Belgičané o pařížském komandu věděli od ledna, ale nekonali

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

KV 26|11|2015

Trojice předpokládaných pachatelů útoků v Paříži – Abdelhamid Abaaoud a bratři Salah a Brahim Abdeslamové – byla od června na seznamu přibližně 80 osob podezřelých z radikalizace, který vypracovala belgická ministerstva vnitra a spravedlnosti. Belgické úřady o nich věděly, ale nekonaly a ani je nesledovaly, konstatovala rozhlasová stanice Europe 1.

Seznam vznikl po odhalení příprav atentátu v belgickém Verviers v lednu tohoto roku. Na vlastní žádost ho dostala k dispozici i starostka bruselské čtvrti Molenbeek, kde žije několik zradikalizovaných osob.

Abdelhamid Abaaoud, který je považován za strůjce útoků z 13. listopadu v Paříži, je v tomto seznamu označen jako “zradikalizovaný”, s poznámkou, že odešel do Sýrie. Bratři Abdeslamové jsou podle seznamu také zradikalizovaní a patřící k islamistickému hnutí. Na seznamu je i jméno Mohameda Abriniho, který je podezřelý z účasti na atentátech v Paříži, a který je – podobně jako Salah Abdeslam – na útěku.

Brahim Abdeslam byl jedním ze sebevražedných atentátníků v Paříži, Abaaoud přišel o život při policejní operaci související s pátráním po komplici pachatelů pařížských atentátů, která se uskutečnila 18. listopadu na pařížském předměstí Saint-Denis.

paris2015

Francouzská média kritizují, že belgické úřady o zradikalizovaných islamistech věděly, ale nic nepodnikly. Starostka Molenbeek Francoise Schepmansová se však brání, že čtvrť má k dispozici pouze městskou policii, a podobnými kauzami se musí zabývat policie na federální úrovni.

Benevolentní postoj k síti islamistů vyvolal bouřlivou reakci nacionalistické Nové vlámské aliance (N-VA), která socialisty obvinila z odpovědnosti za dnešní stav, kdy se “Brusel stal zázemím islamistického barbarství”. Poslanec N-VA Karl Vanlouwe se v článku pro belgický deník Le Soir zaměřil zejména na někdejšího socialistického starostu Molenbeeku a exministra spravedlnosti Philippa Moureauxa, který byl podle něj příliš tolerantní a “zavíral oči před těmi, kteří zastrašovali dívky a ženy, co se nechtěly zahalovat, prodávali ve čtvrti zbraně a drogy “a jiní zašli ještě dál, když po boku Islámského státu páchali atentáty v západní Evropě.

Francouzský deník Le Monde ve svém úterním vydání také kritizoval přílišnou tolerantnost belgických úřadů, které nechtěly v Belgii narušit mír panující ve společnosti. Na tuto kritiku odpověděl deník La Libre Belgique replikou, že podobná kritika by byla oprávněna od státu, který by mohl být příkladem soužití a integrace.” Takto (kritika) vyhovuje jen Islámskému státu, jehož cílem je rozdělovat, rozdělovat a ještě jednou rozdělovat”.

ZDROJ: konzervativnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.