babishamacek
30.8.2019
Kategorie: Politika

Babiš versus Hamáček aneb pravda či lež?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonJan Hamáček poskytl rozhovor pro novinky.cz a s vážnou tváří v něm tvrdí, že vládní krize měla „vyhnat ČSSD z vlády“. Andrej Babiš poskytl rozhovor pro iDnes.cz , který končí do ztracena.

Novinky.cz většinou o vládě píší kriticky. Spíše než o postoji Andreje Babiše referují o problémech vlády. Krize kolem jmenování nového ministra kultury (od počátku způsobená chybnou politikou ČSSD) sice skončila totálním ústupem ČSSD, nicméně Jan Hamáček pak dostal prostor k tomu, aby se k této krizi vyjádřil. Udělal ze sebe, a to bez mrknutí oka, oběť politiky Miloše Zemana a Andreje Babiše, kteří chtěli ČSSD z vlády „vystrnadit“ a nepodařilo se jim to. Prostě geniální Hamáček! Nejprve se ale na několik otázek z rozhovoru Hamáčka pro novinky.czpodívejme podrobněji. Jinak doporučuji přečíst si celý rozhovor, stojí to za to!

K problému jmenování ministra kultury:

A současně se ukázalo, že se můžete stavět na hlavu, ale, jak říkáte, marginální věc, jakou je výměna ministra, nejste schopni před premiérem a prezidentem prosadit.

Současně se ukázalo, že soc. dem. není stranou, která je schopna sundat vládu Andreje Babiše. Před nedávnem nás kritizovali demonstranti, že držíme u vlády Andreje Babiše. Dnes je tak nad slunce jasné, že i kdyby se soc. dem. stavěla na hlavu, odešla z vlády, tak Andrej Babiš zůstane premiérem.A to, co přijde po nás, bude jenom horší. Soc. dem. je tou poslední hrází před nástupem SPD. Když z vlády odejdeme, Andrej Babiš zůstane v premiérském křesle a jediné, co se změní, bude to, že na ministerstvu vnitra usedne člověk, se kterým souhlasí Tomio Okamura. Mimochodem, z mého pohledu celá vládní krize byla o tom, jak soc. dem. z vlády vyhnat.

K problému Čapí hnízdo:

Jak dlouho může podle vašeho odhadu vydržet vaše koaliční „idylka“?

Myslím, že nás čeká velmi horký podzim. Evidentně se bude řešit trestněprávní kauza premiéra, pravděpodobně se budou řešit evropské audity a předpokládám, že jak se bude blížit výročí 17. listopadu, začne sílit protestní hnutí. Takže o nějaké idylce nemůže být řeč.

Pokud bude Babiš obžalován, znamená to v této situaci pro sociální demokracii odchod z vlády?

Od začátku jsme říkali, že celá kauza pana premiéra může skončit obžalobou, ale současně jsme řekli, že tím zlomovým okamžikem je prvoinstanční odsouzení. Otevřeně řečeno, trestní stíhání premiéra není problém soc. dem. A zase se vracím k tomu, co jsem již říkal, tedy že i kdybychom to položili, tak Andrej Babiš zůstane. Je to prostě jeho odpovědnost a jeho ostuda.

Podle Hamáčka provedla ČSSD jakýsi „průzkum bojem“. Ten ukázal, že i kdyby se ČSSD snažila sebe víc, vládu Andreje Babiše nesesadí. K tomu lze dodat jen jednu jedinou věc. O naprosto mimořádném postavení Babišova hnutí ANO po volbách 2017 bylo jasno ihned po zveřejnění výsledků voleb do poslanecké sněmovny 2017. K tomu nebylo nutné žádný tyátr s ministrem kultury podnikat. Hamáčkovo „pochopení situace“ jen ilustruje jeho vlastní politickou neobratnost. Když Miloš Zeman veřejně slíbil, že bude volit v eurovolbách ČSSD, mohlo to být chápáno i jako „polibek smrti“. Tak to nakonec pro ČSSD i dopadlo. Staří mazáci ČSSD jako Zdeněk Jičínský vytýkali Hamáčkovu vedení „špatnou komunikaci“ se Zemanem ohledně nového ministra kultury. Ve skutečnosti zřejmě nebyla vůbec žádná komunikace a ta začala teprve tehdy, když se prezident „šprajcnul“ a prohlásil, že se nenechá nikým vydírat.

Hamáčkův závěr o tom, že krize kolem výměny ministra kultury měla „vyhnat ČSSD z vlády“, je očividnou falzifikací. Nikdo ČSSD nenutil s výměnou ministra přijít, je zřejmé, že Hamáček exministra Antonína Staňka podporoval do té chvíle, než se zalekl „milionářů chvilek“. Ostatně, těch se obává s blížícím se datem 17. listopadu a připravuje si tak zjevně další alibi k „odcházení ČSSD z vlády“.

Rozhovor Babiše s iDnes.cz zřejmě vzniknul na základě Hamáčkova expozé na novinky.cz. Babiš v rozhovoru dává najevo svůj zásadní nesouhlas s tím, jak Hamáček skončenou krizi komentoval. Z rozhovoru opět vybírám otázky kolem kultury a kauzy Čapí hnízdo.

K problému jmenování ministra kultury:

Vy jste to jistě věděl také, přesto jste Michala Šmardu navrhl prezidentovi jako oficiálního kandidáta na ministra. Proč tedy?
Nic jsem o těchto rozhovorech nevěděl, dozvěděl jsem se to až postupem času. Pro dobrotu na žebrotu jsem ale postupoval podle koaliční smlouvy. Pana Šmardu jsem viděl asi deset minut, navrhl jsem ho. Ale to bylo v době, kdy nedával každý den rozhovor, kde všemu rozumí. Pak už jen neustále útočil. Na mě, na ministryni financí Schillerovou, na vládu, do které chtěl jít. Stále se ke všemu vyjadřoval. No tak jsem řekl, že tenhle člověk tuhle vládu rozvrátí. Stačí, že máme neustálé souboje rozpočtově odpovědné (ministryně financí Aleny) Schillerové a (ministryně práce a sociálních věcí Jany) Maláčové, která by rozdala všechno. Tak jsem si řekl, že tenhle člověk ve vládě být nemůže.

Jsme však dál, v červenci. Vy jste Šmardu podle ústavy oficiálně navrhl, a než jste s Hamáčkem společně navštíviliLány, holedbal jste se, že prezidenta přesvědčíte. S tím, že jste dobrý obchodník. Pak jste vyšliod prezidenta ven a vy jste vypadal schlípleji než Hamáček. Neměl jste co říct…
Neřekl jsem, že budu s prezidentem obchodovat, ale že jsem profesí obchodník. Obchodník vyjednává a tohle byla otázka vyjednávání. To jsem ale netušil, že tam jsou nějaké dohody, které byly ze strany předsedy Hamáčka porušeny. Pan Hamáček byl v Lánech kvůli panu Šmardovi vícekrát než já. Neměl jsem tedy co říct, protože to jednání bylo zbytečné. Udělal jsem chybu, že jsem se tam s ním objednal. Pak už jsem tam chodil sám. A on také.

Co z Hamáčkových slov považujete za skandální?
Všechny ty nesmysly, tady ty titulky: (ukazuje) Babiš má se Zemanem skryté plány. Žádné plány nemám. Že prý bude Okamura rozhodovat o vnitru a že měla krize vyhnat ČSSD z vlády. To jsou všechno nesmysly a nepravdy.

K problému Čapí hnízdo:

Máme konec srpna, do kterého státní zástupci přislíbilirozhodnutí o vaší případné obžalobě v kauze Čapí hnízdo. Co by pro vás znamenalo, kdyby vás obžalovali?
Pane redaktore, o kauze Čapí hnízdo se s vámi vůbec nebudu bavit. Myslím, že o tom účelovém stíhání už zazněla spousta věcí. Žádný podvod nebyl, říkal jsem to stokrát, nevím, proč to opakovat.

Naprosto jednoduše se ptám, zda byste za nějakých okolností přijal milost od prezidenta, anebo byste trval na tom, že jste nic neudělal, a obhájíte se před soudem…
Náš rozhovor ztrácí smysl.

Mimochodem, autor rozhovoru Petr Kolář rozhodně Babiše nešetří, ba právě naopak. Rozhodně nechce být považován za hlásnou troubu Babiše. Je otázkou, zda i přes útočné otázky nebudou čtenáři na pochybách, zda to není jenom takový novinářský trik.

Nicméně, z pohledu člověka, který politiku pozorně sleduje, považuji Hamáčkův rozhovor pro novinky.cz za pokus obhájit neobhajitelné. Lze tedy celou kauzu na „kultuře“ shrnout do několika bodů:

1) ČSSD propadla z vyjednávání s prezidentem Milošem Zemanem. Pokud i vlivný člen ČSSD Zdeněk Jičínský kritizuje nedostatky v komunikaci, asi ví, o čem je řeč. ČSSD moc dobře věděla, že Staněk má plnou podporu Zemana a jeho odvolání proto nebude žádná „brnkačka“. A nebyla.

2) ČSSD nikdo z vlády nevyháněl, to je jen naprosto chabý pokus vyvinit se z kauzy, kterou vlastní politikou způsobila. Babiš se pro ČSSD rozhodl ze zištných důvodů, protože v Bruselu se mu koalice se sociální demokracií lépe prodává. ČSSD je současně i zajatcem svého rozhodnutí do vlády vstoupit, protože Babiš bude premiérem i bez ní, to je naprostá pravda, kterou nebylo nutné ověřovat přes „kulturu“.

3) Čapí hnízdo je kauzou, která primárně měla Babiše očernit před volbami 2017. Ta část ČSSD (Sobotka, Chovanec, ale i Zaorálek jako volební lídr!!), která tuto kauzu připravila, z ní ale naprosto nic nezískala, naopak, ČSSD totálně propadla. V eurovolbách dokonce nepřekročila omezující pětiprocentní klauzuli a nedostala se ani do Bruselu a v každých dalších volbách se bude muset o svůj osud obávat. Pokud bude Hamáček svádět své vlastní chyby na druhé, nepomůže sobě ani své straně. Dávám proto Hamáčkovi rok, maximálně dva….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 609,- Kč
Vybráno 44.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 819 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)