lukasenko
18.8.2020
Kategorie: Politika

Bělorusko 2020 jako Československo 1968 nebo 1989?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonAndrej Babiš vyjádřil přání, aby se politická situace v Bělorusku vyřešila podle scénáře „Sametové revoluce“ v Československu roku 1989, nikoli podle výsledku „Pražského jara“ z roku 1968.

Bělorusko je zemí, v níž od roku 1994 vládne prezident Alexandr LukašenkoV současnosti Bělorusku vládne prezident Alexandr Lukašenko, který nečekaně zvítězil ve volbách v roce 1994, zejména díky svému protikorupčnímu programu, a od té doby posílil svou pozici. V prezidentských volbách v roce 2006 mu byli protikandidáty společný kandidát běloruské opozice Aljaksandar Milinkevič, Sjarhej Hajdukevič a další nezávislý kandidát opozice Aljaksandar Kazulin. Ten byl před volbami zatčen, obviněn z výtržnictví a odsouzen na 5,5 roku do vězení. V roce 2010 se konaly další prezidentské volby, ve kterých získali Lukašenkovi protikandidáti zisk v hodnotě jednotek procent. Opozice označila volby za zmanipulované, následovaly pokojné demonstrace, které režim tvrdě rozehnal a hlavní představitele (včetně několika prezidentských protikandidátů) uvěznil. Další prezidentské volby se konaly 9. srpna 2020 a Lukašenko v souvislosti s nimi čelí nebývalé aktivitě občanské společnosti. Bělorusům je právo na svobodné volby a na pokojný protest upíráno už 26 let. Během sbírání podpisů pro nezávislé kandidáty byly desítky lidí zatčeny a obviněny z výtržnictví. Občané, kteří pokojně protestují a dožadují se, aby jim stát zajistil právo na svobodné demokratické volby, jsou pravidelně unášeni, zatýkáni a odsuzováni k několikatýdennímu pobytu ve vězení. Běloruská menšina žijící v Čechách se proto obrátila otevřeným dopisem na českého premiéra a předsedy obou sněmoven, aby legitimní požadavky běloruských občanů na svobodné volby podpořili.

Po posledních volbách, v nichž podle oficiálních výsledků získal Lukašenko přes 80 % hlasů, se proti němu vzedmula obrovská vlna nespokojenosti. Nejprve se totiž demonstrace proti výsledkům voleb pokusila běloruská policie „řešit“ tvrdými zásahy proti demonstrujícím a zatýkáním. V neděli 16. srpna se už podle odhadů demonstrace proti Lukašenkovi v Minsku účastnilo sto až dvě stě tisíc lidí. Policie nezasahovala a Lukašenko uspořádal demonstraci na svou podporu, které se zúčastnilo také několik desítek tisíc lidí.

Lukašenko se opírá o podporu ruského prezidenta Vladimira Putina a nyní rozhodl o vojenském cvičení běloruské armády na západních hranicích s Polskem. Má to být reakce na vojenské cvičení NATO v oblasti. Podle veřejnoprávní ČT bylo cvičení NATO plánováno „dlouho před konáním prezidentských voleb v Bělorusku“. To je zřejmě i pravda. Nicméně, je otázkou, zda nemělo být odvoláno právě s ohledem na nepokoje v Bělorusku. Že Lukašenko využije cvičení NATO ke své „obraně“ se totiž nechalo očekávat.

Premiér Andrej Babiš vystoupil v posledních dnech několikrát na podporu demonstrantů v Bělorusku. Vyzýval ke společnému postupu v rámci EU, situaci označil za „katastrofu“. Podle jeho názoru by se situace v Bělorusku měla vyřešit tak, jako v roce 1989 v Československu, a to „sametovou revolucí“, během níž by Lukašenko měl odstoupit a předat vládu opozici. Babiš varuje před tím, aby situace nedopadla podle scénáře roku 1968 také v Československu, když „Pražské jaro“ bylo potlačeno sovětskou armádou 21. srpna (blíží se ostatně 52. výročí sovětské invaze do Československa).

Realita je ovšem pro sametovou revoluci ne zcela příznivá. Bělorusko s Ruskem úzce spolupracuje, Lukašenko sice v posledních měsících Rusko často kritizoval, dokonce některá ruská média označil jako podporovatele běloruské opozice. Ruský prezident Putin však běloruský režim potřebuje a nenechá ho padnout. Pravděpodobný vývoj lze proto odhadnout tak, že Lukašenko oznámí svůj konec v politice (například uplynutím svého mandátu) a toto období bude využito pro hledání nového „vůdce“, který bude v politice spojenectví s Ruskem pokračovat. Rusko žádnou sametovou revoluci v Bělorusku neschválí, pokud by vedla k odštěpení Běloruska ze sféry jeho vlivu.

Nicméně, dny neomezené moci Lukašenka jsou zřejmě sečteny a režim se bude muset „modernizovat“ a prostor zřejmě dostanou další lidé, kteří budou realizovat Lukašenkovu politiku bez Lukašenka.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 545 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)