babis rouska
15.10.2020
Kategorie: Politika

Babiš ve střetu s covidem nebo ve střetu zájmů?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSenát PČR se jasnou většinou vyslovil k otázce střetu zájmů českého premiéra tak, že je. Prý ho má řešit. Senátoři si tak ještě před nástupem noviců splnili „domácí úkoly“.

Český senát je dnes zcela ovládán opozičními stranami. Aby z něho vypadlo něco příznivého pro vládu tak nelze očekávat ani omylem. Byl jsem přesto překvapen tím, že na svém posledním zasedání před odchodem znovu nezvolených senátorů a nástupem nových opozičních sil se Senát PČR usnesl na tom, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Tedy – on to senát odhlasoval, ale zda Babiš je či není ve střetu zájmů je otázka spíše právnická jak cokoliv jiného.

Když se ČSSD ještě pod vedením Bohuslava Sobotky a Milana Chovance rozhodla se svým tehdejším ministrem financí Babišem zúčtovat, začala právě zákonem, který měl střet zájmů Babiše eliminovat. Dopadlo to tak, že tak zvaný „Lex Babiš“ prošel sněmovnou a senátem a Babiš se podle něho musel zařídit. Vložil svou firmu Agrofert do svěřenského fondu a do čela si vybral ty, které mohl. Zákon mu totiž nezakazoval, koho si má či nemá vybrat. Podle tohoto zdroje (2018) je struktura svěřenských fondů tato:

Babišovy svěřenské fondy

AB private trust I.

– správce: Ing. Zbyněk Průša

– rada protektorů: Alexej Bílek, Monika Babišová, Václav Knotek

– zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

– spravuje 90 % podílu v Agrofertu a všechny akcie holdingu SynBiol

AB private trust II.

– správce JUDr. Alexej Bílek

– rada protektorů: Zbyněk Průša, Monika Babišová, Václav Knotek

– zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

– spravuje 10 % podílu v Agrofertu

V radě protektorů je Babišova žena Monika a obmyšleným je Babiš. Za této situace lze skutečně přijímat politická rozhodnutí formou hlasování tu v Senátu PČR, či v Poslanecké sněmovně PČR, a tvrdit, že Babiš je ve střetu zájmů. Nebo se snad něco poslancům nepovedlo a připravili a schválili i se souhlasem senátu zákon, který byl ihned od počátku zmetkem?

Pokud bychom žili v předcovidové době, byla by zpráva o střetu zájmů Babiše zřejmě hlavní zprávou dne veřejnoprávní ČT a tipuji, že by se kolem toho seběhla diskuse tak na týden. Jenom že v normální situaci nežijeme. Média teď žijí jenom covidem, zajímají se o „rekordy“, že ty rekordy má na svědomí mimo jiné i to, že se testuje třikrát více než na počátku září (už bylo dosaženo čísla 30000 testů za den) se takticky zamlčuje. Počty infikovaných byly na počátku září kolem tisícovky za den, tj. při počtu stejného množství testů jako nyní by tehdejší čísla byla kolem 3000 infikovaných za den. Jestliže se s oblibou tvrdí, že počet infikovaných je dnes až desetkrát vyšší než na počátku září, je to obyčejná lež. Počet infikovaných se podle výsledků testů zvýšil zhruba trojnásobně.

Podle posledních šetření se vládě vůbec nedaří svou covidovou politiku (podle Romama Prymuly ale o politiku vůbec nejde) prodat. Podpora opatřením vlády oproti jarní fázi epidemie dramaticky klesla. Není ale vůbec zřejmé, zda je to proto, že je reakce vlády potažmo resortu zdravotnictví příliš slabá nebo naopak příliš razantní. V každém případě dnes česká populace má tendenci naříkat, že vláda situaci „nezvládá“. Z rozhovorů i s poměrně mladými lidmi středního věku mám dojem, že zejména mezi ženami dnes panuje strach před covidem. Možná, že tato část populace by si přála návrat někam do jara. Na druhou stranu může kritika postupu vlády být založena i na tom, že vláda reaguje přemrštěnými zásahy do života společnosti. Nejznámějším kritikem politiky vládního postupu je bývalý předseda vlády a bývalý prezident Václav Klaus. Tomu je nyní podsouváno, že nezná, co je to exponenciála. Stačilo, když napsal, že růst počtu infikovaných není exponenciální. Matematici se ozvali, že exponenciála může i klesat a vůbec ať se nevyjadřuje k tomu, čemu nerozumí. A když si dovolí napsat, že počet infikovaných není počet nemocných a že nejsme ve válce, je pro covidové proroky odepsán.

Babiš má teď skutečně daleko větší problém s covidem než s údajným střetem zájmů. Vsadil společně s prezidentem Milošem Zemanem na Prymulu jako na „muže jara“, ale dnes mu důvěřuje podstatně méně lidí než na jaře. Mimochodem, vzpomínáte na „registraci v hospodách“, kterou Prymula naznačil před volbami, Babiš jí dementoval a skončilo to úplným uzavřením restaurací? To je jen malý střípek z Prymulovy nepolitiky.

Senát tak jen potvrdil, že je to komora strážců právního státu. Jen jestli ten náš právní stát neplave na hodně kalné vodě. Nejen kvůli střetu zájmu českého premiéra ale i podle “boje” s covidem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 657 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)