babisnebe
3.6.2019
Kategorie: Politika

Babiš, vlk a koza

Loading...
Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Nikdo rozumný si přece ani na okamžik nemohl pomyslet, že by se Andrej Babiš vzdal kontroly svého podnikatelského impéria, když vstoupil do politiky. Já myslím, že všem občanům České republiky je jasné, že jakýsi svěřenský fond je přece jen typicky české šmé, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Stejně tak je snad každému jasné, že když někdo vykonává nejmocnější exekutivní funkci ve státě, zvlášť když je tím člověkem někdo jako Andrej Babiš, že si nemůžeme myslet, že by nevyužil všech možností, jak odklonit – legálně, zcela legálně samozřejmě – co nejvíce peněz ze státního do svého.

Že tedy, ironicky řečeno, když se mluví o střetu zájmů, je přece jasné, že Andrej Babiš v žádném střetu zájmů není – a nikdy nebyl – že mu jde jen o jeden jediný zájem, totiž o vlastní prospěch.

Překvapivé však pro někoho může být, jak velice se liší v Praze a v Bruselu představy o tom, co je zákonné, co je legálně v pořádku – a co už není. Člověk nadává na Brusel, na tamní byrokracii a touhu po nadvládě, ale to, jak se podvádí a krade u nás na Balkáně, je v Bruselu stále ještě cosi nepochopitelného. Česká republika, má, podle zatím předběžného verdiktu z Bruselu, vrátit v plné výši všechny dotace pro Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon, který zakazuje firmám, v nichž mají členové vlády nejméně čtvrtinový podíl ucházet se o veřejné zakázky a nenárokové dotace; zákona zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Z celé zprávy, která rozpoutala – a konečně právem – současné politické turbulence kolem Andreje Babiše a jeho střetu zájmů, přímo vyzařuje cosi jako pod diplomatický a byrokratický jazyk marně skrývaná emoce údivu nad tím, co je u nás možné… Fondy jsou dva; mají tři správce – a jmenoval je sám Babiš, který říká, že s svými bývalými firmami už nemá nic společného a podle stanov je může kdykoli odvolat. Správci podléhají radě protektorů, a i ty může Babiš kdykoliv odvolat. Jedním z protektorů je i milostivá paní, tedy manželka Andreje Babiše Monika Babišová. Bez protektora rada nemůže přijímat rozhodnutí. A tak dále.

Co bude dál? Andrej Babiš zatím zatlouká a zatlouká a zatlouká. V Česku se časem vlny uklidní a lidé zapomenou, říká si. V Bruselu se to nějak prolobbuje a úředníci, kteří si dovolili zaútočit na jednoho z premiérů, dostanou přes prsty. A vše půjde dál a dotace potečou.

No – snad přece jen ne… Ještě jsem pořád trochu optimista.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 851,60 Kč
Vybráno 31.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,87 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.