babissyn
15.11.2018
Kategorie: Politika

Babišovo Palermo

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

V pondělí večer se letitý skandál s dotací na Čapí hnízdo posunu do nové roviny. Pro redaktory serveru Neovlivni.cz promluvil premiérův syn Andrej Babiš ml. S vysokou mírou objektivity teď víme, že ho spolupracovníci šéfa ANO „uklidili“ na Krym, a to pod hrozbou hospitalizace v psychiatrické léčebně. Propojení dokládá mimo jiné i to, že lékařka, která psala zprávu o jeho duševním stavu, pak kandidovala za ANO na starostku Prahy 8. V době, kdy skandál propukl, byl premiér v italském Palermu – lepší paralelu lze hledat jen těžko.

Z celého příběhu je totiž až bolestivě zřejmé, čeho jsou on a jeho okolí schopni, aby zametli stopy v trestním stíhání, kterému čelí. Babiš dnes tvrdí, že jeho syn je duševně nemocen. Přitom víme, že až do roku 2015 měl Babiš junior platnou licenci na pilota dopravního Boeingu 737; takové povolení vyžaduje velmi náročné psychotesty i schopnosti; je navíc rozhodně věrohodnější, než je posudek Babišovy zaměstnankyně.

Možné důsledky

Dopad nových odhalení ovšem nemusí být tak zásadní. V morální rovině je to poměrně jednoduché: Babiš nemá v politice co dělat, a to z mnoha důvodů. Samo podezřelé čerpání dotace a následné trestní stíhání je důvodem, aby odešel. Jeho tlak na policii i státní zástupce je rovněž nepřijatelný. Vynucený odchod policejního prezidenta, výměna šéfa GIBS i ředitele pražské policie už připomínají politické praktiky odněkud z Karibiku. A snaha ukrýt spoluobviněné pomocí lékařských posudků či dokonce únosu, to už Palermo připomíná bezezbytku.

Člověk, který je takových kroků schopen, nikdy sám neodstoupí. Můžeme se maximálně těšit na kreativní, byť uměle emotivní výstupy na téma „Matrix zneužívá mou rodinu“, které zvládnou sledovat jen ti nejotrlejší. Babiš byl zvolen jako poslanec, premiéra z něj udělala důvěra více než stovky dalších poslanců. Na nich teď spočívá spoluodpovědnost za to, jestli premiérem zůstane.

Můžeme čekat mediální smršť, silné výroky a spory. Můžeme předpokládat, že Babiš i jeho spojenci (včetně prezidenta Zemana) se pokusí kauzu něčím ještě silnějším přebít; ať už to bude cokoliv, jistě to bude něco opravdu otřesného.

Lze počítat i s pokusem o vyslovení nedůvěry vládě. A to je pro českou politickou scénu rozhodující moment: donutí ANO všech 77 ostatních poslanců svého hnutí pro Babiše hlasovat? A co sociální demokraté s preferencemi okolo 5 %? Každá ruka, zvednutá pro Babišovo pokračování ve funkci, český přerod v Palermo aktivně podporuje.

Zbabělost a odvaha

Otrlý pozorovatel české politiky bohužel cítí, jaké má celá kauza perspektivy. Komunistická strana je v současnosti jen cynickou skupinou lidí, kteří svůj podíl na moci nepustí. I sociální demokraté už překročili Rubikon a udržení pozic je pro ně cennější než budoucnost vlastní strany. Tvrdé jádro Babišových příznivců v ANO zůstane věrné. Jediné překvapení, které lze očekávat, jsou jednotlivé hlasy v ČSSD, které jsou vůči současnému vedení strany v opozici. A podobné překvapení mohou přinést někteří poslanci ANO. Ale šance, že jich bude dost, aby Babišova vláda padla, je minimální.

Jediným výsledkem nové kauzy tak bude další izolace ANO od zbytku politické sféry. Je možné, že některým Babišovým voličům, kteří snesli dotační podvod, tato „rodinná historie“ vezme jejich iluze. Je už skutečně na čase. Naše země, politická kultura i hranice toho, co je přípustné, se posouvají opravdu špatným směrem. A ani toto dno, které nyní vidíme, nemusí být poslední. Je na čase s tím něco opravdu udělat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 118 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,77 out of 5)
Loading...