krylk
3.3.2019
Kategorie: Historie

Básník s kytarou, jakých není mnoho

Sdílejte článek:

KAREL ÁBELOVSKÝ

… a na kterého prostě nelze právě dnes nevzpomenut. Už je to čtvrtstoletí; čtvrtstoletí postupné deziluze, čtvrtstoletí lží a polopravd, které vyvrcholilo tím, že se jím dnes ohánějí i ti, proti kterým celý svůj život bojoval.

Karel Kryl byl (je, neb tak jako tomu bylo i dřív a jak on říkával “jak jsem tu tak nebyl, tak jsem tak tu tak nějak byl – což vlastně platí stále) známý písničkář, ale především “básník s kytarou”, národní bard, a určitě nejznámější a taky nejvýraznější představitel československého protikomunistického protestsongu (někteří lidé na to rádi zapomínají); byl to taky filosof a především velmistr slova, svého mateřského jazyka a různých přiléhavých podobenství …

“Jen najatý přístěnek, zapadal prachem. Jen pavouci v síti a trpký pach klihu.
A embrya myšlenek chvěla se strachem. Kéž – nemusí žíti, kéž – nemusí z lihu!”,

které by strčilo mnohdy do kapsy kdejaké modro, všeznalého mudrce; a to je tedy fakt – dokázal totiž v několika verších, několika slovy vyhmátnou podstatu a náladu věcí, událostí, asi tak jako málokdo jiný – bohužel, dnes se jím zaštiťují a obhajují i lidé, o kterých zpíval ve svých starších písních. Paradox doby, ve které nyní žijeme.

Vše jen proto, … že nahrál i písničku Demokracie – v mnohém jako vždy pravdivou, a kterou se tito lidé dnes ohánějí, jako by nic co napsal a nazpíval před tím, už tím pádem neplatilo a bylo zapomenuto. To by byl ovšem ten největší omyl! Jiní, často nesoudní a mnohdy i nestoudní příznivci současně vlády a prezidenta, dokonce polemizují o tom, na jaké straně by dnes stál … opravdu si někdo z vás myslí, že by popřel svou celoživotní tvorbu, a hájil by estébáky a komunisty ve vládě? Pak ovšem takový člověk vůbec nic nepochopil. Kryl byl nejen svědomím tohoto národa, jak píší a často říkají mnozí. Karel Kryl, byl především tím, kdo nedělal v tomto smyslu kompromisy, kdo vždy bojoval proti nespravedlnosti a proti lži! Nezapomínejme na to. A především, nezneužívejme jeho písní k tomu, abychom obhajovali neobhajitelné… to si tento vskutku národní bard, nezaslouží. Ano, byl by bezesporu opět svůj. A tím spíš by nepopřel vše, co mu bylo osudné a proti čemu celý život bojoval. Tím jsem si naprosto jist!

… víte, nevím jak kdo, ale já to vyhození z práce, v té době zažil na vlastní kůži – a to právě kvůli 17. listopadu; a opravdu za to nemohl Václav Havel, ale především lidé, kteří jen převlékli kabáty … a snad jsou tací, kteří si tu dobu a vše s tím spojené, včetně strachu z toho jak vše dopadne, včetně překotného vývoje a možná i jisté naivity i nevědomosti nás všech, ještě pamatují

… a lidé, kteří velmi rychle zapomněli na svou vlastní minulost, a taky lidé, co se přizpůsobili vždy a všemu, včetně té takzvané “většině” (tenkrát, stejně tak jako dnes), a vždy z toho také těží a tyjí, lhostejno celkem jak. A ukazováním prstem na viníky a často jen na jednoho, který pak může za vše, jen chtějí přehlušit své vlastní špatné svědomí.

Karel Kryl sám o sobě mluví takto ” … neboť ten, kdo je onde mnou, je vlastně někdo jiný – zombií, sen z morfia, ve vodě obraz klamný – kdo jsem (?), jen bezvýznamný zatrpklý pária, ten druhý přebírá vítězství, pocty, ceny … mé já, je nevíra, půlkacíř uřícený z útěku před citem před láskou, před pohodlím … ještě se někdy modlím, v tom příliš hlasitém, hrabivém očistci … “

… pár mých oblíbených, přejdete či sledujete-li přímo na YouTube a máte-li zapnuto automatické přehrávání, pak tím asi lépe

A když se jím zde ohánějí voliči a zastánci Zemana, Babiše, dokonce SPD a Okamury, tak jako štítem, je to nejen nechutné, ale doslova zhovadilé! Když ti, co sloužili totalitě, proti které on celý život bojoval, a která jemu i jeho rodičům zničila život, vyhnala ho z vlasti, kterou miloval (nikdy třeba nepožádal o německé občanství, například, a na pohřeb maminky přijel na humanitární vízum) … a když se on už nemůže bránit podobnému zneužití, je tedy myslím právě na těch, kteří ho skutečně milovali a ctili, aby tak učinili za něj. A pokud vím, tak to také dělají.

Použité zdroje (mimo jiné):

Nemohu se totiž zbavit pocitu, že mnozí by nejraději přišili jeho předčasný skon někomu konkrétnímu (podle svého smýšlení) a stejně jako v politice, by nejraději ukázali na jednoho konkrétního viníka. A tak jako u té politiky, nejen že nerozlišují, ale zcela opomíjejí jakoukoliv vlastní sebereflexi. My nic, my vůbec za nic nemůžeme, my jsme muzikanti, to oni, a stále dokola. Kryl byl podle mnohých, ale i podle mne, svědomím národa (pro mnohé spíše připomínkou jejich špatného svědomí) a to je možná důvod toho, proč dnes dělají právě to, co dělají. Podle stále stejného, a osvědčeného scénáře.

 

bloger_581

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 736 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
73 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.