facebook23
30.1.2019
Kategorie: Společnost

Ban za smajlíka. To prostě nevymyslíš!

Sdílejte článek:

EVA SVOBODOVÁ

Je zajímavé sledovat, jak se údajní obhájci svobody a demokracie najednou předhánějí v obhajobě práva nadnárodních korporací potlačovat osobní svobodu a organizovat politickou cenzuru…

Chápete, jak může někdo hájit tenhle orwellovský systém, kde pro miliardu lidí evidentně neplatí žádná pravidla a můžete být bez odvolání zlikvidováni z jakékoliv svévole? Systém, který vám šmíruje dokonce i soukromou poštu? A algoritmy, které “pro vaše dobro” bez vašeho vědomí vybírají, co a koho vám ukážou a co ne? (1)

... nebo za obyčejné vyjádření nesouhlasu.A hlavně: umíte si představit, jakou moc tohle dává všem, kteří takový moloch zrovna ovládají a úkolují? A že takových je spousta nejen zvenčí, ale i v rozhodujících místech těchto korporací…

Kdo ovládá komunikaci, ovládá svět

  • Květen 2018: bývalý zaměstnanec Facebooku prozrazuje, že editoři manipulovali s takzvanými trendy, tedy algoritmy, které vám vybírají, co máte vidět. Editoři měli z nabídky úmyslně mazat konzervativní témata. Zuckerberg tehdy slíbil, že věc důkladně prošetří a v srpnu část editorů propustil. (2)
  • Brusel, 2016: Evropské unie se aktivně pokouší o kontrolu obsahu a řízení cenzury. Za přispění české eurokomisařky Jourové (ANO) domluvila dohody o dohledu nad příspěvky a jejich mazáním s Facebookem, Twitterem a Googlem. (3) Samozřejmě pro vaše dobro a demokracii.
  • Francie, listopad 2018: Facebook umožní několika vysoce postaveným francouzským úředníkům, aby po dobu šesti měsíců uvnitř společnosti kontrolovali, jak firma potírá projevy nenávisti na svých platformách. Podle zdroje z francouzské vlády budou skupinu tvořit regulátoři z oblasti telekomunikací a z ministerstev spravedlnosti a vnitra. (4)
  • Brusel, leden 2019: “Evropská unie zesiluje svou snahu potírat takzvané fake news před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Fakta bude ověřovat mezinárodní síť expertů…” (5)

No a máme tady Ministerstvo Pravdy a EU podle Orwella. Tak dlouho lhali, zamlžovali fakta a překrucovali pravdu, až vypustili džina z lahve. Lidi už toho konečně začali mít plné zuby a většinově jim přestali věřit. Takže jedinou pravdu bude zajišťovat nikým nevolené, nedobytné, všemocné Ministerstvo Pravdy. A kdo bude vyčnívat, bude i nadále označen za agenta a zlikvidován. Jen účinněji. Třeba za odlišný názor. Za fotku usvědčující režim ze lži nebo násilí. Nebo za smajlík. 

oh, wait… aha, už chápu kdo to hájí a proč …

Vlády prý mohou Facebooku nařídit, co má mazat, mohou si do Facebooku dokonce poslat dozorovat vládní zaměstnance… ale najednou nemůžou Facebooku nařídit, aby nemazal. Je to přece soukromá organizace, ne?

Mají v tom soudruzi někde chybičku….

Soukromé firmy, nebo veřejný prostor? A má tahle otázka vůbec smysl?

Je zajímavé sledovat, jak se údajní obhájci svobody a demokracie najednou předhánějí v obhajobě organizované politické cenzury a tváří se, že naprosto nechápou, co se děje. Jsou ochotni popírat, že svoboda slova je ZÁKLADNÍ lidské právo a nadřazují mu právo nadnárodní korporace provozovat politickou cenzuru.

někdy jsou Sociální sítě se postupně staly součástí každodenní komunikace mezi lidmi. Ale pro život s nimi používáme pořád pravidla a předpisy platící v minulých stoletích. Nové technologie potřebují i novou právní úpravu, smést to ze stolu argumentaci o soukromém vlastnictví v situaci, kdy ovlivňují život miliardy lidí, to prostě nestačí.

Facebook a Twitter jsou platformy pro mezilidskou komunikaci, ne redakce novin, publikující obsah. Poskytují infrastrukturu, kterou my všichni plníme vlastním obsahem. A i když si to třeba neuvědomujeme, platíme jim za to. Ať už shlédnutími placené reklamy, nebo nemalými penězi za to, že náš příspěvek neschovají před ostatními. Každý jedinec tady je svoje vlastní redakce. Sítě jsou jen médium, jako papír, nebo telefonní ústředna. Jejich morální právo sledovat a manipulovat sdělení, která přenášejí, je nulové.

Představte si, že by vám někdo odposlouchával telefon. A odpojil hovor, jakmile by v něm zaznělo nedovolené slovo. A pokud by se to stávalo opakovaně, zabavili by vám na měsíc mobil. Případně z něj rovnou smazali všechny kontakty a data. Zcela nemyslitelné! A nikdo by si nedovolil tvrdit, že operátor je soukromá firma a má právo na takové zásahy.“ (6)

Korporace ve službách režimu, režim ve službách korporací

K zásadnímu problému a porušení svobody podnikání došlo v okamžiku, kdy tyto korporace podlehly státnímu tlaku a ideologickému aktivismu a začaly znevýhodňovat nebo dokonce mazat příspěvky nebo celé stránky podle politického zadání, případně s odkazem na gumové paragrafy o „hate speech“ a „dezinformačních serverech“.

Obrovská moc, soustředěná v rukou těch, co ovládají informační nadnárodní korporace, směřuje k totalitě korporátního fašismu. Korporátní fašismus má vždy snahu zachovat zdání demokracie. To znamená, že zůstávají parlamenty a uskutečňují se volby, ale kompetence se přenášejí na různé specializované úřady, na různé nevolené komise, pravomoci lokálních státních parlamentů se omezují…

A právě proti tomu se snaží zasáhnout návrh zákona, předložený Václavem Klausem ml. Nejde o zákaz toho, že Vy někoho smažete či zablokujete na svém profilu, jak se nám snaží namluvit demagogové. Jde o to, aby provozovatel sítě systematicky nediskriminoval: neblokoval nebo nemazal příspěvky, pokud nejsou za hranou platných zákonů této země.

Máme zákony, které postihují vyvolávání nenávisti. Máme ústavu, která říká, že cenzura je nepřípustná, kromě případů veřejného zájmu, které stanoví zákon. Pokud chce někdo omezovat veřejnou diskusi nad rámec těch zákonů, jedná protiprávně. Je to zločinec s totalitními metodami a je úplně jedno, za jaké řeči o “ochraně demokracie”, “bezpečí”, “cizích hrozbách” se skrývá. Tyhle kecy o Dobru uměli totiž moc dobře už jak nacisté, tak bolševici.

Odkazy:

  • 1. https://www.idnes.cz/technet/internet/facebook-socialni-site-algoritmus-hlavni-stranka-feed.A180810_090716_sw_internet_hege
  • 2. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1785296-manipulovani-s-trendy-obvineni-dukladne-proverime-slibuje-sef-facebooku
  • 3. https://www.reflex.cz/clanek/komentare/71990/svoboda-podle-bruselu-cenzura-ma-zajistit-demokraticke-vyjadrovani-na-internetu.html
  • 4. https://www.novinky.cz/internet-a-pc/488990-ve-facebooku-budou-pusobit-francouzsti-urednici-kvuli-projevum-nenavisti.html
  • 5. https://www.lidovky.cz/domov/evropska-unie-vyhlasila-valku-fake-news-prida-se-i-cesko-buduje-se-sit-overovatelu-faktu.A190125_121745_ln_domov_jho
  • 6. https://aktualne.cvut.cz/zpravy-z-medii/20180829-ablokovali-vam-facebook-zanenavist-expert-z-cvut-zacina-to-byt-strasne-je
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 449,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 583 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.