16.4.2015
Kategorie: Ekonomika

Babišova pohádka o pokladnách a účtenkách

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ 16|04|2015

Bohužel dost hodně lidí pokladny chápe jako nutnost – jinak by se podle nich nedaly vybrat daně. Uvěřili pohádce ministra Babiše o vše řešícím novém systému. Ostatně poslanec Pilný (ANO) v Událostech komentářích jako pokažená gramofonová deska opakoval dokola – pokladny jsou dobře, protože platit daně je dobře. Blahobytní poslanci jako je pan Pilný a sám ministr Babiš evidentně neví o čem mluví. 

Jejich představa, že paní, která po nedělích prodává na jarmarcích ručně vyráběné mýdlo, prostě půjde a koupí si “ajfouna” nebo nějaký slušný tablet a k tomu permanentní a výkonné připojení, je mírně řečeno pitomá. Stejně tak ta jejich doslova “kreténská” argumentace, že si to až do výše pěti tisíc mohou odepsat z daní. Jenže to neznamená, že jim stát těch pět tisíc dá. Člověk je nejprve musí vydělat, pak si je musí odtrhnout od huby, aby si koupil nějaké nesmyslné zařízení a pak mu stát dovolí tuto částku nedanit. Víte kolik musí tahle paní prodat mýdel, aby těch pět tisíc navíc vydělala? Jestliže jedno mýdlo stojí 100 Kč, tak její zisk po odečtení nákladů je třeba 40 korun. To je 125 mýdel navíc. A to za den na akcích typu jarmark na pouti prostě neprodá… Pro vaši informaci – na průměrné akci jste schopni prodat tak cca 30 kusů od jednoho výrobku v této cenové relaci. Ono akcí ubývá, náklady stoupají a lidé utrácejí méně. Tahle paní s mýdlem s největší pravděpodobností prostě zavře krám a přestane po akcích jezdit. Divíte se jí? 

Je více než jasné, že zmizí různý alternativní a drobný prodej nebo bude alespoň výrazně omezen. Různé jarmarky, doplňkové prodeje na akcích. V Olomouci třeba vznikla tradice jarmarků Fler (rukodělný prodej). Ti prodávající to mají pouze jako doplněk a pochybuju, že si kvůli prodeji dvakrát za rok budou pořizovat celý ten prodejní systém. Takže žádné hezké a originální dárečky si už v ulicích města nekoupíme… Otázka je, co to udělá s trhy a jarmarky obecně. Kdo asi bude prodávat na vesnických poutích? Zůstanou jen ti největší a pestrost bude zase omezena… 

jarmark

Mnoho lidí přijde také o přívýdělek, který jim trošku vylepšoval neutěšenou životní situaci. Nyní už budou zase o něco více závislí na státu nebo na korporacích a velkých firmách. Ty si totiž ty pokladny budou muset pořídit. Prostor pro svobodný život se opět omezí. 

Stojí to opravdu za to, aby se pár podvodníků skříplo? Nebylo by lepší, kdyby si na ně posvítil přímo finanční úřad? Je nutné kvůli pár podvodníkům likvidovat spousty poctivých a aktivních lidí, kteří se provinili jen tím, že nechtěli být závislí na sociální pomoci státu? Proč něco tak jednoduchého neumíme lidem vysvětlit? Vždyť mnozí malí podnikatelé ani žádný zisk netvoří – mají tak vysoké náklady – že jejich byznys je jen o udržení. Přesto je to pro stát stále výhodnější. Protože takový člověk odvádí sociální a zdravotní (minimálně cca 40 000 Kč/rok), nakupuje (takže odvádí DPH), možná zaměstnává lidi (za ty platí taky odvody). Nestačí to? Je nutné tyhle lidi dotlačit k bankrotu a udělat z nich místo plátců příjemce? Komu to prospěje?

Fakt je ten, že většina lidí má naivní představy, které ještě podporují nezodpovědní politici a mediální elita. Jejich nekonečně debaty o nutnosti pochytat neplatiče daní akorát v lidech utvrzují pocit, že se tady na úkor státu obohacují davy nezodpovědných a nenažraných podnikatelů, kteří doma přehazujou peníze vidlema. Jenže ono je to trošku jinak. Daně a platby státu jsou tak drakonické, že se na to skoro nedá vydělat. Drobný živnostník díky optimalizaci prostě jen přežívá. Rozhodně na ní nebohatne. I když pochopitelně výjimky existují. 

A kdo by se takovému drobnému optimalizátorovi divil? Copak odtrhne sobě a svým zaměstnancům jen proto, aby peníze nastrkal do chřtánu státu, který utrácí jak najatý? Kdejaký pitomec je přisátý na veřejných penězích. Dotace jsou všude, kde se podíváš. Kdejací aktivisté nám otravujou život za naše peníze. Kdejaký nedouk a fantasta nám vykládá, co máme dělat. A směje se na tu drobnou výrobkyni mýdla ze své polstrované sesle, kterou jsme mu zaplatili my všichni.

Lidi potřebujou vědět, jak těžké je vydělat peníze, s čím vším se drobný podnikatel musí potýkat, jaké překážky musí překonávat – a to jen proto, aby polovinu svých výdělků odvedl státu. Pak možná lidi pochopí, že registrační pokladny nikomu nepomohou. Daně navíc se nevyberou, spousta obchodníků skončí, prodej jako takový se zkomplikuje. Potřebujeme, aby podnikatelé vytvářeli pracovní místa, ne aby je rušili.

Vydělají na tom jen ti velcí, kteří se zbaví konkurence a budou dál bohatnout. A pak také ty firmy, které budou nový zákon zavádět. A ty firmy, které budou prodávat ty pokladny… A spousta nových úředníků, které nebude mít za chvilku, kdo živit. Takže tahle pohádka ministra Babiše opravdu nemá šťastný konec. Když tak jen pro pár vyvolených. Bohužel, většina lidí to pochopí, až už bude pozdě a systém je připraví o jakoukoliv možnost se bránit. Ale já pořád doufám, že se pletu…

ZDROJ: Eva Hrindová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 59 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.