17.7.2015
Kategorie: Ekonomika, Politika

Babišovy lži o EET

Sdílejte článek:

DAVID HORÁK 17|07|2015

Babiš o EET lže. Ne, že neříká pravdu nebo že neříká celou pravdu. Sprostě lže. 

Kdo neví, co je elektronická evidence tržeb, tak jde o registrační pokladny napojené online na FÚ a jde o nejhorší buzeraci podnikatelů a živnostníků od komunistického znárodnění. A myslím to smrtelně vážně. A teď proč. Prý to:

1) Narovná to podnikatelské prostředí – jako vážně? A jak EET zabrání tomu, že vám kdokoliv řekne za 8 tisíc s EET, za 6 tisíc bez, což má EET odstranit? A nemylte se, že to teď má platit pouze na restaurace, hotely a maloobchod. Všimněte si pronášeného slůvka “zatím”.

2) Odtraní to neplatiče daní – naprostá lež. ČR má šedou ekonomiku ve výši 15% HDP, což je srovnatelné s Německem (14%) nebo severskými státy (13-14%). Spolu se Slovenskem, které je na tom stejně, máme nejmenší šedou ekonomiku z bývalého východního bloku. Zajímavé je, že ještě v roce 2000 byla velikost šedé ekonomiky v ČR kolem 20% HDP. Nepátral jsem víc, proč klesla o pěkných 5%, ale dovolím si tvrdit, že to bylo zavedením paušálů pro živnostníky (tedy snížením byrokracie!).

the-fabulous-baron-munchausen (1)

A jak je EET účinné? V Chorvatsku před zavedením EET měli šedou ekonomiku ve výši 30% HDP. Po zavedení online pokladen šedá ekonomika zázračně klesla na úžasných 29%. Bomba, co? Ale to není všechno. Spolu s EET snížili DPH z 21% na 15%. Jak ukazuje příklad Anglie, kde prostým snížením daní omezili šedou ekonomiku z 12% na 8% HDP (bez EET), by tedy v Chorvatsku mělo být snížení šedé ekonomiky razantnější. Co se tedy stalo? Díky EET spousta živnostníků a malých firem buď rovnou skončila a nebo přešla právě do té šedé ekonomiky. Samozřejmě podobný přesun nastal i obráceně, tedy že snížení daní je přimělo i přes EET přejít z šedé do legální. Ergo EET je ekonomicky škodlivé tak, jako je snížení DPH o 6% prospěšné. Jaký to mělo dopad na podnikání v Chorvatsku a jaký to může mít dopad na podnikání v ČR v rozboru tady.

3) Zvýší to příjmy do státního rozpočtu – další lež. V Chorvatsku to nepřineslo na výběru daní prakticky ani kunu navíc. Došlo to tam tak daleko, že uvažují, že to snížené DPH zase budou zvyšovat (proč nejsem překvapen). A všimněte si, jak se prakticky nemluví o tom, že Babišovo ministerstvo i přes lepší výkon české ekonomiky aktuálně vybírá na daních méně než v době recese.

4) FÚ budou lépe postihovat nepoctivce – to můžou i dnes bez EET. Jenže se stane přesně to, co se stalo v Chorvatsku, protože úředník je všude stejný a jde cestou nejmenšího odporu a práce – začali tvrdě kontrolovat stavy pokladen proti nahlášeným platbám přes EET a když na pokladně bylo víc než mělo, sázeli tvrdé pokuty za daňový podvod. Takže teď pro jistotu tam všichni mají na pokladnách manko, protože za to pokuta není.

5) Jde o elektronizaci státní správy – to už si (konkrétně V. Dlouhý) dělají šoufky. Pokud se někde inspirovat elektronizací, tak rozhodně ne na Balkáně, ale třeba v Estonsku, kde vyřídíte byrokracii elektronicky na více než 200 úřadech, nebo ve Švédsku, kde vám na základě odevzdaných dat automaticky vygenerují daňové přiznání, které stačí jenom podepsat. To je elektronizace. EET zpětně podnikateli nespočítá nic, ani tu blbou vratku DPH. Vždyť tady ti veleduchové ani nedokážou zřídit jednotné kontaktní místo, aby člověk nemusel obíhat s daňovým přiznáním FÚ, zdravotní pojišťovnu a sociálku.

6) Potrefená husa nejvíc kejhá – to je tak dětinský argument, až je k pláči. Je to jako chtít narvat kamery každému po celém bytě a kdo je proti tomu, tak doma určitě dělá něco nekalého.

Vůbec celý tenhle hejt proti podnikatelům a živnostníkům je k zblití. Nikdo nejde podnikat kvůli tomu, aby okrádal stát. Drtivá většina podnikatelů jsou poctiví lidé, kteří horkotěžko přežili eurodluhovou krizi s recesí a nesmyslným zvyšováním daní a místo toho, aby se jim spíš ulehčilo – když už ne snížením daní a poplatků tak aspoň snížením byrokracie – chystá se přesný opak. A do toho výkřiky typu jste paraziti a zloději. A EET není o ničem jiném.

ZDROJ: David Horák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 96 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.