volbám, podle toho se bude odvíjet výsledek voleb.

Zatím o něco příznivěji vychází volební účast u bělochů. Podle USAFACTS se účast bělochů nehispánského původu pohybuje kolem 66 %, bělochů včetně hispánského původu kolem 63 % a černochů kolem 60 %. Nejhorší volební účast mají Američané asiatského původu a Hispánci – pod 50% volební účasti. V amerických pokrokových médiích se ale široce komentuje vzestup počtu voličů Latinoameričanů i Afroameričanů, což mezi roky 2016 a 2020 může být až jeden milion nových voličů. Právě vzestup počtu voličů těchto dvou skupin, pokud by byl doprovázen i jejich vysokou účastí ve volbách, by rozhodně pomohl Bidenovi vyhrát volby.

Pro stávajícího prezidenta je zase nesmírně důležité přesvědčit bílé Američany, že je v jejich zájmu co největší volební účast, pokud si chtějí udržet postavení na společenském žebříčku v USA. Zajímavá je proto analýza President Trump is losing support among young white working class voters. Autor si v ní všímá poklesu voličské přízně mezi mladými bělochy – příslušníky dělnické třídy – pro Trumpa. Nicméně, onen pokles není nijak dramatický.

Preference bělochů dělnické třídy podle stáří

věk 18-39 40-64 65+
Pro Trumpa 55 % 66 % 62 %
Pro Bidena 40 % 32 % 35 %

Největší podpoře se Trump těší u bělochů starších 40 let, důchodci v této skupině si podporu Trumpa udržují, zatímco běloši mezi 18 až 39 lety podporují Trumpa nejméně. I tak je to ovšem stále s rozdílem patnácti procentních bodů. Další zprávy pak hovoří o tom, že klesá v této skupině Trumpova podpora u bílých žen pracujících v dělnických profesích.

Joe Biden nedávno označil Trumpa jako prvního rasistického prezidenta. To je zcela jistě novinářská zkratka, protože v americké historii jistě byli prezidenti, kteří v otrokářském systému do poloviny 19. století neviděli žádný problém. Pomocí stejné novinářské zkratky bychom pak mohli voliče Donalda Trumpa, a právě zejména onu bělošskou dělnickou třídu, označit jako „rasistickou“. Mimochodem, některé analýzy o volbách z roku 2016 hovoří o tom, že si Clintonová vůbec nepomohla označováním voličů Trumpa jako xenofobů a rasistů. Přesto Biden opět vytahuje stejnou rétoriku – ubral jen procenta. Tvrdí totiž, že v USA žije 10-15 % „špatných lidí“, rasismus si ale ponechal.

K rasovému problému v USA pak lze dodat i toto. Ukazuje se, že 8 let vlády prezidenta Baracka Obamy z afroamerického etnika, společnost ve Spojených státech nijak zásadním způsobem neproměnilo. Vypadá to spíše na to, že média podlehla atmosféře, kterou sama vyvolala, a to, že už je v USA po rasové stránce vše vyřešeno. Jde pak o to, zda bombastické změny ve stylu psaní černochů s velkým počátečním písmenem, bílou americkou populaci dělnické třídy nevystraší natolik, že k volbám půjde ve zvýšeném počtu.

A ještě jeden poznatek stojí za zmínku. Zatímco voliči Trumpa chtějí ve své většině volit tradičně do uren, voliči Bidena v převážné míře podporují hlasování poštou. I to je důvod sporu mezi demokraty a republikány. A souhlasím naprosto s tím, že korespondenční hlasování a přímá volební účast je něco, co nejde příliš dohromady. Ještě před vypuknutím pandemie se zdálo, že Trump vyhraje s převahou. Hospodářská krize způsobená pandemií nahrála do karet demokratům. Přesto ale i za této situace si mírná většina amerických voličů udržuje názor, že Donald Trump mandát obhájí. Uvidíme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 841 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.