30.6.2015
Kategorie: Ekonomika, Politika

Bankrot Řecka: Poučí se český volič?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MIROSLAV DVOŘÁK 30|06|2015

Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída. Poznáváte autora tohoto citátu? Ano, je jím první ministr financí Československa a pro mě nejlepší ministr financí v historii – Alois Rašín. V době, kdy Němci jezdili pro výplaty s trakařem a číslo na bankovce nemělo větší hodnotu než onen “papírek”, u nás jsme byli finančně stabilní. Mohl bych jmenovat další světlé stránky, proč si Aloise Rašína vážím. Například to, že se výrazným způsobem podílel na vzniku Československa, což není úplná banalita. A také proto, že už tehdy, na začátku 20. století poznal, že socialismus je cesta do pekel. Ale o tom až jindy.

To, co se stalo a co se děje v Řecku, by měla být jasná a poslední indicie pro všechny, že volit levicové a populistické strany v Evropě je jako podřezávat si pod sebou větev. 

5 největších absurdností, které se nyní dějí v Řecku

  • Řecko má srovnatelné výdaje jako skandinávské země
  • Řecká vláda se bude ptát v referendu voličů, zda se mají platit dluhy
  • Není problém, že by Řecko mělo malé příjmy. Pokud by hospodařilo alespoň trošku racionálně, mohou mít v Řecku sociální stát na úrovni ČR. Problém ale leží v bodu 1
  • Řekové si v posledních volbách zvolili do čela marxisty, které ani nenapadne snižovat výdaje – logicky
  • Řekové nechtějí platit dluhy, ale chtějí zůstat v Eurozóně. 

komunismus_0

Největší problém vidím v bodě 4. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Pokud by Řecký národ procitl, a zvolil si takovou osobnost, která by se v myšlení a názorech přibližovala Lady Margaret Thatcherové, jsem si jist, že by se Řekové z této krize relativně rychle dostali. Příklady tu jsou. Argentina,Island, Irsko, Lotyšsko. Jenže to by se premiér Alexis Tsipras musel postavit před řecký národ a říci: “Nemohu vám slíbit nic jiného než dřinu, pot a slzy”. (Krev snad zatím ne). 

Co z toho plyne pro nás? Musíme se ponaučit z chyb západu (nejen Řecka). Jsem přesvědčen o tom, že snad ještě nikdy v historii, nikde na světe nezkrachoval stát, který měl nízké daně a malé výdaje. Např. v 70. letech Velká Británie směřovala k bankrotu, ale právě díky reformám železné “LADY” se VB ekonomicky stabilizovala. Ano, bylo to pro spoustu Britů bolestivé. Země byla ochromena stávkami, protesty, demonstracemi. Ale účel světí prostředky. 

I v ČR bují byrokracie. Státní aparát a státní správa se neustále nafukuje. Bodejť by ne, když nám vládne levice. Pan Sobotka se nechal slyšet, že snižování deficitů by neměla být mantra. Někdo tleská panu Babišovi, že plánuje dluh “pouze” 70 miliard. Bože, ekonomika roste téměř o 4% a ministerstvo financí naplánuje dluh 70 miliard. Co bude plánovat, až budeme v recesi?  

My, jako prostí voliči, to ale máme velmi těžké. Předchozí vlády byly pravicové pouze v novinových titulcích. Jsem si vědom, že i za ODS a TOP 09 se nedařilo snižovat státní výdaje, snižovat dluh, rušit zbytečné úřady, dotace apod. Pravice v ČR už pěknou řádku let vůbec neexistuje. A pokud existuje, nemá žádnou moc. Bohužel v současnosti na české politické mapě nenajdeme stranu, jakou byla Československá národní demokracie v čele s Karlem Kramářem a Aloisem Rašínem. Třeba taková v budoucnu vznikne, třeba se proberou Svobodní, kdo ví? 

Jedno však je jasné, doložitelné na X případech v minulosti i současnosti – Kdyby komunisté hospodařili na Sahaře, tak tam ten písek budou za pět let dovážet. Na tento citát Winstona Churchilla musíme myslet, protože komunisté a socialisté nerozvracejí země jenom ekonomicky, ale i morálně a lidsky. 

ZDROJ: Miroslav Dvořák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
158 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.