BARTOS
13.1.2020
Kategorie: Politika

Bartoš: Chceme brát ANO

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonStaronový předseda Pirátské strany Ivan Bartoš po svém opětovném zvolení do čela Pirátské strany vysvětloval, jak se chce jeho strana dostat do vlády.

Ivan Bartoš obhájil pozici předsedy České pirátské strany a na ČT24 dostal v Událostech příležitost propagovat svou stranu. Mimo jiné prohlásil, že se po příštích sněmovních volbách bude jeho strana ucházet o místo ve vládě. Dostal otázku, proč se bude jeho strana snažit přetáhnout voliče ANO.

Objektivně řečeno, přetáhnout voliče ANO by se měly snažit všechny strany, protože je těchto voličů početně nejvíce. Nicméně, záměr „přetažení“ a jeho realizace jsou dvě velmi odlišné kategorie.

Podle sociologických průzkumů jsou voliči hnutí ANO spíše staršího věku, bydlí v menších městech a na venkově a hnutí ANO 2011 volí i (nebo dokonce jenom) kvůli Andreji Babišovi. Existuje tedy otázka, proč by tento typ voliče měl místo své volby volit právě Piráty. Voliči Pirátů jsou naopak většinou velmi mladí lidé, bydlící ve městech. Jeden z uchazečů o předsedu pirátů Mikuláš Ferjenčík například ve svém kandidátském projevu připomněl jeden z „důležitých“ bodů programu pirátů, a to legalizaci marihuany. Výnos z legalizace marihuany by měl podle něj jít na podporu důchodového systému.

Pokud bychom měli brát tento pirátský návrh jako „záchranu“ českého důchodového systému, legalizace konopí by musela do státní kasy přinést desítky miliard korun. Nějaká ta miliarda nebo dvě by totiž tento systém nezachránila. Nicméně, považuji Ferjenčíkovo tvrzení za jeden ze zásadních důvodů, proč piráti nemohou počítat se získáním hlasů od stávajících voličů ANO. Legalizace konopí není pro voliče ANO žádný tahák.

Mnohem více by se voličům ANO mohla líbit politika digitalizace státní správy, tj. komunikace s úřady prostřednictvím internetu. Digitalizací se však dnes zaklíná kde kdo a výsledky jsou spíše chabé. Po zkušenostech s hackerským útokem na nemocnici v Benešově bychom se navíc měli této koncepce trochu i obávat, pokud je vyřazení sítě zařízení tohoto typu tak snadné.

Obávám se proto, že plán Ivana Bartoše na „braní bohatým a rozdávání chudým“ u voličů ANO nezabere. V rozdávání je totiž hnutí ANO spolu s ČSSD a s podporou KSČM naprosto nepřekonatelné. A kromě toho by si Bartoš měl položit i další otázku. S kým by chtěl ve vládě být když ne s hnutím ANO. V tom vidím zásadní problém pirátů, a totiž jejich koaliční potenciál. I ten je dle mého soudu velmi nízký.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 666 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.