Belgický primátor kmotrem džihádu?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

STEFAN FRANK 01|12|2015

Městská část Molenbeek v Bruselu se považuje za “fabriku na teroristy.” Minimálně tři pachatelé z listopadových útoků v Paříži pocházeli přímo odtud – Ibrahim Abdeslam, Abdelhamid Abaaoud a Salah Abdeslam. V minulosti byl odtud i Abdesstar Dahmane, vrah veterána z Afghánistánu, Hassan El Haška, který byl zřejmě za útoky v Casablance v roce 2003 a v Madridu v roce 2004. I zbraně z útoku na magazín Charlie Hebdo byly z Molenbeeku. Dva džihádisté ​​zabití belgickou policií v lednu ve městě Verviers pocházeli z Molenbeeku. Amed Coulibaly, který zaútočil na košer supermarket v Paříži, tam také strávil nějaký čas.

Belgie je v poměru k jeho obyvatel největším exportérem teroristů v Evropě – minimálně 48 z nich pochází právě odtud. “Namísto bombardování Raqqy by měla Francie bombardovat Molenbeek,” řekl Eric Zemmour, francouzský žurnalista.

Více než polovina populace v Molenbeeku je muslimská, čtvrtina z toho pochází z Maroka – tak jako pařížští útočníci. Zahraniční novináři sice právě teď objevují Molenbeek, ale ti, co zde žijí, si stěžovali na své životní podmínky již dlouhou dobu. Lidé žijí v strachu, vidí budovy před rozpadem, rezavá auta, loupí se zde kvůli 5 eurům a ve večerních hodinách si tam třeba dávat pozor.

Člověk, zodpovědný za tento stav, je Philippe Moureaux, člen Socialistické strany, který byl primátorem Molenbeeku od roku 1992 do roku 2012. Stížnosti lidí bral na lehkou váhu. “Štve mě, když lidé vybírají malé detaily pak o nich lžou. Molenbeek není Bronx, “řekl a dále tvrdil, že kriminalita se týká pouze pár ulic v Molenbeeku.

belgium-600x348

Pak Moureaux ukázal svou pravou barvu: “Molenbeek je symbol, kteří chtějí někteří lidé zničit. Ale to jen přes mou mrtvolu.” Někteří lidé? Opravdu si primátor myslí, že existuje konspirace proti jeho městské části? Člověk nemusí dlouho hledat, aby si uvědomil, že Moureaux, který inicioval antirasistický zákon v roce 1981, je antisemita, což je neobvyklé i v Belgii.

V roce 2009 byly v Molenbeeku během ramadánu tvrdé protesty. Mládež postavila barikády z hořících pneumatik, zapalovala auta, házela kameny na hasiče a rabovala obchody. Podle nepotvrzených zdrojů bylo policii nařízeno, aby je neprovokovala, neprohledávala a nezasahovala.

V roce 2008 během ramadánu byli ohrožováni židovští majitelé obchodů. Vlámský magazín Dag Allemaal podal zprávu o mladících, kteří v ulicích Molenbeeku křičeli “Židé jsou naši nejhorší nepřátelé,” a právě proto odtud Židé odešli a zavřeli své obchůdky. Nikdo se nad tím nepozastavoval. Ze strachu nechtěli Židé ani mluvit s reportéry.

Jen jeden z nich se odvážil, jmenoval se René. René vlastnil holičství 35 let, ale najednou si všiml, že na jeho sklech a stěnách se objevují antisemitské graffiti (Špinavý žid). Jednou jeho obchod napadlo 6 mladých muslimských mužů, celé mu to tam porozbíjeli a René dostal pěstí do obličeje. Když na ně zavolal policii, tak se za hodinu se pachatelé vrátili a jako trest mu rozbili všechna zrcadla v jeho obchodě. Lidé se báli chodit do jeho holičství, tak musel zavřít. Jak zareagoval Moureaux? Obviněním belgických Židů, že muslimům odpírají právo na “rozmanitost”.

Když měl Moureaux 20 let, byl marxista a řekl že právo na rozmanitost akceptovat nebude. Ale později se “vyvinul,” a když si před pár lety vyprávěl s reprezentanty židovské komunity, byl naopak zklamán jejich neochotou akceptovat muslimské “právo na rozmanitost.”

Toto právo na rozmanitost však nebylo uděleno občanům během ramadánu v roce 2011. V tisku vyšel nadpis, “Ramadánske omezení pro každého,” kde Moureaux apeloval na občany, aby večer nechodili do centra Molenbeeku, protože tam nakupují muslimové.

Má to být chyba Izraele, když belgičtí Arabové – a speciálně z Molenbeeku – mají špatnou reputaci? Tento druh antisemitského odporu není typický jen pro Moureauxe, ale i pro celou jeho stranu. V březnu 2013 socialisté zorganizovali akci pod názvem: “Co když se svobodně a klidně popovídáme o sionismu?” Na pozvánce byla antisemitská karikatura, nakreslená ve stylu Der Sturmer. Po protestech byl tento event zrušen, neboť diskuse logicky nemohla probíhat v klidném duchu.

Vítejte tedy v Molenbeku! Právník Etienne Dujardin aktuálně napsal pro portál Leif.be o příčinách rozkvětu islamistů v čtvrtích jako je například Molenbeek, Berviers nebo Saint Denis. Tvrdí, že tyto příčiny mají souvislost i s politickými ambicemi některých politiků, kteří mají ve své kampani i lidi z radikálních islámských kruhů. Mešity jsou díky těmto postojům zneužívány na získávání hlasů ve volbách. Díky tomuto se Molenbeek proměnil na baštu džihádistů. Za toto vše může ctižádostivost jednoho muže, který je závislý na moci a přitom ani nežije v této čtvrti.

ZDROJ: Stefan Frank, Gatestone Institute (Z anglického originálu  Longtime Belgian Mayor: A Godfather of Jihad?  přeložil Alex Adamecký)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Michal Fleiser 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 900,00 Kč
Vybráno 8.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
11 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.