fyzika-veda-abstraktni-pozadi-e-=-mc2-400-873292
26.2.2021
Kategorie: Společnost

Báječný svět bez fyzikálních zákonů

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hampl730 nebezpečných slov o likvidaci národního bohatství…

Před pár týdny jsem se setkal s jedním starým pánem, který byl vyučeným strojním zámečníkem, a žil na vesnici. Někdy na přelomu 70. a 80. let si sám postavil zahradní traktůrek, z dílů, které porůznu sehnal, vyměnil a občas i ukradl v různých fabrikách a opravnách. Ten stroj opravdu fungoval a utáhl různé zemědělské nářadí. Jeho tvůrce s ním řadu roků s ním obdělával drobná políčka, a dodnes ho má ve stodole. Pak za ním chodili lidé z okolí, prohlíželi si ten podomácku vyrobený stroj, a v okolí postupně vzniklo asi 10 dalších traktůrků. Každý jiný, protože každému se podařilo sehnat jiné díly.
 

Vysvětlení pro později narozené. Stavět stroj – to neznamenalo, že do sebe zacvaknete připravené moduly, podle návodu na youtube. To musíte rozumět každé součástce. Musíte přesně vědět, jaký je její význam ve stroji. Musíte přesně vědět, co se stane, když se začne chovat byť i jen maličko jinak. Co se stane, když se roztočí moc rychle. Co se stane, když na sebe dosedají materiály různé tvrdosti. Co se dá tolerovat, a co nikoliv. Znát stovky pojmů typu „kroutivý moment“ a vědět naprosto přesně, co znamenají ve vašem stroji.

Obnáší to vlastně práci konstruktéra, montéra, strojního zámečníka, testera, a možná ještě nějaké další. K tomu neustálá improvizace, protože příští díl může být jiný, než s jakým jste počítal, a vše musíte předělávat.

Je-li skutečným bohatstvím národů píle, um a kreativita jejich lidí, který národ může být bohatší než národ, kde mnoho vesnických zámečníků dokáže postavit traktor? Když je tohle více méně běžné, co pak dokážou ti nejlepší, kteří se z takové masy rekrutují. Máme obraz 10milionového národa, který dokáže postavit jadernou elektrárnu. Dnes žijeme v době, kdy ten stejný národ není schopen ani zorganizovat výběrové řízení na její dostavbu, takže ty vzpomínky zní poněkud pohádkově. Ale není to fantazie. Takoví lidé opravdu v českých zemích žili. Takhle schopní bylProto se v 90. letech mluvilo o České republice jako o ekonomickém tygrovi. Proto korporace vyvažovaly práci českých techniků zlatem. A proto vyrostlo tolik nesmírně úspěšných českých firem. Bohatnutí v předchozích 80. letech nebylo tolik vidět, protože přínos směřoval do zvelebování majetků nižších a středních vrstev – stavěly se vily, rekonstruovaly domy, přibývaly chaty a chalupy. To v ekonomických výkazech nevidíte, ale fakticky to zemi prospívá mnohem víc, než když přínos směřuje do korporátních zisků.

To vše mělo řadu příčin. Vzory, od kterých se lidé mohli učit. Téměř nedostupné komerční stroje (ten traktůrek si člověk koupit prostě nemohl). Prostředí, které takovou činorodost podporovalo – včetně sítě kroužků a kurzů, ať už v rámci Svazarmu nebo jinde. A v první řadě školství! České země byly zeměmi, kde každý absolvent učňovské školy toho uměl z fyziky mnohem víc než většina dnešních maturantů. Každý věděl, co je páka. Každý věděl, co je dostředivá síla. Každý věděl, co je hybnost. Každý znal zákon akce a reakce. Když se takové základy propojí s praktickou zkušeností, vznikne něco nedocenitelného.

Zničení českého školství, které v posledních 25 letech proběhlo, způsobilo větší škody než ukradení lithia nebo než převzetí jakéhokoliv podniku zahraničním investorem. Útočí na to nejcennější – na naše lidi, na naši schopnost pracovat, na naši schopnost řešit problémy.

A teď na ministerstvu školství (pod vlivem aktivistů ze sorosovského Eduinu) přišli na to, že odstraní i zbytky výuky fyziky. Čeští fyzikové ve svém dopisu ministru školství to naprosto výstižně označili za „rezignaci na racionální chápání běžných reálných dějů v našem světě a současně jako zahození stále užitečné součásti našeho civilizačního vědomí.“ Mimochodem, víte, jak ministerstvo ten návrh zdůvodňuje? Prý je to příliš těžké.

Ano, sestavit traktor, který bude fungovat, je těžké. Postavit jadernou elektrárnu je ještě mnohem těžší. Oproti tomu není těžké pobíhat po náměstí s transparentem o klimatické změně nebo vítání uprchlíků.

Otevírá to otázku, čím se mají obyvatelé českých zemí zabývat. Zemědělství je už blízko likvidaci. Průmysl a energetika to taky zřejmě nemají být, soudě podle rozhodování ministra školství. Jeho úředníci a jim blízcí aktivisté nejspíš opravdu věří – jak to kdysi vyjádřil Tomáš Prouza (tehdy vládní zmocněnec pro evropské záležitosti), že pěstování brambor a výroba strojů jsou zbytečné. Lepší je prodávat si navzájem finanční produkty, tím vznikají skutečné hodnoty. Já tobě prodám pojištění, ty mi prodáš spoření, a oba zbohatneme. Když nám to nebude stačit, ještě máme v záloze sestavování výkazů a seznamů nepohodlných osob.

A pokud by nestačilo ani to, zbývá poslední triumf, který zajistí bohatství národa. Vytváření powerpointových prezentací a pořádání konferencí o nanotechnologiích a průmyslu 4.0.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 469 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (56 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
158 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)