Belgičané o pařížském komandu věděli od ledna, ale nekonali

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

KV 26|11|2015

Trojice předpokládaných pachatelů útoků v Paříži – Abdelhamid Abaaoud a bratři Salah a Brahim Abdeslamové – byla od června na seznamu přibližně 80 osob podezřelých z radikalizace, který vypracovala belgická ministerstva vnitra a spravedlnosti. Belgické úřady o nich věděly, ale nekonaly a ani je nesledovaly, konstatovala rozhlasová stanice Europe 1.

Seznam vznikl po odhalení příprav atentátu v belgickém Verviers v lednu tohoto roku. Na vlastní žádost ho dostala k dispozici i starostka bruselské čtvrti Molenbeek, kde žije několik zradikalizovaných osob.

Abdelhamid Abaaoud, který je považován za strůjce útoků z 13. listopadu v Paříži, je v tomto seznamu označen jako “zradikalizovaný”, s poznámkou, že odešel do Sýrie. Bratři Abdeslamové jsou podle seznamu také zradikalizovaní a patřící k islamistickému hnutí. Na seznamu je i jméno Mohameda Abriniho, který je podezřelý z účasti na atentátech v Paříži, a který je – podobně jako Salah Abdeslam – na útěku.

Brahim Abdeslam byl jedním ze sebevražedných atentátníků v Paříži, Abaaoud přišel o život při policejní operaci související s pátráním po komplici pachatelů pařížských atentátů, která se uskutečnila 18. listopadu na pařížském předměstí Saint-Denis.

paris2015

Francouzská média kritizují, že belgické úřady o zradikalizovaných islamistech věděly, ale nic nepodnikly. Starostka Molenbeek Francoise Schepmansová se však brání, že čtvrť má k dispozici pouze městskou policii, a podobnými kauzami se musí zabývat policie na federální úrovni.

Benevolentní postoj k síti islamistů vyvolal bouřlivou reakci nacionalistické Nové vlámské aliance (N-VA), která socialisty obvinila z odpovědnosti za dnešní stav, kdy se “Brusel stal zázemím islamistického barbarství”. Poslanec N-VA Karl Vanlouwe se v článku pro belgický deník Le Soir zaměřil zejména na někdejšího socialistického starostu Molenbeeku a exministra spravedlnosti Philippa Moureauxa, který byl podle něj příliš tolerantní a “zavíral oči před těmi, kteří zastrašovali dívky a ženy, co se nechtěly zahalovat, prodávali ve čtvrti zbraně a drogy “a jiní zašli ještě dál, když po boku Islámského státu páchali atentáty v západní Evropě.

Francouzský deník Le Monde ve svém úterním vydání také kritizoval přílišnou tolerantnost belgických úřadů, které nechtěly v Belgii narušit mír panující ve společnosti. Na tuto kritiku odpověděl deník La Libre Belgique replikou, že podobná kritika by byla oprávněna od státu, který by mohl být příkladem soužití a integrace.” Takto (kritika) vyhovuje jen Islámskému státu, jehož cílem je rozdělovat, rozdělovat a ještě jednou rozdělovat”.

ZDROJ: konzervativnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2018: *****

Václav Komrska 3000,- Kč, René Chrobok 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Zdeněk Pernický 300,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jiří Kolátor 100,- Kč, Jan Vokáč 100,- Kč, Svatava Visser 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Anonymní dárce 288,21 Kč (0,0020 BTC), Libor Heidler 500,- Kč, Svatava Visser 300,- Kč

Celkem za měsíc: 9 088,21 Kč
Vybráno 25.96%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.