babissyn
15.11.2018
Kategorie: Politika

Babišovo Palermo

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

V pondělí večer se letitý skandál s dotací na Čapí hnízdo posunu do nové roviny. Pro redaktory serveru Neovlivni.cz promluvil premiérův syn Andrej Babiš ml. S vysokou mírou objektivity teď víme, že ho spolupracovníci šéfa ANO „uklidili“ na Krym, a to pod hrozbou hospitalizace v psychiatrické léčebně. Propojení dokládá mimo jiné i to, že lékařka, která psala zprávu o jeho duševním stavu, pak kandidovala za ANO na starostku Prahy 8. V době, kdy skandál propukl, byl premiér v italském Palermu – lepší paralelu lze hledat jen těžko.

Z celého příběhu je totiž až bolestivě zřejmé, čeho jsou on a jeho okolí schopni, aby zametli stopy v trestním stíhání, kterému čelí. Babiš dnes tvrdí, že jeho syn je duševně nemocen. Přitom víme, že až do roku 2015 měl Babiš junior platnou licenci na pilota dopravního Boeingu 737; takové povolení vyžaduje velmi náročné psychotesty i schopnosti; je navíc rozhodně věrohodnější, než je posudek Babišovy zaměstnankyně.

Možné důsledky

Dopad nových odhalení ovšem nemusí být tak zásadní. V morální rovině je to poměrně jednoduché: Babiš nemá v politice co dělat, a to z mnoha důvodů. Samo podezřelé čerpání dotace a následné trestní stíhání je důvodem, aby odešel. Jeho tlak na policii i státní zástupce je rovněž nepřijatelný. Vynucený odchod policejního prezidenta, výměna šéfa GIBS i ředitele pražské policie už připomínají politické praktiky odněkud z Karibiku. A snaha ukrýt spoluobviněné pomocí lékařských posudků či dokonce únosu, to už Palermo připomíná bezezbytku.

Člověk, který je takových kroků schopen, nikdy sám neodstoupí. Můžeme se maximálně těšit na kreativní, byť uměle emotivní výstupy na téma „Matrix zneužívá mou rodinu“, které zvládnou sledovat jen ti nejotrlejší. Babiš byl zvolen jako poslanec, premiéra z něj udělala důvěra více než stovky dalších poslanců. Na nich teď spočívá spoluodpovědnost za to, jestli premiérem zůstane.

Můžeme čekat mediální smršť, silné výroky a spory. Můžeme předpokládat, že Babiš i jeho spojenci (včetně prezidenta Zemana) se pokusí kauzu něčím ještě silnějším přebít; ať už to bude cokoliv, jistě to bude něco opravdu otřesného.

Lze počítat i s pokusem o vyslovení nedůvěry vládě. A to je pro českou politickou scénu rozhodující moment: donutí ANO všech 77 ostatních poslanců svého hnutí pro Babiše hlasovat? A co sociální demokraté s preferencemi okolo 5 %? Každá ruka, zvednutá pro Babišovo pokračování ve funkci, český přerod v Palermo aktivně podporuje.

Zbabělost a odvaha

Otrlý pozorovatel české politiky bohužel cítí, jaké má celá kauza perspektivy. Komunistická strana je v současnosti jen cynickou skupinou lidí, kteří svůj podíl na moci nepustí. I sociální demokraté už překročili Rubikon a udržení pozic je pro ně cennější než budoucnost vlastní strany. Tvrdé jádro Babišových příznivců v ANO zůstane věrné. Jediné překvapení, které lze očekávat, jsou jednotlivé hlasy v ČSSD, které jsou vůči současnému vedení strany v opozici. A podobné překvapení mohou přinést někteří poslanci ANO. Ale šance, že jich bude dost, aby Babišova vláda padla, je minimální.

Jediným výsledkem nové kauzy tak bude další izolace ANO od zbytku politické sféry. Je možné, že některým Babišovým voličům, kteří snesli dotační podvod, tato „rodinná historie“ vezme jejich iluze. Je už skutečně na čase. Naše země, politická kultura i hranice toho, co je přípustné, se posouvají opravdu špatným směrem. A ani toto dno, které nyní vidíme, nemusí být poslední. Je na čase s tím něco opravdu udělat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč

Celkem za měsíc: 7 066,00 Kč
Vybráno 20.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,77 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
68 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.