BLATNYBABIS
2.11.2020
Kategorie: Politika

Babišovi ministři aneb proč zrovna Blatný?

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

stepanekMálokdo si téhle věci všímá, ale je naprosto charakteristická a pro současný způsob vládnutí takřka definiční. A jmenování nového ministra zdravotnictví, stejně jako toho předcházejícího, jednoměsíčního, to znovu a znovu potvrzují.

Na otázku, která z politických stran má v Babišově vládě největší zastoupení, asi skoro každý odpoví, že ANO. Jenže ona to není pravda. Více ministrů než ANO má v Babišově vládě ČSSD. Nevěříte? Tak si to pojďme spočítat. Zatímco ANO má ve vládě pouze tři (!) lidi, konkrétně Babiše, Brabce a Plagu, ČSSD hnedle pět. Konkrétně Hamáčka, Petříčka, Maláčovou, Tomana a Zaorálka. Ti všichni jsou členy České strany sociálně demokratické. Můžeme je mít rádi, nebo nemusíme, ale téměř každý si umí představit, jakou politiku může od socanských ministrů očekávat.

S hnutím ANO je to jinak. Je to širokorozchodný politický subjekt, ve kterém stejně jako na bývalé členy ODS narazíme na bývalé členy ČSSD i KSČM a všechny ty lidi víceméně spojuje jediné, totiž že Babišovo hnutí se v určitém okamžiku stalo docela pohodlným výtahem k moci.

Ale s hnutím ANO je to ještě složitější. Ono totiž nefunguje jako klasická poltická strana, ale daleko spíš jako dvě paralelní struktury vedle sebe. První ANO je to viditelné, to, které staví kandidátky, to, které se účastní voleb, a to, v jehož barvách posléze v parlamentu zasedají jeho zákonodárci. Tohle ANO je ale paradoxně to méně významné. Tedy alespoň co do vlivu, kudy se značka ANO budu ubírat.

V úzkém okruhu okolo Andreje Babiše totiž existuje ještě druhá struktura, jakési vnitřní ANO, jež tvoří Babišovi nejbližší spolupracovníci a mediální a „píároví“ poradci, našeptávači a šamani. A sem lze jako prodlouženou ruku zařadit také většinu ministrů, kteří ve vládě sice zasedají jakoby za ono parlamentní ANO, leč ve skutečnosti jsou to nestraníci nominovaní Babišem, odpovědní nikoli onomu parlamentnímu ANO, nýbrž jen a pouze Babišovi a jen a jen na Babišovi a jeho vůli, respektive jeho palci nahoru či dolů, také zcela závislí. A že už takových bylo.

V současnosti takhle nikoli za ANO, nýbrž daleko spíše za Babiše, a někdo také trochu za Zemana, ve vládě sedí místopředsedkyně kabinetu a ministryně financí Schillerová, ministr obrany Metnar, ministryně spravedlnosti Benešová a také dvojjediný, možná přímo trojjediný Havlíček, takto místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu, a aby toho nebylo málo, ještě ministr dopravy. A před ním Nováková, Ťok a Kremlík.

A nyní se přesně v takové roli, rozuměj v roli prodloužené ruky, během pár týdnu protočili hned tři ministři zdravotnictví. A opět ani ne tak moc za ANO jako spíše za Babiše. Odcházející Vojtěch, krátkodobý Prymula a aktuálně přicházející Blatný.

V čem je problém? Být členem vlády zdaleka není jen o tom, že příslušný ministr pouze řídí příslušný resort. Vláda je kolektivní orgán, který ve sboru rozhoduje také o spoustě dalších věcí, které vůbec nespadají do ranku příslušného ministra, ale o to více se dotýkají každého z nás. Vláda rozhoduje o našich zahraničních vztazích, o sjednávání a přijetí různých smluv či paktů, o směřování politiky celého státu a spoustě a spoustě dalších věcí. Jenže co o těch lidech víme? Co víme o politických názorech ministra Blatného? Nic. Co víme o politických názorech ministra Metnara, jenž v zásadě velí naší armádě? Nic. V minulé vládě měl pod palcem vnitro, tedy prakticky všechny represivní složky státu. Ale ani tehdy jsme o jeho politických názorech nevěděli lautr nic. Víme jen to, že tam sedí z Babišovy vůle. Takže není ani pod vnitrostranickou kontrolou hnutí ANO, pokud tedy něco takového vůbec existuje.

Asi nejsem jediný, kdo si v těchto dnech položil otázku, proč zrovna Blatný? Proč ausgerechnet jakýsi nemocniční náměstek z Brna. Fajn, je to nejspíš slušný člověk a jistě rozumí své lékařské specializaci. Ale slušných lidí, kteří rozumějí svému oboru, jsou mraky. Kvalifikačních předpokladů pro výkon funkce ministra a pro privilej rozhodovat jménem nás všech coby člen vlády o spoustě dalších věcí, jež se nás bytostně dotýkají, by mělo být mnohem víc.

Ve Velké Británii se ministři musejí rekrutovat ze zákonodárců, tedy z lidí, kteří prošli volbami, z lidí, o kterých se ví, za co kandidovali, z lidí, o kterých se ví, co říkají a co si myslí, zkrátka z lidí, kteří prošli předběžnou veřejnou kontrolou. My to máme jinak. Bohužel.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 751 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.