BABISVANOCE
25.12.2019
Kategorie: Politika

Babišovo tajemství víry

Sdílejte článek:

PGC

Vysmíval jsem se označení Babišova politického projektu “hnutím”. Hnutí mám zapsané jako něco, co má společného a silného jmenovatele, něco, co členy hnutí pevně spojuje. Říkával jsem si, co může českého elektrikáře v důchodu spojovat se zájmy miliardáře, Slováka a normalizačního komunisty. Vysvětloval jsem si to vyoce profesionálním marketingem a také příhodnou situací, kdy “tradiční strany” neuměly vhodně zareagovat na Havlovo úpěnlivé volání ze záhrobí prostřednictvím Rekonstrukce státu, zelených lidiček a jiných aktivit pohrobků “spravedlivé občanské společnosti, bez stranických svárů a osobní nevraživosti”.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) vůbec nepochopili s kým vlastně do společné vlády v roce 2013 jdou a zůstanou tak navždy hlavními viníky Babišova vzestupu. Změnou lustračního zákona umožnili regulérnímu agentu StB stát se ministrem financí, místopředsedou a posléze i předsedou vlády. Nástupce Bohuslava Sobotky, Jan Hamáček, je jen pokračovatelem nezměnitelného kurzu a skutečnou epizodou …

Po několikaletém přemýšlení nad politickými úspěchy A. Babiše, jsem objevil, že hnutí ve své podstatě existuje, jen jsem si to nechtěl připustit; nechtěl jsem si přiznat, že Andrej Babiš zastupuje existující a velkou skupinu voličů. Svádět tento úspěch jen na zdařilý politický marketing není ode mne fér.

Andrej Babiš patří do klubka těch šťastných, které vnitřní debata o morálním relativismu zcela minula. On je totiž jeho produktem – “obyčejným člověkem, který se snaží jen přežít”. Takových lidí najdeme mezi Čechy z období Protektorátu a komunistické vlády dost, možná většinu. Jak říkal Václav Klaus starší ke komunistické éře : Nezahodíme své životy jen pro to, že vládli komunisté, i za komunistů jsme vedli řádné životy, měli své radosti, starosti a sny. Za to si vysloužil nejenom několikeré vyhrané volby, ale také rozhodující podporu komunistů. Z tohoto důvodu je pro mne Václav Klaus, na rozdíl od o řád blbějšího Andreje Babiše, také morálním relativistou. Nicméně jsem ho vždy volil a kandidoval-li by na prezidenta znovu, patřil by u mne k nejváženějším. Václav Klaus, podobně jako Václav Havel, však plnili, na rozdíl od Andreje Babiše, který vládne v dějinně tuctové době, historickou úlohu ve změně politického režimu.

Andrej Babiš podobnou větu o životě za socialismu použít nemůže, na rozdíl od Klause, byl kariérním komunistou a agentem StB. Babiš používá právě o ten řád horší argumentaci : Omlouvá se tím, že se choval jako většina. V tom však pravdu nemá, většina lidí necestovala po světě, nestudovala v zahraničí a neměla bankovní účet ve Švýcarsku. Podstatě podpory Babiše to však nijak neublíží, podstatou je společná minulost, tedy to tolik pochopitelné rozkrádání “socialistického vlastnictví”.

Podobný skupinový morální defekt bylo možné spatřit u sovětských komunistů (zejména ve dvacátých a třicátých letech), kdy se většina z nich podílela na vraždícím běsnění sovětského venkova, pravoslavné církve a intelektuálů. Vytvořilo to mezi komunisty pevné pouto, jakési “společné tajemství víry”, jak o něm psal Paul Johnson ve své knize Dějiny 20. století.

Voliči Andreje Babiše našli silnější společný hegemon, než u Václava Klause. Zatímco Klaus apeloval na svobodu podnikání a skutečnou lidskou práci, Babiš je symbolem rozdávání peněz, které se všude valí, jen je sebrat a rozdat lidem. To Čechy vskutku fascinuje. Babiš totiž působí jako tajemstvím zahalený akciový trh, na kterém se dají vydělat miliony, stačí mít štěstí nebo lépe řečeno působí, jako výhra ve sportce, kdy se zkrátka může stát, že budete z ničeho nic a rázem bohatý. Mnohým se může zdát taková politická konstrukce vrtkavá, to však neplatí o třiceti procentech voličů Hnutí ANO 2011.

Nejsem tak dobrý, abych mohl schvalovat zlo, se říká. Lidé potřebují dobrý vzor, ne špatný. V tom spatřuji největší nebezpečí vlády Andreje Babiše. Babiš mluví při oslavách 17. listopadu, že ho mrzí nedostatek odvahy bojovat proti komunismu a cení si těch, kteří takovou odvahu měli. To je však jen další tajemství víry ve svatého Andreje. Andrej Babiš nebyl jako my a hlavně jím nebyl ani v devadesátých letech, o kterých sebevědomě hovoří, jako o “rozkrádačce”. Byl té doby aktérem.

Babiš není jako my, necítím žádnou sounáležitost s jeho osudem – vzestupem ani pádem. Je produktem morálního relativismu, který jsme si zvolili už v prosinci roku 1989, když komunisté jednomyslně zvolili Václava Havla prezidentem republiky …

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 379 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)