lukasenko
13.8.2020
Kategorie: Politika

Běloruský Erdogan

Sdílejte článek:

VIDLÁK

 

Alexandr Lukašenko vyhrál drtivě běloruské prezidentské volby. Dostal přes osmdesát procent hlasů. Jeho hlavní protikandidátka Ciganovská dostala kolem deseti procent. Opozice výsledky voleb neuznala, vyzvala lidi k demonstracím a od té doby se v Minsku tak nějak střílí, létají petardy, dýmovnice, slzný plyn a už jsou i nějací mrtví.

 

I u nás se vše probíralo. Mluvilo se o dalším Majdanu, řešila se role protilukašenkovské a vždy demokratické opozice,  tož věnujme tomu jeden celý den a prokydejme to pořádně.

První věc na kterou chci upozornit, že jsem zatím nikde po serverech i televizích nezaznamenal, že by se takhle drsňácky demonstrovalo někde jinde než v Minsku. Pokud je to jinak, omlouvám se. Jako by Bělorusko ani žádné jiné město nemělo. A vůbec, vybaví se vám nějaké jiné město, když se řekne Bělorusko?  To je také první rozdíl oproti Ukrajině.

V Minsku tamní chvilkaři demonstrují a Lukašenko mluví o české stopě v destabiizaci jeho země, místo aby se poučil od Babiše. Náš Andrej nechává chvilkaře na pokoji, jsou mu úplně ukradení a zřejmě jim to už došlo… mohou se třeba udemonstrovat a neděje se nic. Žádná policejní brutalita, žádné fotky krásné zkrvavené prsaté slečinky v bílých šatičkách.

Na Ukrajině se proti Janukovičovi demonstrovalo v celé západní polovině. V té východní to bylo naopak, ale neomezovalo se to jen na hlavní město. Střílelo se, hořeli lidé a bylo to velmi zlé.

Další věcí je, že v Bělorusku je jen jeden šéf – Lukašenko. Tam na žádné rozdělení sfér vlivu nedošlo. Bělorusko se víc podobá dnešnímu Turecku než Ukrajině. Má v čele jednoho drsňáka, který si už dávno upevnil moc, dávno si zajistil loajalitu mocenských struktur a doma proti sobě nemá nikoho doopravdy vlivného, mocného a bohatého. Jeho nepřátelé jsou za hranicemi, nikoliv doma.

Na Ukrajině to bylo poněkud jinak. Tam už dlouho vládli víceméně různí mocipáni a všichni si hráli na to, že existuje centrální vláda v Kyjevě. Když pak došlo na skutečnou krizi, ukázalo se kolik je na Ukrajině států ve státě.

Takže Lukašenko si demonstrace postupně potlačí, pár lidí zřejmě ještě postřílí, hodně jich zatkne, někteří zmizí navždy, další dostanou dlouhé tresty a vlastně největší ztráta kytičky hrozí Lukašenkovi ze zahraničí. Sankce a tak… to je dneska moderní.

Zbožné přání našich novinářů o změně režimu za něco demokratického a mnohem lepšího než co tam mají teď, je totální nesmysl co se jen tak nenaplní. Bělorusko není Ukradina a Lukašenko není Janukovič. I když se budou předhánět v líčení černými barvami, nezmění se nic. Lukašenko je pevně v sedle.

A teď z opačné strany…

Lukašenko se dlouho profiloval jako ruský spojenec non plus ultra, což trvalo až do ruského záboru Krymu. Nevím, co si tenkrát s Putinem řekli, ale najednou začal Lukašenko dělat agresivnější a samostatnější zahraniční politiku. Dokonce si vysloužil příznivé ohlasy z naší demokratické Evropy i z USA.  Třeba si do té doby myslel, že je něco víc než jen obyčejný podržtaška  pak zjistil, že Putin za svojí podporu tu a tam i něco chce.

Pak se Lukašenko začal s Ruskem dohadovat o cenu ropy, chvílemi naopak zase budil dojem brzkého sjednocení s Ruskem a pak zase to vypadalo téměř na roztržku. Nepřipomíná vám to Erdogana? Takové zkoušení, co ještě může a co už ne? Takové dupání rozmazleného fracka, který neví, co by chtěl, ale nedá pokoj, dokud to nedostane?

Živě si představuju všechny ty západní diplomaty, kteří Lukašenka podporují v tom, aby Putina hodil přes palubu a dal se na Západ, protože tam je to lepší. Aby Lukašenko přeťal spojenectví s Putinovou říší zla. Ale dopadlo to jako obvykle. Nabídky nebyly myšleny vážně a Lukašenko se teď přesvědčuje o tom, že měl jen sehrát roli užitečného nástroje proti Rusku a jakmile to prokoukl, hned se našlo dost jiných užitečných nástrojů proti Lukašenkovi, které teď musejí zdrhat ze země, případně byli rovnou vyvezeni a nehodlají se vrátit.

Mimochodem, pokud tu Cigánovou nechal vyvézt sám Lukašenko, tak to byl geniální tah. Holka pak na videu lomí rukama a říká těm, kteří v ulicích nasazují zdraví a životy za její ideály, že se bojí a že se nemůže vrátit. Až se to mezi demonstranty rozšíří, velmi rychle toho nechají a začnou sami sebe přesvědčovat, že při trošce štěstí se nezjistí, že u toho byli.

Co Lukašenkovi zbývá? Putin. Který ho v klidu nechal vyřvávat o samostatnosti, v klidu ho nechal hokynařit o cenu ropy, nepípl ani slovo, když Lukašenko oznamoval že je Rusko vlastně ee. Nechal trucovitého frajírka vykřičet, nechal ho ať si užije svoje blbé nápady a nechal ho, aby si teď vychutnal důsledky.

Neuplyne ani měsíc a Lukašenko bude sedět u Putina v Kremlu, tam mu Gosudar otecky vynadá, vše si vyříkají, Lukašenkovi bude odpuštěno, vše se vrátí do starých kolejí a Lukašenko bude rád, že se může spolehnout alespoň na Putina, když mu Pompeo s Macronem a Merkelovou naopak zapalují Minsk pod nohama.

Lukašenko se teď poněkud ošklivým způsobem dozvídá, kdo jsou jeho skuteční přátelé a kdo jsou jeho skuteční nepřátelé. Ale v obou případech je má za hranicemi, nikoliv doma. Doma je stále ještě svrchovaným pánem, autoritářem první kategorie kterého žádná demonstrace nesvrhne.

Výsledkem bude zase oslabení Západu, protože mu další vládce nebude moci přijít na jméno, nebude mu věřit a posadí se ke stolu s těmi, co jsou na tom stejně. Co ho nechtějí svrhnout a chtějí s ním jen dělat byznys bez přívlastků. Od včerejších skoro přátel dostane Lukašenko naložené nějaké sankce a Putin se opět chechtá, až z Kremlu padají cihly, protože další nezdárný syn se kajícně vrací domů, že už bude hodný.

A opět si všimněte… Putin nemusel dělat nic. Zdá se, že s věrolomností nás v Ojrópě a USA už počítá jako s konstantou. Vyšlo mu to s Erdoganem, vychází mu to s Haftárem, vychází mu to s Lukašenkem… Jak říkal Karel Čapek… diktátor je zpravidla poctivější než demokrat.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 977 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.