euro-fire-1024x512-755x340
20.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Bail-in: Peníze na vašem bankovním účtu vám v podstatě nepatří. Ráno tam nemusí být ani halíř …

Sdílejte článek:

TYLER DURDEN

Jeden výstřel z pistole přehlušil tichý večer a Antonio Bedin se zhroutil mrtvý. Antonio byl 67 roků stár, italský důchodce a právě spáchal sebevraždu. Byl sužován zdravotními problémy a ztrátou svých úspor.

V loňském roce se totiž čtyři malé italské banky dostaly do platební neschopnosti a okamžitě potřebovaly kapitál. Použily nástroj zvaný bail-in. Antonio tak byl jedním z tisíců drobných střadatelů, kteří byli finančně zničeni. Antonio přišel o všechno. Pak se zastřelil. Nebyl sám. 

Stejně tak i další důchodce, který se oběsil ve svém domě nedaleko Říma poté, co ztratil více než $ 100,000. Jejich příběhy se staly zlými zprávami a zrodily intenzivní hněv na bail-in. Bail-in je, když banka rekapitalizuje sama sebe “znárodněním” svých věřitelů, včetně vkladatelů, kterým sebere peníze na účtech. 

Většina lidí si myslí o penězích, které mají jako vklad v bance, že jsou jejich osobní aktivum, které vlastní. Ale to není pravda.

Jakmile je proveden vklad v bance, už to není váš majetek. Je to banky. To, co střádal vlastní je jen příslib banky platit. Není to nijak zajištěné než důvěrou v bankovní systém. To je něco úplně jiného než vlastnit fyzickou hotovost nacpanou pod matraci. Peníze uložené do banky z vás technicky dělá jen věřitele banky. A tak může dojít k bail-in, když se banka dostane do potíží.

Lidé na Kypru to poznali na počátku roku 2013. To se probudili do jinak běžné v soboty ráno v šoku, že peníze na jejich účtech byly použity na bail-in k rekapitalizaci bank. Není divu, že mnoho Italů nechce jen čekat, aby se z nich stali “Kypřané.”

Nedávno jsem strávil týdny v Itálii zkoumáním probíhající bankovní krize. Mluvil jsem s prominentním právníkem, který mi řekl, že většina Italů nyní nedůvěřuje bankám. Podstatnou část svých úspor drží v hotovosti pod matracemi. Také kupují spoustu zlata. Byl jsem v Itálii mnohokrát v průběhu let. Ale tentokrát jsem viděl něco nového. Všude visely reklamy na zlaté “pruty”.

Myslím, že to ukazuje na silnou nedůvěru v bankovní systém. Zdá se mi, že pomalu začíná run na banky. To je ta poslední věc, italský bankovní systém potřebuje. 

Vidím jenom, že se situace stále zhoršuje …

Italové se oprávněně bojí bail-in. Tato obava je vede stáhnout své úspory do hotovosti a případně koupit zlato. To dále odčerpá kapitál bank, což dělá více pravděpodobné, že bude třeba provést bail-in, aby zůstaly solventní, což palivo pro ještě více výběrů. Je to zničující proroctví.

To znamená, že je velká šance, že mnoho italských nic netušících střadatelů bude připraveno o své peníze. Představa, že by potenciálně mnoho dalších důchodců mohlo poté spáchat sebevraždu, protože se dostali na dno z bail-in má v Itálii obrovskou emocionální sílu. Je to jako politický nitroglycerin. Mohlo by to mít katalyzující politický vliv.

To je ten nezáviděníhodný hlavolam, kterému pro-EU italská vláda čelí. Mohou nechat bankám bail-in, nebo jej mohou zastavit a nechat celý domeček z karet spadnout. Každá z těchto možností je politická sebevražda.

V případě Itálie to má navíc i velký psychologický efekt na ostatní země EU, které by rychle mohly začít opouštět euro a vrátily se ke svým národním měnám. Hospodářské vazby a integrace jsou tím, co ještě drží EU pohromadě. Jednotná měna je jako ekonomické lepidlo. Bez eura hospodářské vazby oslabí a celý projekt by mohli zrušit.

Byl by to konec zemí EU na cestě k největší světové ekonomice … A mohlo by to explodovat do globálního krachu akciového trhu jaký svět nikdy neviděl.

Financial Times to nedávno vyjádřily takto: Italský výstup z jednotné měny by znamenal totální kolaps eurozóny během velmi krátké doby. To by pravděpodobně vedlo k nejnásilnějšímu ekonomického šoku v historii, převyšujícím bankrotu Lehman Brothers v roce 2008 a pád Wall Street 1929.

Není divu, že nechutný George Soros si je velmi dobře vědom toho, co se děje. Ten nedávno řekl, v odkazu na Brexit a události v Itálii: “Nyní se katastrofický scénář, kterého se mnozí obávali, zhmotnil, takže rozpad EU je prakticky nezvratný.”

ZDROJ: Tyler Durden

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 894 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
32 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.