babissmich
6.8.2020
Kategorie: Politika

Babišovy kauzy aneb alibismus nejvyššího státního zástupce

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPavel Zeman, náš nejvyšší státní zástupce, se vyjádřil k rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ve věci střetu zájmů Andreje Babiše. Rozhodnutí označil za „nesprávné“, ale nepožádal o jeho přezkoumání.

„Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozujících média rozhodující vliv. (…) Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,” stojí v dokumentu ze 17. července, který podepsal Zemanův podřízený, státní zástupce Zdeněk Snášel.

Proti rozhodnutí Krajského úřadu ale Pavel Zeman nepodal správní žalobu, protože: „Musím vycházet ze znění zákona, který mi říká, že mohu podat správní žalobu, je-li dán závažný veřejný zájem. V tomto směru mám za to, že pokud bych v podobném případě jakéhokoliv jiného občana České republiky nepodával správní žalobu, tak ji nemohu podat ani v případě ministerského předsedy, neboť bych mu tím sjednal nevýhodu před zákonem,” vysvětlil.

Ze stejných důvodů údajně nezbavil Andreje Babiše obvinění z dotačního podvodu, protože by mu tím poskytl výhodu. Nějak se mi ta argumentace našeho nejvyššího státního zástupce nezdá – nebo nepozdává??

Nejprve se vraťme k rozhodnutí o zastavení trestního stíhání ve věci údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce nejprve zbavil obvinění několik osob, mezi nimi například byl Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO. Poté byl návrh na zastavení trestního stíhání podán i na zbývající obviněné včetně rodinných příslušníků Andreje Babiše a Pavel Zeman vyhověl všem rodinným příslušníkům a zamítl zprostit obvinění Babiše a jistou paní, která žádost o dotaci podepsala. Velmi „logicky“ bychom mohli tvrdit, že tím, že Zeman zbavil obvinění Babišovy rodinné příslušníky, udělal tak proto, že se jedná právě o rodinu premiéra, tj. že Zeman zajistil výhodu před zákonem právě rodinným příslušníkům. Babiše v tom Zeman nechal proto, že kdyby tam nechal jen tu nebohou paní, co to „podepsala“, musel by čelit kritice politické opozice, že tak udělal ze „strachu“ před Babišovým vlivem. A přesto podle právních analýz, které jsem k případům dotačních podvodů v minulosti četl, se právě právníci vyjadřovali tak, že právě ten, kdo údajně „podezřelou“ žádost podepíše, se vystavuje nejvyššímu riziku trestního stíhání. Stíhat onu nebohou paní samotnou by ale nebylo v zájmu politiků, kteří potřebovali mít na Babiše nějakou pořádnou kauzu. A Čapí hnízdo bylo na ráně. Proto byla na počátku kauzy zatažena do stíhání celá Babišova rodina a dnes zbyl mezi stíhanými jenom premiér. A důvod je bohužel veskrze politicky motivovaný. Jsem proto velmi zvědav na to, k čemu dozorující státní zástupce dospěje nyní, po téměř jednom roce a po žádosti Zemana, aby „lépe“ vysvětlil své rozhodnutí a vzal do úvahy „všechny okolnosti“.

Co se podání správní žaloby na výsledek rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, který rozhodl o tom, že Babiš není ve střetu, je velmi podivné žonglování Zemana s pojmem „závažný veřejný zájem“. Obvykle totiž od státních zástupců slýcháváme, že aktivity politiků v rozporu se zákonem nebo dobrými mravy jsou předmětem veřejného zájmu. V případě údajného střetu zájmů českého premiéra by se tak podle všeho mělo jednat o závažný veřejný zájem. Jestliže je navíc Zeman přesvědčen o tom, že Babiš ve střetu zájmu je (jak v doprovodném textu tvrdí), pak by zcela jistě správní žalobu na rozhodnutí úřadu podat měl. A měl by jí podat na každého občana Česka v podobné situaci. Existují přeci případy, kdy se politik i na místní úrovni dostane do střetu zájmu, když přihlásí dokonce jím vedenou firmu do veřejné soutěže a ta pak zvítězí právě díky tomu, že za ní stojí místní vlivný politický boss. I v tomto případě se to dá zařídit, že vše je formálně v pořádku a střet zájmů z toho čouhá na sto honů.

V případě střetu zájmů českého premiéra lze vycházet z toho, že Babiš splnil požadavky zákona a svěřil svou firmu do svěřenského fondu. Pokud zákon nestanovuje, že rodinní příslušníci majitele nemohou být jmenováni do pozic ve svěřenském fondu, Babiš plní to, co mu zákon předepisuje. Že to podle Pavla Zemana a podle opozičních politiků není správné a že Babiš prostřednictvím svých rodinných příslušníků může dál firmu ve svěřenském fondu ovládat, je pak nedostatek české právní úpravy!

Docházíme tak k „objevu“ Ameriky. Zákony dělají a přijímají jenom lidé a velmi často jsou do nich záměrně i bezděčně zaneseny podmínky, které umožňují jejich obcházení. Vyjádření Pavla Zemana ke kauze Babišova střetu zájmů proto považuji za absolutně alibistické. Dle mého názoru měl Babiše v kauze Čapí hnízdo po přezkoumání zbavit obvinění včetně oné „podepisovatelky“, protože v roce podání žádosti o podporu farma Čapí hnízdo nárok na podporu měla. V kauze střetu zájmů měl naopak Zeman podat správní žalobu, když je přesvědčen o tom, že Babiš ve střetu zájmu je. Alespoň bychom se dozvěděli, co si o tomto případu myslí správní soudy.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 404 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.